Убедителен Григор Димитров на втори пореден финал в Стокхолм

Българският тенисист Григор Димитров изигра най-убедителния си двубой на тазгодишното издание на турнира в Стокхолм и стигна до финал в турнира след 6:4, 7:5 над австралийския гигант Бърнард Томич.

Хасковлията изигра най-добрия си двубой през последната седмица днес, след като надигра Томич по всички параграфи, а освен това записа невероятен обрат във втория сет на полуфинала.

Той спечели убедително с 6:3 първата част, но допусна моментно отпускане, което доведе до изоставане от 2:5 в полза на австралиеца. Неговият съперник пропусна две възможности за пробив, а след това Гришо не даде никакви шансове – 2 пробива, 5 поредн гейма и чиста победа с 2:0.

Така Григор Димитров за втора поредна година ще играе на финал в Стокхолм, след като именно в шведската столица преди година спечели първата си титла на ниво ATP при мъжете.

Също така, Гришо записва 6-ия си финал в турнири от ATP, както и четвърти от началото на 2014 година. Досега той има три турнирни победи – в Акапулко, Будапеща и Куинс.

Следващият съперник на Димитров ще бъде победителят в срещата Томаш Бердих – Матиас Бахингер.

Първи сет

Двубоят почна слабо за Гришо, който не успя да завърши 2 атаки и изостана с 0:30. Томич пробва две атаки при мрежата, с които българинът се справи блестящо за 30:30. Австралиецът допусна нови две грешки и Гришо спечели първия гейм - 1:0. Още в следващата част грешките на Томич продължиха и Гришо поведе с 15:40 за две точки за пробив. Той сбърка от бекхенд за 30:40, а след блестящо разиграване с над 15 удара Томич прати топка в аут и предаде своето подаване - 2:0 за Гришо. Той затвърди лесно пробива си и успя да поведе с 3:0.

Следващият гейм беше много труден за Томич, който поведе с 30:0, но продължи да бърка в ударите от основната линия и се стигна до равенство - 40:40. Все пак след два грешни ретура и австралиецът спечели първия си гейм - 3:1. Гришо отново беше убедителен и с два невероятни уинъра от форхенд спечели безпроблемно следващата част - 4:1.

Последваха два бързи гейма за двамата, като Димитров поведе с 5:2 и Томич трябваше да сервира за оставане в сета - 5:2. Той сервира с нов компелкт топки и след няколко грешки на Гришо поведе с 40:0, но на свой ред почна да бърка и се стигна до ново равенство. Силният сервис на австралиеца помогна и след ас и сервис-мрежа той намали до 5:3. Това обаче не попречи на Димитров да покаже самообладание и след 3-минутен гейм той се поздрави с успех в първия сет - гейм на 30, 6:3 и 1:0 за световния №10.

Втори сет

След трудно начало и 30:30 Томич натисна своя съперник и с две излизания на мрежата успя да поведе във втория сет - 0:1. Гришо също продължи да бъде убедителен на сервис и два уинъра и ас взе гейма на 15 - 1:1.

Томич набързо спечели своето подаване, а след това два страхотни удара от основната линия на Томич му дадоха предимство - 0:30. Той запази предимството си и стигна до 2 точки за пробив. Атака на Томич по правата от бекхенд намери мрежата за 30:40, но рискът в играта му се оправда след уинър от форхенд - 1:3. Той затвърди пробива си с много силен сервис-гейм и поведе решаващо с 1:4.

Гришо записа убедителен сервис гейм, а след това стигна отново до 30:30 при подаването на Томич. Хасковлията обаче прати форхенд в аут и не успя да стигне до точка за пробив - 2:5. В следващия гейм Димитров спаси на два пъти сет-бол за противника, а след ас намали до 3:5 след 7 минути игра.

Хасковлията заложи на по-рискови удари и се добра до точка за пробив при 30:40, а Томич допусна фатална двойна грешка - 4:5 и нов шанс за Гришо. Той се възползва максимално добре, усили скоростта на първия си сервис и с ас завърши гейма на 15 за 5:5.

Световният №10 показа отлична защита в следващия гейм, причинявайки 2 грешки от ракетата на Томич за 0:30. Австралиецът успя да изравни, но след това прати форхенд в аут и позволи на Гришо да стигне до нова точка за пробив. Последва нова грешка от форхенд на Томич и нов пробив за Димитров - 6:5 и подаване в полза на Гришо.

Това разстрои играта на Томич съвсем и той не успя да затрудни Димитров - 5 поредни гейма 7:5 във втория сет и втори пореден финал за българина в Стокхолм.