Турция развали настроенията в Португалия преди Евро 2012 (ВИДЕО)

След като сломи България в контрола преди 4 дни, Турция постигна престижен успех с 3:1 при гостуването си на Португалия и компрометира претенциите на домакините за силно представяне на Европейското първенство.

Южните ни съседи играеха дефанзивно през по-голямата част от мача, но два гола на Умут Булут попариха иберийците в 35-ата и 52-ата минута. Крилото на Манчестър Юнайтед Луиш Нани върна едно попадение за Португалия в 57-ата, но набезите на играчите на Паоло Бенто не доведоха до изравняване или обрат. Вместо това в 88-ата минута бранителят на Реал Мадрид Пепе си отбеляза автогол и приключи спора на терена - 1:3.

Звездата на „белия балет" Кристиано Роналдо се отчете с няколко опита да се разпише, но така и не успя да разпечата рамката, пазена от Волкан Демирел. Най-сериозният пропуск на CR7 обаче бе при 1:2 в 65-ата минута, когато той не можа да вкара дузпа, отсъдена за нарушение на ветерана Емре Белозоглу срещу дебютанта Мигел Лопеш.

През първото полувреме и двата тима създадоха по един добър шанс за първи гол, преди гостите от Турция да застрашат още по-сериозно вратаря Руй Патрисио в 33-ата минута. Тогава Халил Алтънтоп стреля от респектираща дистанция, а топката се отби от горната греда, но не можела да мине голлинията.

В 35-ата минута обаче Булут засече топката в мрежата след центриране на Серкан Сарарер, което мина между безпомощните Бруно Алвеш и Фабио Коентрао - 0:1.

Само секунди по-късно Алмейда можеше да изравни светкавично, след като се озова на чиста голова позиция в пеналтерията, но необяснимо защо избра да подава към Коентрао, вместо сам да завърши атаката. Няколко пъти до почивката Роналдо опита да отбележи от всякакви ъгли, но в крайна сметка не успя.

В 52-ата минута Булут отново се озова в прегръдките на съотборниците си, след като с премерен изстрел покрай Патрисио реализира втория гол за Турция - той наказа груба грешка на Алвеш, който върна неразчетено топката назад.

5 по-късно Нани върна интригата с прекрасно пласиран нисък удар в долния ъгъл на Демирел за 1:2. За съжаление на домакините, Роналдо изпусна дузпа в 65-ата минута, която бе отсъдена за нарушение на Емре срещу дебютанта Лопеш.

До края Роналдо не можа да вкара от още няколко опита, за да свърши всичко в 120 секунди преди финалния сигнал на срещата - Едуардо (който замени Патрисио на вратата в 71-ата минута) излезе неразчетено при центриране и изби топката в тялото на Пепе, а тя рикошира в мрежата на португалците за крайното 1:3.