Велик Андреа Пирло измъкна градското дерби за Ювентус

Шампионът на Италия Ювентус спечели инфарктно с 2:1 днешното градско дерби с Торино от 13-ия кръг на Серия А, а големият герой за "бианконерите" и този път се нарича Андреа Пирло.

Вълшебникът с №21 донесе успеха на "старата госпожа" буквално в последната минута на добавеното време, когато с мощен изстрел от далечна дистанция простреля Жиле и донесе три точки на своя тим.

По това време Ювентус вече играеше с човек по-малко заради червения картон на Стефан Лихтщайнер, а двата градски съперника бяха разменили по един гол чрез Артуро Видал от дузпа и Бруно Перес.

Така Ювентус записа четвърта поредна победа в Серия А и отново дръпна на шест точки пред втория Рома, който обаче все още не е изиграл домакинството си на Интер по-късно тази вечер. Торино пък записа пореден мач без победа в последно време, като "биковете" заемат едва 15-а позиция в класирането с 12 пункта на сметката си.

Наставникът на домакините Масимилиано Алегри отново заложи на дуото Карлос Тевес – Фернандо Йоренте в атака, докато Андреа Пирло, Пол Погба, Артуро Видал и Клаудио Маркизио заеха места в халфовата линия на „старата госпожа“. Патрис Евра и Стефан Лихтщайнер започнаха на позицията на крайни бранители, а Джорджо Киелини и Леонардо Бонучи оформиха двойка централни защитници пред Марко Сторари, който днес замени контузения в рамото Джанлуиджи Буфон.

Торино разчиташе на двама бивши футболисти на Ювентус в нападение – Амаури и Фабио Куалярела, докато Бруно Перес, Джузепе Вивес, Омар Ел Кадури и Матео Дармиан стартираха в полузащита за „биковете“.

Двубоят на „Ювентус Стейдиъм“ очаквано започна с надмощие на домакините, които опитаха да притиснат своя градски съперник от самото начало на сблъсъка. В 9' Фернандо Йоренте засече с глава центриране на Патрис Евра отляво, но испанецът не успя да намери очертанията на вратата.

Постепенно се стигна до 13', когато Ювентус получи правото да изпълни дузпа. Изстрел на Андреа Пирло от пряк свободен удар срещна ръката на футболист на Торино, което и означаваше наказателен удар в полза на домакините. Зад топката застана Артуро Видал, който бе безпогрешен и изведе шампионите напред в резултата – 1:0.

Радостта на Юве обаче не трая дълго, защото още в 22' „биковете“ възстановиха равенството със страхотно попадение. Бразилският халф на Торино Бруно Перес пое топката от своята половина и стигна до тази на съперника, преди със силен изстрел да матира Марко Сторари за 1:1.

Десет минути преди почивката Карлос Тевес напомни за присъствието си на терена, но изстрелът на аржентинеца не намери очертанията на вратата. В 41' пък невероятен шанс се откри пред Артуро Видал. Чилиецът получи подаване от активния днес Патрис Евра, но от чиста позиция не успя намери рамката на вратата. Фернандо Йоренте пък изрази претенции към френския ляв бек, че именно той не е получил подаване.

Втората част на дербито започна с нова възможност за домакините, този път дошла след изпълнение на статично положение. Андреа Пирло центрира в наказателното поле на Торино, но изстрелът на Артуро Видал с глава излезе в аут.

В 52' Торино направи непростим пропуск пред вратата на шампионите, като в основата на всичко бяха двама бивши футболисти на Ювентус. Амаури успя да комбинира с партньора си в предни позиции Фабио Куалярела, който изпревари Сторари и съумя да чукне топката с десния крак. За малшанс на бившия италиански национал обаче кълбото премина на сантиметри покрай страничния стълб на вратата.

4126515

Домакиние отговориха няколко минути по-късно, но мощен изстрел на Леонардо Бонучи бе отразен от Жиле.

В 76' Артуро Видал "взриви" за втори път трибуните на "Ювентус Стейдиъм", но попадението на чилиеца бе отменено поради засада. Две минути по-късно пък се стигна до повратен момент в градското дерби. Стефан Лихтщайнер фаулира Ел Кадури и получи втори жълт картон в разстояние на само осем минути, оставяйки Ювентус с човек по-малко на терена.

Вече и с човек повече, футболистите на Торино хвърлиха всички сили в атака, преследвайки и крайния успех в срещата. В 82' удар на Бенаси бе блокиран от Видал, а наставникът на Ювентус Масимилиано Алегри направи дефанзивна смяна, включвайки в игра Анджело Огбона за сметка на Карлос Тевес.

4126516

И докато изглеждаше така, сякаш отборът на Торино е този, който преследва победата, в последната минута на добавеното време Андреа Пирло отново показа защо е един от най-добрите халфове в историята на италианския футбол. Макар и с човек по-малко на терена, "бианконерите" осъществиха една последна атака към вратата на "биковете", която завърши с късо подаване на Артуро Видал към Пирло. №21 не се поколеба и стреля силно с десния крак, а точният му изстрел намери долния ляв ъгъл на пазената от Жиле врата, хвърляйки в екстаз трибуните за крайното 2:1 в двубоя.