Велика Португалия постави на колене Франция насред Париж и е еврошампион (ВИДЕО+СНИМКИ)

снимка: uefa.com

Португалия е новия Европейски шампион. "Мореплавателите" шокираха Франция насред Париж с 1:0. Единственият гол заби резервата Едер в 109-ата минута.

В редовното време двата тима не си вкараха гол. 70 минути те изнесоха постна продукция, в която липсваше класа. В последните 20 минути "петлите" натиснаха, но късметът им обърна гръб, защото на няколко пъти бяха близо до попадение.

Още в 24-ата минута пък супер звездата на Португалия Кристиано Роналдо напусна терена. CR7 бе грубо ударен от Димитри Пайе и не можа да се възстанови. Съдията Марк Клатънбърг пък показа тотална идиотщина и дори не отсъди нарушение при интервенцията, довела до контузията на Роналдо.

В крайна сметка нещата стигнаха до продължения, където съперниците дебнеха за грешки. Когато всички очакваха да се стигне до дузпи - резервата Едер избухна. Мощният нападател стреля и не остави шанс на вратаря на "петлите".

Финалният натиск на Франция не даде резултат и така публиката на "Стад дьо Франс" бе обляна в сълзи.

Португалия завоюва първа титла в своята история, а Лисабон няма да спи. Кристиано Роналдо пък почти сигурно ще бъде носител на Златната топка за 2016-а година.

Sporta.bg проследи мача на живо по минути!

- КРАЙ НА МАЧА - ПОРТУГАЛИЯ Е НОВИЯТ ЕВРОПЕЙСКИ ШАМПИОН СЛЕД УСПЕХ С 1:0 НАД ФРАНЦИЯ НАСРЕД ПАРИЖ.

-109-а минута - ГОООООООООООООООООООООООООЛ за Португалия - Резервата Едер заби супер гол с удар от 20 метра в долния десен ъгъл на вратата. Франция е на колене в сърцето на Париж.

-108-a минута - Герейро стреля от фаул и разтресе гредата. Франция оцеля.

- Край на първото продължение - нищо интересно. Двата отбора са уплашени и чакат грешки на противника. По всичко личи, че ще се стигне до дузпи.

- КРАЙ НА РЕДОВНОТО ВРЕМЕ - 0:0! ЩЕ СЕ ИГРАЯТ ДВЕ ПРОДЪЛЖЕНИЯ ОТ ПО 15 МИНУТИ. АКО И СЛЕД ТЯХ РЕЗУЛТАТЪТ Е РАВЕН - КУПАТА "АНРИ ДЕЛОНЕ" ЩЕ СЕ РЕШИ СЛЕД ДУЗПИ!

4158812

-90-а минута - Резервата и антилюбимец на феновете на ЦСКА Жиняк направи хубав финт и стреля, но топката срещна гредата.

- 84-a минута - Али Сисоко отпра мощна тупалка от 25 метра, но Руи Патрисио спаси. Франция налага силен натиск и е набутала "мореплавателите" дълбоко в тяхната половина!

- Слаб и невзрачен финал - вече 70 минути двата тима кюскат топката безцелно с идеята да е по-далеч от вратата. Никой от двата тима не поема риск и досега няма нито едно чисто положение за гол. Очакваното зрелище засега липсва.

-66-а минута - Отново неузнаваемият Антоан Гризамн от 5 метра с глава не успя да уцели вратата.

-59-а минута - Антоан Гризман бе изведен сам срещу Руи Патрисио по диагонала. Нападателят обаче за пореден път тази вечер показа апатия и тотална неориентираност и стреля леко в ръцете на стража.

4158811

- 54-а минута - Погба отправи удар от 30 метра, но не намери очертанията на вратата. Веднага след това фен нахлу на терена, след като проби уж страхотната охрана на "Стад дьо Франс".

- Франция почва по-силно в първите минути на втората част. "Петлите" обаче така и не могат да си подадат повече от 3-4 пъти топката и са отлично спирани от португалците в подстъпите на вратата.

4158810

- НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ!

- КРАЙ НА ПЪРВАТА ЧАСТ - 0:0!

- "Петлите" атакуват устремно, но в последните 25 метри се чудят какво да правят с топката. След излизането на Роналдо пък Португалия е шокирана и видимо опитва да се добере до полувремето без да инкасира гол.

4158808

- 24-а минута - Роналдо не издържа на болката и е сменен от Рикардо Куарешма.

4158801

4158802

- Франция залага на изстрели от дистанция, но засега те не носят резултат.

- Роналдо все пак се завръща на терена.

-18-a минута-  Кристиано Роналдо се свлече на земята от болка. Звездата на Португалия се разплака и по всичко личи, че няма да може да продължи срещата. Съдията Клатънбърг е идиот. Той дори не даде фаул в началото на срещата, когато Пайе брутално връхлетя върху CR7.

- Роналдо бе повален от Пайе в началото на двубоя и все още накуцва.

4158800

- Вече 15 минути двата тима повече внимават да не сгрешат.

- В 10-ата минута Гризман имаше удобен шанс да вкара отблизо с глава, но вместо да отбележи се изложи и уцели левашки топката!

4158798

- Сисоко отправи първия удар за Франция, но неточно.

- "Петлите" стартираха по-уверено срещата и натиснаха, но без да създават положения. "мореплавателите" обаче бяха първите, които организираха добра атака, при която Луиш нани се озова на хубава позиция и стреля, но над вратата.

Марк Клатънбърг даде начален сигнал на финала!

4158799

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Часът на истината настъпи! След 30 дни футболни емоции и битки по терените из Франция - след няколко часа, футболна Европа ще има своя нов властелин! В спор за заветния трофей „Анри Делоне“ се изправят националните отбори на Франция и Португалия. Финалистите, които преминаха през редица изпитания, за да могат с гордост да премерят сили на фантастичния „Стад дьо Франс“.

