Трудна първа победа за волейнационалите в Баку

снимка: cev.lu

Отборът на България по волейбол, който се състезава на първите Европейски Олимпийски игри, постигна първа победа, след като надделя трудно с 3:2 (25:16, 23:25, 25:20, 23:25, 15:11) над тима на Белгия. Мачът от група В бе първи за двата отбора, а следващият мач на "лъвовете" е срещу тима на Италия във вторник (16 юни) от 18:00 часа. По-рано днес момчетата на Мауро Беруто загубиха откриващата си среща изненадващо с 3:1 от Словакия.

Най-резултатен в мача на "трикольорите" бе Жани Желязков, който заби 27 точки (3 аса, 1 блокада), а Николай Николов добави още 20 (2 аса, 5 блока). Младият Розалин Пенчев също изигра силен двубой и записа срещу името си актив от 14 точки. Йолан Кокс пък бе най-полезен за белгийците със своите 21 точки.

Първият гейм бе спечелен по убедителен начин от играчите на Николай Желязков. Те взеха второто техническо прекъсване при 16:13, а след силна игра на всички на терена, белгийците измъкнаха само три точки до края на частта и сънародниците ни излезнаха напред в резултата.

4143265

Във втория гейм българите отново доминираха. Те поведоха с 8:5 и 16:12, но противниците им успяха да изравнят при 20:20. Бърза атака през центъра на Николай Николов и блок на Валентин Братоев дадоха нова удобна преднина на "лъвовете", но ти тя не бе достатъчна и в крайна сметка геймът отиде на сметката на Белгия.

България поведе при първото техническо прекъсване с 8:5, а втората пауза в гейма дойде при аванс от 16:14 за момчетата на Николай Желязков. Играта се движеше точка за точка до 20:18, когато блок на Николай Николов и контра блок-аут на Жани Желязков дадоха на българите непреодолима преднина и те поведоха с 2:1 гейма след 25:20.

Четвъртият гейм бе най-равностоен, като нито един от двата тима не успя да се откъсне на повече от две точки. През по-голямата част белгийците водеха с точка или две, а българите с добри отигравания изравняваха. В крайна сметка "червените дяволи" се оказаха по-концентрирани в най-важния момент, края на гейма, и за втори път изравниха резултата в геймовете след 25:23.

Петата част бе равностойна до 3:3. Българите дръпнаха с 6:3, а смяната на полетата дойде при 8:5 за сънародниците ни. Белгийците успяха да изравнят при 10:10, но до края взеха само една точка, а край на мача сложи разпределителят Георги Братоев със страхотен блок.