Варна ликува - Черно море подчини Лукойл и взе Купата

Един от най-големите баскетболни центрове в България - Варна, отново ликува на българската баскетболна сцена, след като в невероятен финал за Купата на страната Черно Море надигра драматично Лукойл Академик със 72:69.

В зала "Балканстрой" в Плевен "моряците" изиграха изключителен двубой, в който заложиха на агресивна персонална, а на моменти и зонална, защита, а именно това им спечели трофея.

"Студентите" почнаха по-уверено, най-вече заради солидния си опит в такива мачове, като миналогодишният финалист водеше със 14:20 след първите 10 минути на двубоя.

Черно море обаче приложи сериозна защита в самото начало на втората четвърт и след серия от 11:4 поведе с 25:24. Възпитаниците на Йовица Арсич отговориха с нов щурм в атака и серия от 12:3, но Черно море не позволи нов кош до края на частта, скъсявайки изоставането си само на 3 точки, благодарение на отлично включване на Пламен Алексиев от пейката.

Възпитаниците на Драган Баич излязоха пределно мотивирани след почивката, а "моряците" позволиха на Лукойл да вкара само 12 точки, с което поведоха с 3 точки преди финалните 10 минути на срещата - 51:48.

Двубоят вървеше точка за точка, като 53 секунди преди края резултатът беше абсолютно равен - 65:65. Пупович беше фаулиран, но центърът не трепна и вкара и двата си наказателни удара, а под натиска на защитата на Черно море младият Крис Минков допусна грешка и подари топката на съперника. Фаулран беше Станислав Славейков, който материализира само един от наказателните си удари. Дий Браун пък се отчете с нетипична грешка в нападение, Асен Великов му отне и след нови два успешни изстрела донесе аванс от 5 точки 8 секунди преди края.

До края с нови две точки на Великов "моряците" поведоха със 72:67, а с два наказателни удара Браун фиксира крайното 72:69 в полза на варненци.

Това беше първи триумф на Черно море за Купата, като за последно "моряците" спечелиха през 2000 година, когато в тима личеше името на Тодор Стойков. Тогава играчите от морската столица спечелиха срещу "Левски" на Георги Младенов.

Най-резултатен в мача беше Милян Пупович, който наниза 20 точки, повечето през второто полувреме. Всички играчи на Черно море завършиха с 3 и повече точки, а Великов, Славейков, Даниъл и Алексиев се отчетоха с общо 29 точки от пейката.

Дий Браун разочарова с 14 точки, а Тери Смит добави 13, но Лукойл загуби втори пореден финал за Купата, а бъдещето на треньора Йовица Арсич по всичко личи ще бъде извън клуба от Правец.