Лео Меси е основната причина Барселона да спечели 22-ата титла в Ла Лига, но каталунците спечелиха дербито с Атлетико (Мадрид) с 2:1, като стигнаха до попаденията си в момент, когато той не беше на терена.

Благодарение на градския си съперник Еспаньол още късно снощи Барселона официално стана новият шампион на Примера дивисион, след като „папагалчетата" стигнаха до равенство 1:1 с Реал Мадрид.

Така футболистите на Тито Виланова излязоха без напрежение на „Висенте Калдерон" срещу традиционно неудобния си съперник в лицето на „дюшекчиите", за да осъществят обрат от 1:0 до 1:2 и да стигнат до победата.

Фалкао изведе Атлетико напред в резултата в 51-ата минута и донесе усмивки по трибуните с 28-то си попадение през сезона в Ла Лига, което му гарантира третата позиция в класацията при реализаторите.

Убедителният лидер в това отношение (46 гола) Лео Меси изпитваше физически проблеми след почивката и трябваше да получава лекарска помощ в 72-ата минута. Точно тогава Алексис Санчес направи двойно подаване с Франсеск Фабрегас и с точен изстрел изравни резултата на 1:1.

В 76-ата минута Меси остави отбора си с човек по-малко на терена, защото прецени, че не може да продължи повече срещата и напусна игрището, а Тито Виланова вече бе извършил трите си смени.

4 минути по-късно обаче Атлетико си вкара злощастен автогол и сам подари успеха на каталунците. Габи се оказа на пътя на топката след неособено добър удар на Давид Вия и отклони кълбото неспасяемо за вратаря Тибо Куртоа - 1:2.

Така дербито приключи напълно безуспешно за „дюшекчиите", което бе доста тежко за тях, тъй като не отстъпваха в игрово отношение и заслужаваха да спечелят поне 1 точка.

Все пак Барселона събра 91 пункта в актива си 2 кръга преди края на Примера дивисион и е убедителен шампион, но в днешния сблъсък Даниел Алвеш и Лео Меси напуснаха игра заради физически проблеми.

Атлетико е сигурен за 3-ата си позиция със 72 пункта - 9 зад втория Реал Мадрид, който е с мач повече, и 13 повече от 4-ия Валенсия, който по-рано днес порази с 4:0 Райо Вайекано като гост.

През първото полувреме и двата тима бяха доста пасивни и не създадоха нито едно голово положение, като най-интересната ситуация стана факт в 37-ата минута, когато Даниел Алвеш се контузи.

Той успя да издържи още 5 минути на терена, преди да бъде заменен заради на пръв поглед травма в бедрото. На негово място в игра се появи Марк Бартра, който не беше използван от реванша в Шампионската лига срещу Байерн.

Проблемите в защита на Барса се проявиха в този сблъсък, след като в 51-ата минута бранителите не можаха да изчистят топката, а Жерар Пике беше надвит физически от Габи.

Последва отлично подаване към непокрития в пеналтерията Фалкао, който отблизо простреля Виктор Валдес и донесе предимство на Атлетико - 1:0.

Домакините обаче не успяха да се порадват особено дълго на аванса си в резултата, защото след 20 минути гостите от Каталуния стигнаха до равенство.

Алексис Санчес направи чудесно двойно подаване със Сеск Фабрегас и от около 8 метра прати кълбото покрай плонжа на Тибо Куртоа, за да изравни - 1:1.

Във втори пореден сблъсък чилиецът записва името си сред голмайсторите, след като простреля мрежата на Бетис при успеха с 4:2 миналата седмица.

В 76-ата минута наставникът на шампионите Тито Виланова отново имаше проблем с контузии, като този път потърпевш се оказа талисманът на тима Лионел Меси. Той прецени, че силите няма да му стигнат и поиска да напусне терена, а гостите бяха извършили всичките си три смени, така че трябваше да доиграят дербито с човек по-малко на терена.

Въпреки тази неприятна ситуация каталунците поведоха в резултата след автогол на Габи. Кристиан Тейо центрира в пеналтерията за Давид Вия, който стреля нескопосано, но кълбото не беше отиграно по най-добрия начин от Габи. След рикошет в тялото му топката стана неспасяема за Куртоа и влетя в мрежата му - 1:2.