Трудна, но заслужена победа за Гришо на старта във Вашингтон

Григор Димитров се класира за осминафиналите на турнира от категория "ATP 500" във Вашингтон с награден фонд 1 546 590 долара. 22-годишният хасковлия преодоля съпротивата на белгийския ветеран Ксавие Малис след 7:6(4), 6:4 в много оспорван двубой.

Успехът бе втори за българина над 33-годишния му съперник, като Гришо вече води на Малис в преките двубои, след като преди това двамата си бяха разменили по една победа.

Достигането до третия кръг във Вашингтон донесе на Григор Димитров 45 точки за световната ранглиста - с 10 повече, отколкото взе на Олимпиадата в Лондон през миналата година, и чек за 14 560 долара.

В спор за място на четвъртфиналите българинът ще има за съперник поставения под №6 представител на домакините Сам Куери, който отстрани Денис Истомин след 4:6, 6:3, 7:6(9) и голяма доза късмет, защото узбекистанецът пропусна мачбол след двойна грешка в тайбрека на третия сет.

В момента Куери се намира под номер 22 в ранглистата на ATP, достигал е до номер 17. 198-сантиметровият американец има 7 спечелени титли и е заработил 4 851 787 долара в професионалната си кариера от 2006-а година насам.

С Григор не са се срещали никога досега, а първият им мач ще бъде в четвъртък вечерта българско време, като точният час ще стане ясен по-късно. Вероятността Гришо и Куери да спорят на Централния корт обаче е голяма, което означава, че двубоят ще може да се проследи на живо в интернет.

При евентуслен успех над американеца, на четвъртфиналите Димитров ще се изправи срещу някой измежду Томи Хаас, Тобиас Камке, Иван Додиг или Грега Жемля.

За да стигне до мача с Куери обаче Гришо трябваше доста да се потруди. Победата на Малис не дойде никак леко, като двамата водеха битка за всяка топка и държаха публиката в напрежение до края.

В първия сет Димитров и Малис не успяха да стигнат до пробив и така се стигна до тайбрек. В него белгиецът поведе с минипробив за 4:2, но след това Гришо спечели следващите пет поредни точки и така поведе в резултата в сетовете.

В началото на втория сет 22-годишният хасковлия стигна до първата си възможност за пробив в мача и не сгреши, а при 5:3 сервираше за победата. Малис обаче показа характер и, възползвайки се от двойна грешка на българина, успя да върне пробива, но всичко приключи при следващото подаване на Григор, който затвори сета с 6:4, а с това и мача, записвайки втора победа във Вашингтон след успеха си в надпреварата на двойки.