След перфектно изиграния март месец Питсбърг Пингуинс бяха сразени в първия си двубой от април, след като Бъфало Сейбърс секна победната серия на „пингвините" само 1 мач преди да бъде изравнен рекорда от 1993-та година.

Бъфало спечели с 4:1 срещу Питсбърг, които играха без капитана си Сидни Кросби, който е поредната звезда със здравословни проблеми в състава. Така „пингвините" остават с 15 поредни победи в НХЛ през този сезон - 1 по-малко от великия отбор на Марио Лемю преди 20 години.

За Бъфало успеха беше изключително важен, защото върна отбора в борбата за място в плейофите. Портър откри резултата в полза на гостите в момент, когато тимът му беше с човек по-малко на леда.

Привлеченият от Калгари Джером Игинла се разписа за първи път като „пингвин" от положение пауър-плей, за да изравни на 1:1, но 2 минути преди края на първата част От направи 2:1 за Сейбърс.

Ходжсън и Портър добавиха по още 2 попадения в мрежата на доста слабо представилия се в този мач вратар на Пингуинс Томас Вокун.

Въпреки поражението Питсбърг продължава да бъде лидер в Източната конференция с 56 точки, водейки убедително и в своята Атлантическа дивизия. Бъфало пък се завърна в борбата за 7-мо и 8-мо място в Конференцията с победата, която увеличава актива на тима на 34 пункта - 5 по-малко от 7-ия Ню Джърси и 8-ия Ню Йорк Айлендърс.

Друг отбор, който с гръм и трясък се завърна в битката за класиране на плейофите, безспорно е Вашингтон Кепитълс, който спечели с 5:3 дербито от Югоизточната дивизия срещу Каролина Хъръкейнс.

Александър Овечкин затвърди отличната си моментна форма и наниза 2 гола, с които увеличи сметката си за сезона на 20 попадения. Каролина набързо поведе с 2:0 чрез Юри Тълусти, а за Вашингтон два пъти се разписа и Майк Грийн.

Последното попадение за Кепитълс бе дело на Джон Уорд 45 секунди преди края на втората третина в момент, когато тимът му беше с човек по-малко на леда.

Благодарение на успеха си Вашингтон се извиси над Каролина в класирането на Югоизточната дивизия и Източната конференция за първи път през сезона. Хъръкейнс пък продлъжават негативната си поредица и от лидери в дивизията в началото на кампанията, вече са трети (зад Кепитълс и Уинипег Джетс) и едва 11-ти в конференцията.

Вашингтон има 36 точки и е 10-ти за момента на Изток, като изостава с 3 точки от 7-ия Ню Джърси и 8-ия Ню Йорк Айлендърс. Каролина е с 34 пункта.

Един от най-силните отбори изобщо в НХЛ Бостън Бруинс записа поредна важна победа като домакин, този път с 3:2 срещу пряк конкурент в Североизточната дивизия - Отава Сенатърс.

Грийнинг изведе „сенаторите" напред в 3-ата минута, но Даниел Крейчи и Тайлър Сейгън обърнаха резултата още до 4:29 минута. Беноа изравни на 2:2 2 минути след началото на третата част, но Хортън се разписа за крайното 3:2 10 минути преди сирената.

Така Бостън продължава да бъде 4-ти в Източната конференция вече с 50 точки, като изостава само с 1 пункт от лидера на Североизток Монреал. Отава е 6-ти в конференцията с 44 пункта, колкото има и 5-ия Торонто.