Скромният национален отбор на Етиопия се завърна триумфално в турнира за Купата на африканските нации след повече от 30 години пауза, след като се добра героично до равенство 1:1 с шампиона на Черния континент Замбия.

Постижението на етиопците заслужава уважение най-вече поради факта, че още в 36-ата минута вратарят им Тасев Джемал получи директен червен картон за грубо нарушение извън наказателното поле.

Само 10 минути по-рано пък звездата Саладин Сеид беше изпуснал да изведе Етиопия напред, след като не можа да реализира дузпа. Шампионите на Африка се възползваха от численото си предимство и след отлична атака в последните секунди на първата част Мбесума откри резултата - 1:0.

Етиопците обаче не се обезкуражиха и след почивката стигнаха до равенството също с добре изградена акция и точен изстрел на Адан Жирма в 65-ата минута. Така бе регистриран първият гол на сметката на този отбор в турнира от цели 13 471 дни насам. За последно Етиопия беше реализирала попадение в Купата на африканските нации през далечната 1976-та година.

Така надпреварата в Група С на турнира започва изненадващо, като носителят на трофея от 2012-та Замбия успя да спечели само 1 точка в първия си сблъсък. В 20:00 часа започва другия двубой от тази компания между Нигерия и Буркина Фасо.

Дори пожеланията за успех лично от президента Михаел Сата не можаха да вдъхновят футболистите на Замбия да изковат победата, въпреки че имаха пълно превъзходство на терена, особено през второто полувреме.

10 от 11-те играчи, донесли титлата преди 1 година, започнаха сред титулярите, а вратарят им Мвеене трябваше да отразява удар от бялата точка на Саладин, за да съхрани статуквото в резултата.

Така последните 3 дузпи срещу Замбия в турнира за Купата на африканските нации не се превърнаха в голове, като към тях са включени пропуските на националите на Кот д'Ивоар в миналогодишния финал.

Колинс Мбесума откри резултата за Замбия едва след като съперниците бяха останали в намален състав заради грубото нарушение на вратаря Джемал Тасев срещу Кастан Отого.

Иначе Мбесума получи топката на гърди след пас с глава на Исак Шанса, след което с премерен изстрел прати кълбото в мрежата за 1:0.

Изравнителното попадение падна сравнително рано след подновяването на играта - в 65-ата минута Жирма беше отлично изведен в наказателното поле и стреля мощно, а с помощта на гредата топката мина голлинията за 1:1.

До края набезите на футболистите на Замбия не доведоха до промяна на резултата на доста тежкия за игра терен на стадион „Мбомбела".