Вдъхновен Рашфорд и дисциплиниран Юнайтед свалиха Ливърпул на земята

снимка: twitter.com

Манчестър Юнайтед пребори трудно Ливърпул с 2:1 в голямото дерби от 30-ия кръг на Висшата лига, играно на "Олд Трафорд". "Червените дяволи" поведоха с 2:0 с голове на вдъхновения Маркъс Рашфорд, а през второто полувреме Ерик Байи си отбеляза автогол и върна интригата в срещата. До края обаче тимът на Жозе Моуриньо заключи своята врата и ликуваше с успеха.

Това се оказа директна битка за второто място във Висшата лига, като след важната победа "червените дяволи" имат 65 точки и само лидерите от Манчестър Сити са пред тях. Тимът на Юрген Клоп остава трети с 60 пункта.

Юнайтед изигра перфектно първо полувреме и още до 24-ата минута водеше с 2:0. Ливърпул пък не създаде никакви шансове, които да бъдат счетени за 100-процентови положения за гол.

Още в 14-ата минута Маркъс Рашфорд се развихри и откри резултата за „червените дяволи“. Де Хеа изпълни аут, Лукаку свали перфектно топката за английското крило зад защитата на Ливърпул, а Рашфорд финтира Александър-Арнолд и заби топката мощно в долния ляв ъгъл на Кариус.

В 23-ата Ван Дайк имаше шанс да изравни за гостите, но ударът му с глава премина покрай вратата на Давид Де Хеа. Мърсисайдци се отвориха в търсене на изравнително попадение, а тимът на Моуриньо чакаше само това.

В 24-ата минута Юнайтед организира брилянтна атака, в основата на която отново бе Лукаку. Той свали далечен пас, финтира бранител и изведе Мата сам срещу Кариус. Защитник на гостите обаче изби топката. Тя попадна в краката на Рашфорд, който без да се замисли я вкара за втори път в мрежата на Ливърпул, макар и с лек рикошет – 2:0 за „червените дяволи“.

След това Фирмино опита на два пъти да изненада Де Хеа с изстрели от средна дистанция, но испанецът направи две рутинни спасявания. В 38-ата минута мачът можеше да приключи. Мата получи перфектно центриране от левия фланг и остана непокрит на 6-7 метра от Кариус. Той опита атрактивна странична ножица, но топката премина на сантиметри от гредата на „препарирания“ страж.

През втората част Ливърпул натисна в търсене на попадение, а Юнайтед се затвори в своята половина. Още в 48-ата минута Върджил Ван Дайк можеше да отбележи с глава след центриране от корнер, но топката премина над гредата на Де Хеа. По-късно мърсисайдци поискаха дузпа за игра с ръка на Валенсия, но съдията не посочи бялата точка. Милнър опита късмета си в 64-ата, но ударът му бе неточен.

Изглеждаше, че няма как Ливърпул да отбележи гол на Де Хеа, затова задачата свърши Ерик Байи. В 66-ата защитникът на Манчестър Юнайтед си вкара куриозен автогол и върна интригата в дербито. Мане проби отляво и центрира остро, а топката се отби в крака на бранителя и препарира стража на „червените дяволи“.

До края на срещата Ливърпул стори всичко, но Юнайтед заключи вратата си и Салах не успя да изравни с удар в 96-ата минута, с което срещата приключи с успех на "червените дяволи".