Гарет Бейл избухна с 2 гола за Тотнъм, вторият от които падна в 90-ата минута и донесе драматична победа с 3:2 за „шпорите" във визитата на лондонския съперник Уест Хям.

Така възпитаниците на Андре Вилаш-Боаш пребориха друг столичен враг - Челси - измествайки го от 3-та позиция в класирането на Премиършип.

Благодарение на победата си днес Тотнъм вече има 51 точки и изпревари европейския клубен шампион с 2, след като „сините" бяха сразени от Манчестър Сити с 2:0 в неделя.

Уест Хям пък се смъква до 14-та позиция с 30 пункта, защото Норич изненадващо надви Евертън с 2:1 в събота и е вече 12-ти с 32 в актива си. Нюкасъл също има 30 точки на 13-то място.

Голямата звезда на „шпорите" Гарет Бейл откри резултата с прекрасен удар от 15 метра, след като овладя кълбото и си проправи път за стрелба между трима защитници, след което не остави шансове на вратаря Юси Яскелайнен - 0:1.

Уелският национал се разписва за 12-ти път в последните си 13 двубоя от Премиършип, а до момента през сезона в Англия има 15 гола на сметката си, което му отрежда 3-то място при реализаторите с еднакъв актив с Мичу. Талисманът на Суонси обаче има повече мачове.

Андрю Керъл се разписа за втори път след завръщането си в игра за Уест Хям, като в самия край на първото полувреме беше повален на тревата в наказателното поле от Скот Паркър. Нападателят на домакините се нагърби с изпълнението на дузпата и с мощен изстрел прати кълбото под горната греда за 1:1 - първа реализиран 11-метров наказателен удар в актива на Керъл в мач от първенството.

Домакините започнаха отлично второто полувреме и Джо Коул осъществи пълен обрат в 58-ата минута, като това бе първият му гол с екипа на „чуковете" и общо 3-ти до момента през сезона (другите два са за Ливърпул).

Коул отбелязва повече от 2 попадения за първи път от кампанията 2007/08, когато завърши с 11 на сметката си.

Гилфи Сигурдсон най-накрая се отпуши с фланелката на Тотнъм в Премиършип, като 36-ият му удар към вратата на противника се оказа успешен. Той стана автор на попадението за 2:2 в 76-ата минута, което окрили гостите по пътя на късния обрат.

В 90-ата минута феновете на „шпорите" полудяха от радост, когато Бейл донесе трите точки на гостите с победно попадение за 2:3. Националът на Уелс вече има 6 гола през 2013-та и се превърна в най-резултатният играч в Премиършип през годината до момента.

Така Тотнъм постигна 24-та победа в 96-тото дерби на Лондон, които е изиграл далеч от „Крейвън Котидж" в първенството.

Уест Хям пък не може да постигне победа 11-ти пореден мач от елита на Англия, който на полувремето е с резултат 1:1.

Освен суперлативите, които редовно получава с изявите си за „шпорите", Бейл заслужи да види името си изписано наравно с две от най-знаменитите фигури в историята на Тотнъм - Теди Шерингам и Роби Кийн.

Причината е, че Бейл стана третият играч на Тотнъм изобщо, който е вкарвал 10 или повече голове в гостуванията на тима от Премиършип в рамките на един сезон. Уелският национал вече има 11, а подобно постижение за последно бе записвал Кийн през сезон 2005/06, докато първият в историята с такава успеваемост далеч от „Крейвън Котидж" е Шерингам през 1994/95.

За сравнение, кратка справка на Sporta.bg показва, че в двата си сезона с екипа на Тотнъм Димитър Бербатов е бележил съответно 5 и 6 пъти във визитите на отбора в първенството на Англия.

Гарет Бейл всъщност изравни едно постижение на българския стрелец - най-добрият сезон за Бербо в Тотнъм приключи с 15 гола на сметката на благоевградчанина. Точно толкова в момента е активът на Бейл по този показател.

Уелският национал изравни още едно престижно клубно постижение - той реализира 5 поредни гола за Тотнъм в шампионата, което са постигали само Шерингам (93/94) и Фредерик Кануте (03/04).

szólj hozzá: West Ham vs Tottenham 2:3 MATCH HIGHLIGHTS