Унижение и трагедия за Арсенал в мач №1000 на Венгер

Лидерът в английската Висша лига Челси нанесе жестоко унижение на Арсен Венгер в неговия мач №1000 начело на Арсенал.

"Сините" на Жозе Моуриньо разгромиха своя съперник с 6:0 на "Стамфорд Бридж" в двубой от 31-ия кръг, поднасяйки възможно най-неприятния "подарък" на Професора за впечатляващия му юбилей.

Още на почивката резултатът бе 4:0 в полза на домакините, като отборът на Арсенал остана и с човек по-малко още в 15'. Тогава Алекс Окслейд-Чембърлейн игра с ръка на голлинията, но незнайно защо изгонен от рефера Андрю Маринър бе Киерън Гибс. Точен на два пъти във вратата на Войчех Шчесни бе Оскар, а по веднъж се разписаха Самуел Ето'о, Еден Азар от дузпа, Андре Шюрле и Мохамед Салах.

Така Челси събра актив от 69 точки и остава убедителен лидер във Висшата лига, докато вторият Ливърпул остава с 62 пункта, но и два мача по-малко. С толкова точки на трета позиция е Арсенал, а четвърти е Манчестър Сити с 60 точки, но и с цели четири мача по-малко от лидера Челси.

Жозе Моуриньо постави Самуел Ето‘о на върха на своята атака, като Еден Азар, Оскар и Андре Шюрле атакуваха от втора позиция. Неманя Матич и Давид Луис стартираха като двойка вътрешни халфове, а Сесар Аспиликуета, Джон Тери, Гари Кейхил и Бранислав Иванович стартираха в защита пред Петър Чех.

Арсен Венгер заложи на Оливие Жиру в ролята на острие, докато Томаш Росицки, Санти Касорла и Лукас Подолски оформиха тризъбец зад централния нападател. Алекс Окслейд-Чембърлейн и Микел Артета стартираха в средната линия, а Бакари Саня, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни и Киерън Гибс започнаха пред полския страж Войчех Шчесни.

Началото на двубоя с нищо не предвещаваше това, което ще последва  до 20-ата минута на мача. Томаш Росицки пусна хитър пас към Оливие Жиру, но изстрелът по земя на французина бе спасен от Петър Чех.

Само минута по-късно започна и кошмарът на „артилеристите“. В 5‘ Андре Шюрле открадна една топка в средата на терена и комбинира със Самуел Ето‘о, който завърши по прекрасен начин контраатаката. Камерунецът технично преодоля защитник на Арсенал и с премерен изстрел с левия крак намери единия от ъглите зад Шчесни – 1:0.

Това явно истински разколеба гостите, защото само две минути по-късно последва и втори гол в тяхната врата. „Топчиите“ отново загубиха топката в полузащита, а Неманя Матич комбинира с Андре Шюрле. Германският национал стреля силно през краката на бранител и намери долния ляв ъгъл на вратата – 2:0.

След точно четвърт час игра се стигна и до най-дискусионния момент на „Стамфорд Бридж“. Футболистите на Челси отново разиграха смъртоносна акция в наказателното поле на Арсенал, която завърши със силен удар на Еден Азар. Застаналият на голлинията Алекс Окслейд-Чембърлейн плонжира като вратар и отклони топката с лявата си ръка, което доведе и до дузпа в полза на домакините. Вместо обаче да отстрани Окслейд-Чембърлейн от игра, реферът Андрю Маринър явно се обърка и показа червен картон на Киерън Гибс. Зад топката пък застана Еден Азар, който матира Шчесни и покачи на 3:0.

Арсен Венгер реагира на ситуацията и уплътни защитата си, вадейки от игра Лукас Подолски за сметка на Томас Вермален. Ситуацията обаче явно стъписа сериозно гостите, които по никакъв начин не успяваха да притиснат своя домакин в неговата половина. Напротив , Челси продължи да атакува, търсейки и повече попадения в мрежата на Арсенал. В 30‘ Давид Луис открадна топката от Окслейд-Чембърлейн и стреля с левия крак, а след рикошет в Косиелни топката за малко не влетя в мрежата на полския национал.

И до почивката Челси продължи да търси четвърт гол, докато Арсенал рядко правеше нещо съществено в предни позиции. В 39‘ Шюрле не успя да отбележи за втори път, но в 42‘ Оскар се разписа за 4:0. Заменилият принудително Самуел Ето‘о Фернандо Торес се включи отдясно на атаката и центрира успоредно на голлинията, а бразилският национал от близка дистанция засече подаването на „деветката“.

На почивката Арсен Венгер извърши и последните си две смени в срещата, като играта напуснаха Лоран Косиелни и Алекс Окслейд-Чембърлейн. На тяхно място пък се появиха Карл Дженкинсън и Матийо Фламини.

Втората част стартира далеч по-спокойно от втората, като домакините предпочетоха да намалят темпото, вместо да се хвърлят в преследване и на пето попадение. Гостите пък опитваха да играят възможно най-често с топката, имайки предвид кошмарното си представяне от първите 45 минути.

В 60‘ Санти Касорла стреля опасно с левия крак, но изстрелът на испанеца премина покрай дясната странична греда. Три минути след това Оскар стреля с десния крак, но на сантиметри над вратата. В 66‘ „кариоката“ все пак реализира втория си гол в срещата. Младият халф на „сините“ стреля от средна дистанция, а Войчех Шчесни не се намеси убедително, допускайки топката да влети във вратата му – 5:0.

Веднага след гола Жозе Моуриньо извади Оскар от игра, пускайки в игра зимното попълнение на Челси Мохамед Салах. Този ход на Специалния се оказа успешен, защото двадесет минути преди края египтянинът отбеляза първия си гол за клуба. Крилото остана очи в очи с Войчех Шчесни и хладнокръвно пусна топката под плонжа на вратаря - 6:0.

До края на сблъсъка домакините може би и пожалиха своя съперник, видимо отпускайки газта в предни позиции. В 84' Андре Шюрле също бе близо до втори гол в срещата, но германският национал стреля в аут. Томаш Росицки пък опита да отбележи поне едно попадение във вратата на Челси, но Петър Чех спаси.

Chelsea 6-0 Arsenal (All Goals) 22-03-2014by hediy