Уникален обрат и Левски е на финал в Балканската лига

Купата е синя!

Левски се класира за трета поредна година за финала на Балканската лига по баскетбол за мъже.

"Сините" постигнаха обрат и победа след продължение над Балкан (Ботевград) с 94:85 (18:23, 16:22, 19:23, 25:10, 16:7) точки. Редовното време завърши 78:78 точки.

Възпитаниците на Константин Папазов изиграха слаби първи 30 минути, но направиха впечатляващо представяне в следващите 15 и стигнаха до успеха.

Така Левски ще се изправи в неделя на финала срещу победителя от другата полуфинална двойка между защитаващия титлата си Галил Гилбоа (Израел) и домакините на финалната четворка Сигал Прищина (Косово), а Балкан ще играе със загубилия за бронзовите медали.

Баскетболистите на Александър Тодоров изцяло диктуваха играта през първите три части. На почивката те имаха аванс от 45:34, а след 30 минути водеха с 15 точки - 68:53. Играчите на Левски обаче изиграха силна последна четвърт.

Те направиха серия от 18:3 и изравниха 71:71 четири минути преди края. 47 секунди преди края имаше равенство в резултата - 75:75, но Брендън Хийт вкара кош за 77:75 за Левски.

След това той реализира и наказателен удар, а в ответната атака Мартин Маринов вкара тройка и изравни 26 секунди. В последната атака "сините" не можаха да вкарат и така мачът отиде в продължение.

В добавените пет минути баскетболистите от Левски изцяло доминираха и след 16:7 спечелиха и мача с 94:85 точки.

За Левски се отличи Брендън Хийт с 23 точки, 8 асистенции и 5 борби, 16 точки и 9 борби добави Джумейн Джоунс, а 14 точки записа Николай Върбанов.

За Балкан Иван Лилов завърши с 21 точки и 7 асистенции, 19 точки и 9 борби се включи Станимир Маринов, а 17 точки и 8 борби добави Ноа Далман.