Вдъхновен Левски с уникален обрат в чест на Гунди!

снимка: lap.bg

Левски осъществи уникален обрат от 0:2 и надви Ботев (Пловдив) с 3:2 на "Герена" в мач от 33-ия кръг на Първа лига. Двубоят бе кулминацията на празника по случай 75-годишнината от рождението на „синята“ легенда Георги Аспарухов. През целия ден на „Герена“ имаше различни инициативи, свързани с Гунди. Точно по този повод Левски направи изключителен подарък за феновете.

"Сините" губеха с 0:2 през първата част след голове на Жоао Пауло и Стивън Петков, но през второто полувреме се възродиха и докараха феновете до екстаз. Паулиньо намали резултата, а Ривалдиньо изравни от дузпа, преди отново Паулиньо в 90-ата да подлуди домакинските привърженици с решаващото попадение.

Sporta.bg проследи всичко най-интересно около сблъсъка на живо с картина и видео. Вижте ТУК какво се случи на „Герена“.

Наставникът на домакините Делио Роси даде почивка на много голяма част от титулярите си, като реши да ги запази за финала за Купата на България срещу Славия на 9 май. Така с резервите „сините“ изпитаха големи трудности срещу все още  борещия се за третото място пловдивски тим.

В началото темпото бе много мудно и двата тима не предложиха никакви опасности. Станислав Иванов бе близо да затрудни Кайзер, но не отправи хубав удар. От другата страна Кампос и Жоао Пауло опитаха късмета си, но ударите им излязоха в аут.

Двата тима се надлъгваха в равностоен мач, докато не дойде 31-ата минута. Тогава за около 120 секунди „канарчетата“ вече водеха с 2:0. Първо Жоао Пауло се разписа, след като Лазар Марин изработи попадението на бразилеца. Левият бек на гостите направи невероятен рейд почти до наказателното поле, а след това изведе Пауло. Нападателят на гостите стреля с левия крак по диагонала и препарира Николай Кръстев.

Две минути по-късно пък Стивън Петков отбеляза дежурното си попадение, за да накаже все още неориентираната след първия гол защита на Левски. Филипов изведе Бризола по десния фланг, а той центрира меко в наказателното поле. Бранителите на Левски забравиха за Стивън Петков, а бившият играч на "сините" стреля и с красиво воле покачи резултата на 2:0.

„Сините“ веднага опитаха да отговорят на предизвикателството. Падналият пред вратата Лазар Марин обаче отби коварен удар на футболист на домакините. Минута по-късно Холмар Ейолфсон създаде най-голямата опасност за Левски през първата част. Той стреля с глава след центриране от корнер, но Даниел Кайзер плонжира и улови авторитетно.

След почивката, логично, „сините“ опитаха да потърсят бързо попадение. В 48-ата Кабрал опита да застраши вратата на Кайзер с мощен удар по земя, но стражът на гостите спаси.

След това Левски тръгна да напада и се оголи, което замалко не доведе тима на Делио Роси до още главоболия. Контраатака на Ботев можеше да приключи с трети гол за гостите в 57-ата минута. Стивън Петков и Жоао Пауло останаха сами срещу Панайотов и вратаря Кръстев, но пасът на Петков към съотборника му бе пресечен от халфа на Левски.

Пет минути по-късно пък „канарчетата“ профукаха страхотна възможност. Жоао Пауло проби отляво и центрира прострелно към Стивън Петков. Нападателят засече кълбото, но то премина над вратата на Кръстев от чиста позиция.

В 70-ата минута обаче Левски стигна до намаляване на резултата след грешка в отбраната на „жълто-черните“. Кабрал изведе Нелуц Рошу, който стигна до аутлинията и върна към Паулиньо. Той бе забравен от защитата на гостите и безпроблемно вкара за 1:2 от няколко метра.

Левски затегна обръча около пеналта на Ботев и в 84-ата получи право да изпълни дузпа след малко спорна ситуация. Паулиньо стигна първи до топката в пеналта, а Филипов го докосна, след като бразилецът поведе кълбото. Все пак останаха съмнения дали наистина има 11-метров наказателен удар. Зад топката застана Ривалдиньо и не сгреши, изравнявайки резултата.

В 90-ата минута пък Паулиньо докара феновете на "сините" до лудост. Той се възползва от удар на Кабрал, който бе отразен от Кайзер, и при добавката прониза Ботев за крайното 3:2.

Така 26-кратните шампиони загряха мощно за финала за Купата на България на 9 май срещу Славия. "Сините" запазиха и третото място в класирането на Първа лига, след като се намират на 3 точки пред Берое. Тимът на Делио Роси има 58 пункта, а Ботев остава 5-и с 50.

Снимки: lap.bg