УЕФА припомни славната победа на ЦСКА над Ливърпул

снимка: Нашето детство

В навечерието на гостуването на Ливърпул в София официалният сайт на УЕФА връща времето назад в 1982 година и припомня за славната победа на ЦСКА срещу тогавашния европейски клубен шампион Ливърпул.

"Ливърпул пристига в София за мача с Лудогорец в Шампионска лига и това е удобен случай да се събудят спомените за най-великия мач на български отбор в европейските клубни турнири.

Преди 32 години ЦСКА е болезнено близо до това да стане първият европейски клубен шампион от Източна Европа, нещо, което се отдава на румънския Стяуа през 1986 година", пише в материала за мача сайтът на УЕФА.

"Зимата на 1982 година е типично сурова за България, сняг е покрил столицата от няколко седмици, така е и на 17 март. По улиците на града е мразовито, но по трубините на Националния стадион "Васил Левски" е горещо.

Снегът е почистен от терена и повече от 60 000 изпълват стадиона, за да станат свидетели на паметна вечер срещу носителя на трофея Ливърпул. Прогнозите не в полза на водещия български отбор. Точно година по-рано англичаните разбиват ЦСКА в същата четвъртфинална фаза на турнира с общ резултат 6:1.

Този път обаче е различно. ЦСКА се брани смело на "Анфийлд" и губи само с 0:1 след гол на Рони Уилън в 65-а минута", припомня събитията от 1982 година сайтът на УЕФА. "Бяхме наистина много силен отбор", връща се назад героят от мача Стойчо Младенов.

"Всички мои съотборници бяха страхотни и знаехме, че имаме сили да направим пробив. В първия кръг отстранихме испанския шампион Реал Сосиедад. Срещу Ливърпул знаехме, че само добър резултат в първия мач на "Анфийлд" ще ни даде шанс за реванша. Показахме характер и загубихме само с 0:1.

Този мач ни даде увереност, че можем да отстраним Ливърпул", казва още Стойчо Младенов. Отборът на Ливърпул от тази вечер е воден от легендарния Боб Пейсли, а в отбора личат имената на Кени Далглиш, Иън Ръш, Греъм Сунес, Алън Кенеди и Брус Гробелар.

ЦСКА трябва да благодари на своя вратар Георги Велинов, че все още има шансове на полувремето. След почивката "армейците" взимат контрола върху мача и чакат своя миг. Той идва в 77-а минута, когато Методи Томанов центрира от ляво, Гробелар не преценява добре топката и Младенов с глава я праща в мрежата.

"Първото полувреме беше голяма битка. Ливърпул показа защо е европейски шампион, но нашата защита се справи, а вратарят Велинов беше във вихъра си. Знаехме, че трябва да бъдем търпеливи и да изчакаме своя шанс.

Да, моят гол дойде малко късно, но нито за момент не спряхме да вярваме. Не може просто да тръгнеш в атака и да вкарваш срещу Ливърпул. Ако не дадеш 100 процента, ако нямаш сърце и качества, нямаш шанс. Видях висока топка, бях оставен непокрит и вкарах с глава. Голът ни вдъхна още повече увереност, че може да ги отстраним", разказва Стойчо Младенов. Сцената е поставена за най-големият момент в историята на ЦСКА.

При 1:1, в 101-а минута на продълженията Цветан Йончев изпълнява бързо корнер към резервата Никола Велков, който центрира от дясно. "Жълтите" в този мач защитници на Ливърпул не успяват да изчистят топката и Младенов, паднал на тревата, няка успява да вкара победния гол.

Минути по-късно централният защитник на Ливърпул Лауренсън е изгонен и пътят към победата за ЦСКА е открит. "Вторият гол беше труден за изпълнение. Спас Джевизов скочи за висока топка, но тя падна на тревата и аз се разтегнах, като успях да я намеря добре и да вкарам. Никога няма да забравя това чувство.

Гол срещу европейския шампион, могъщия Ливърпул, това наистина е нещо специално. Футболът е специален именно заради такива славни мачове", коментира Стойчо Младенов. Месец по-късно на полуфинала ЦСКА среща Байерн Мюнхен и след невероятни първи 18 минути в София "червените" повеждат с 3:0.

Байерн успява да се съвземе и мачът завършва 4:3 за българския отбор. На реванша Байерн печели с 4:0, но на финала губи от Астън Вила с 0:1. "Ако бяхме стигнали финала, съм сигурен, че щяхме да вдигнем купата. Знаехме как да играем срещу английски отбори. Срещу Байерн ни липсваше повече самочувствие.

Естествено, винаги ще съжаляваме за пропуснатия момент. Бяхме силен отбор и имахме сили да печелим големи трофеи", казва още Стойчо Младенов, цитиран от БТА.

Утре Ливърпул отново ще излезе на същия стадион, а играчите на Лудогорец се надяват да изиграят подобен мач и запазят подобни спомени, пише още в обширния материал на сайта на УЕФА.