Успешно приключи Световното по борба в Иран

снимка: bul-wrestling.org

В иранската столица Техеран приключи Световният шампионат по борба за глухи. В продължение на 10 дни 231 състезатели от 21 държави водеха битка за призово класиране и медали при юноши, кадети и мъже. България беше представена от 12 борци в различните категории и дисциплини.

Панайот Димитров спечели два златни медали при кадетите в свободния и класическия стил до 50 кг. Сребърен на Иван Стоилов (66 кг)при мъжете, бронз на Христо Павлов (80 кг) на класическа и вчерашния бронзов медал на Русин Русинов (61 кг) на свободна е равносметката за страната ни по медали от завършилия шампионат.

„Доволен съм, но можехме да спечелим още отличия. Направихме отлична подготовка от четири седмици на Белмекен преди идването ни в Иран. Очаквах повече от някои момчета, но първо с моя колега Светослав Миленков ще направим анализ и тогава ще бъда по-конкретен. Конкуренцията беше много силна. За първи път толкова много борци на Световно първенство. За сравнение ще споделя, че в Русия за една категория при глухите има конкуренция от по 40-50 човека.

Така е и в Иран, Турция, Украйна и Казахстан. Съдийството определено не беше на ниво. Въпреки, че реферите бяха от международна категория, а двама от тях ще свирят на Олимпиадата в Рио, имаше очевадни случаи на грешни отсъждания. Дали заради домакините, които искаха да спечелят всяка категория или заради невнимание, не знам, но определено при мъжете имаше сериозни съдийски грешки. Единствено Панайот Димитров си свърши работата, както трябва.

Два златни медала в двете дисциплини и то спечелени категорично. Момчето е само на 16 години и бъдещето е пред него. Той, както и другите тренират с чуващите борци и успява дори тях да надвива. Панайот е талант, който тепърва ще носи медали за България. Отборът излиза в заслужена почивка, момчетата бяха дълго време на лагер и сега се прибират при семействата си в страната. Благодарности към федерацията на глухите спортисти у нас. Всичко беше подсигурено, каквото поискахме като треньори ни беше предоставено. Така трябва да се работи и занапред”, сподели старши-треньорът Денислав Чамишки.

В отборното класиране в класическия стил България остана на 4-то място, след Русия, Турция и Украйна, а в свободния е на 6-то. Пред нас са домакините от Иран, Турция, Русия, Казахстан и Украйна. В последния ден на първенството в лагера на националите ни пристигна и посланика в Иран Христо Полендаков. Единственият ни официален представител през годините, който посещава спортистите с увреден слух, когато са на състезания в чужбина и защитават честта на България.