Sporta.bg ще проследи финала на живо.

ГЛЕДАЙТЕ ПОРТУГАЛИЯ - ФРАНЦИЯ НА ТОЗИ ЛИНК!

4158790

СЪСТАВИТЕ

Португалия: 1.Руи Патрисио, 3.Пепе, 4.Жозе Фонте, 5.Рафаел Герейро, 7.Кристиано Роналдо, 10.Жоао Марио, 14.Уилиам Карвальо, 16.Ренато Санчес, 17.Нани, 21.Седрик, 23.Андре Силва.

Франция: 1.Юго Лорис, 3.Патрис Евра, 7.Антоан Гризман, 8.Димитри Пайе, 9.Оливие Жиру, 15.Блез Матюйди, 15.Пол Погба, 18.Муса Сисоко, 19.Бакари Саня, 21.Лоран Кошчелни, 22.Самуел Юмтити.

Напрежението в лагера на домакините е огромно. Освен за себе си, Антоан Гризман икомпания ще играят и за своята изстрадала нация. Какъв по-хубав миг на национално обединение от един триумф на Евро 2016. Красноречив отговор към всички онези „зложелатели“, които чрез терористичните си атаки опитаха да причинят непоправими социални и физически рани на една от най-великите държави на земното кълбо.

4158791

Историята е на страната на французите, които са 100-процентови, когато домакинстват на големи първенства. Успешната серия бе положена на Евро 1984‘, когато Мишел Платини  и Белон извеждат „петлите“ до титлата след 2:0 над Испания. Събитията се повтарят и при домакинството на Мондиал 1998, когато знаменитият трофей е факт след 3:0 над Бразилия. При успех днес, “les blues” ще се изравнят с Германия и Испания с по три европейски титли.

4158793

Португалия е един от най-удобните съперници за Франция.„Мореплавателите“ не са печелили над този съперник от вече далечната 1975 година (10 години преди да се роди Кристиано Роналдо). Тогава иберийците печелят една контрола с 2:0 след попадения на Нене и Мариньо. Последните 10 срещи между двете селекции неизменно завършват с успех за Франция.Може да акцентираме вниманието си над две от тях. Първата датира от Евро 2000, когато по пътя си към трофея французите побеждават Португалия на полуфинал с 2:1. Това се случва след „златен гол“ на Зинедин Зидан в 117-ата минута. Историята се повтаря шест години по-късно, когато гол на Зизу отново матира „лузитаните“, този път на полуфинал за Мондиал 2006.

4158792

За любителите на статистиката: От общо 24 срещи, 18 са завършвали с успех за Франция, 5 за Португалия, а 1 мач е завършил на равно. Головото съотношение е 49:28 в полза на „петлите“.  Домакините имат предимство и по общия брой получени картони 9:7, както и при точността на своите подавания 87% срещу 86%. Португалците са пробягали повече километри на този турнир 714 км срещу 640 км.

Както вече уточнихме - последната победа на "мореплавателите" над "петлите" датира от далечната 1975 година.

Вижте видео от нея

Голямата надежда на домакините е свързана с представянето на Антоан Гризман. „Малкия принц“ собственоръчно отстрани световния шампион Германия, а сега е твърдо устремен да потопи в сълзи и днешния португалски съперник. Гризу със сигурност ще спечели и голмайсторския приз на турнира, като до този момент е отбелязал 6 попадения. Любопитен факт за него е, че част от неговата фамилия е португалска. Дядо му Амаро Лопеш е бивш играч на Пасош де Ферейра и в по-ранните си години Антоан е имал всички шансове да облече националния екип на иберийската държава.

4158794

Представянето на Португалия пък до голяма степен шокира редица футболни специалисти. Трагичното им представяне в груповата фаза се превърна в техния най-голям коз за достигане до финала. В елиминационната фаза „мореплавателите“ се справиха с Хърватия, Полша и Уелс, като срещу „драконите“ – Рикардо Куарешма и компания записаха едва първата си победа в редовното време на турнира.

Надежди за добро представяне дава супер формата на Кристиано Роналдо, който е готов на всичко, за да окичи величествената си кариера и с национално отличие. Със сигурност негативната статистика, а и спомените от финала на Евро 2004, плашат иберийците. Те обаче ще разчитат на брилянтен тактик в лицето на Фернандо Сантош, който вече нееднократно сподели, че знае как да изненада фаворизираните домакини. Голям бонус ще бъде и сериозната фенска подкрепа. Може да се каже, че Португалия беше нещо като скрит домакин на това първенство. Франция за Португалия е това, което е Германия за Турция. Португалците, живеещи или живяли и работили във Франция, са огромно количество. Днес те ще изпълнят максимално предвидения за тях сектор на „Стад дьо Франс“.

4158795

Финалът е поверен на британския съдия Марк Клатенбърг. Това е най-престижният мач в неговата кариера. До този момент той е водил заветните сблъсъци за трофеите в Шампионската лига (2016), Суперкупата на Европа (2014) и олимпийския футболен турнир на Лондон 2012. Негови помощници ще бъдат Саймън Блек и Джейк Колин. Допълнителни асистент съдии зад двете врати са Антъни Тейлър и Андре Маринър. Четвърти рефер е Виктор Касай от Унгария, а за работата на съдийската бригада ще отговаря великият Пиерлуиджи Колина.

Условията на „Стад дьо Франс“ са отлични. Най-вероятно ще бъде счупен и рекордът по зрителска посещаемост. Температурата на въздуха е 28 градуса, а влажността около 42%.