Уест Хям се завърна в Премиършип след драма на "Уембли"

Английският тим Уест Хям Юнайтед се върна в Премиършип само година, след като под ръководството на Аврам Грант отборът завърши на последно място във Висшата лига през миналия сезон.

Сега под ръководството на Сам Алърдайс „чуковете" се класираха за плейофите в Чемпиъншип и достигнаха до финалната среща на „Уембли", където днес пред 78,000 души клубът от „Ъптън Парк" победи с 2:1 Блекпул в директен спор за последната квота за елита на английския футбол.

„Мандарините" започнаха по-добре срещата, като се отчетоха с няколко пропуска, но към средата на първата част Уест Хям пое контрол върху събитията и това даде отражение върху таблото с резултата. В 35-ата минута централният нападател на отбора Карлтън Коул получи чудесен пас от Матю Тейлър в наказателното поле и с премерен удар насочи топката покрай вратаря - 1:0. До края на полувремето „чуковете" можеха да отбележат още веднъж, но спряганият за трансфер в Левски преди година Рикардо Вас Те пропиля отлична възможност в 39-ата минута.

Второто полувреме обаче започна лошо за лондончани, тъй като синът на Пол Инс - Томас изравни три минути след подновяването на играта. Той се разписа в мрежата на Уест Хям след страхотен удар, който се озова в долния далечен ъгъл на вратаря.

„Чуковете" се хвърлиха в атаки, но Фобер и Коул не успяха да се разпишат. Двубоят отиваше към продължения, но защитата на Блекпул се пропука в най неподходящия момент. Карлтън Коул се пребори за топката и я отклони към Вас Те, който беше останал непокрит на 4 метра от вратата и необезпокояван реализира, за да донесе ценната победа на Уест Хям.

Така „чуковете" се присъединяват към компанията на Саутхямптън и Рединг, които си осигуриха участие в Премиършип като първи и втори в класирането. Към Чемпиъншип пък ще се присъединят Уулвърхямптън, Блекбърн и отборът на Мартин Петров Болтън Уондърърс.