Вечното дерби през новия век: Който вкара преди почивката, печели

снимка: SPORTA.BG

Статистиката може да не е меродавна преди голям футболен сблъсък, но със сигурност крие отговорите на много въпроси. Също така дава индикации за тенденции в съперничеството на два отбора.

Преди Вечното дерби може да се извадят всякакви статистики, които да обясняват или посочват любопитни факти от играта. Един по-важен компонент обаче няма как да не направи впечатление в модерната история на големия сблъсък ЦСКА - Левски.

Вижте информация за вероятните състави и схеми на двата отбора преди мача на "Васил Левски".

В последните 5 години се е наложил моделът отборът, който поведе през първото полувреме, в крайна сметка да стига до успеха. Това не се случи само веднъж, но тогава Вечното дерби нямаше отношение към класирането, а бепе битка само за чест.

Именно този случай е на 10-ти май 2008-ма година на стадион „Българска армия", когато ЦСКА вече е коронясан за 31-ви път като шампион на България, а Левски е започнал новата си авантюра с Велислав Вуцов на поста старши треньор.

„Сините" повеждат в края на първото полувреме чрез Еньо Кръстовчев, а след почивката Велизар Димитров изравнява от дузпа.

Изключенията през новия век

Естествено, феновете на Левски няма да забравят никога знаменития си рефрен „хей, чуй, ЦСКА - 2:0, 3:2", с който маркират някои от най-запомнящите се обрати на любимците си срещу вечния враг.

За последен път подобно нещо се случи на 17-ти октомври 2004-та година, когато „червените" поведоха с 2:0 на полувремето, но Левски успя да стигне до равенството след почивката.

Не бива да се забравя и финалът за Купата на България през 2002-ра година, когато автогол на Далибор Драгича дава минимален аванс на ЦСКА в 45-ата минута, а след това следва обратът на „сините", които печелят отличието след 3:1.

Също през 2002-ра година, но в мач от първенството, Любослав Пенев даде аванс на „армейците" с гол от фаул през първото полувреме, но накрая „сините" привърженици имаха поводи за усмивки, тъй като отборът им от пасив 0:2 се добра до равенство 2:2.

Тенденцията

Освен тези 4 случая през новия век няма вариант някой от двата отбора да поведе през първото полувреме на дербито и да не се поздрави с успех. Между другото, интересното е, че ЦСКА води по такива победи на Левски - 6:5.

Победите на ЦСКА с гол през първото полувреме:

25-ти май 2002: ЦСКА - Левски 1:0 (Владимир Манчев 13')

26-ти октомври 2002: ЦСКА - Левски 3:0 (Макдоналд Мукаси 10', Светослав Петров 44', Мукаси 55')

2-ри декември 2007: Левски - ЦСКА 0:1 (Фелипе Машадо 13')

20-ти септември 2009: ЦСКА - Левски 2:0 (Иван Стоянов 15', Костадин Стоянов 65')

26-ти февруари 2011: Левски - ЦСКА 1:3 (Мишел Платини 32' и 47', Апостол Попов 65', Костадин Стоянов 74'-авт)

28-ми октомври 2011: ЦСКА - Левски 1:0 (Янис Зику 25')

Победите на Левски с гол преди почивката:

23-ти април 2001: Левски - ЦСКА 2:1 (Георги Иванов 30', Владимир Манчев 31', Елин Топузаков 78')

30-ти септември 2001: Левски - ЦСКА 2:0 (Далибор Драгич 10', Георги Иванов 53')

8-ми август 2007: ЦСКА - Левски 0:1 (Христо Йовов 20')

9-ти май 2009: ЦСКА - Левски 0:2 (Георги Христов 36', Зе Соареш 59')

1-ви август 2010: ЦСКА - Левски 0:1 (Гара Дембеле 39')