Третяков господар на скелетона в Сочи

Александър Третяков демонстрира класа от друго измерение в олимпийския турнир по скелетон и донесе златен медал за домакините на Зимната Олимпиада в Сочи пред екзалтираната руска публика в улея на комплекс „Санки“.

Третяков събра общо време 3:44.29 минути от 4-те манша и с близо минута наложи доминацията си, потрягайки се към златния медал – 4-ти за Русия от Сочи 2014 след титлите в отборната надпревара по фигурно пързаляне, в спортните двойки от същия спорт на Татяна Волосожар/Максим Транков и на натурализирания кореец Виктор Ан на 1000 метра шорттрек.

На второ място с общо време 3:45.10 завърши многократният победител в Световната купа Мартинс Дукурс от Латвия, който отново трябваше да се задоволи със сребро, както се случи преди 4 години на Олимпиадата във Ванкувър.

Дукурс спечели 6 от 8-те старта за Световната купа през сезона до момента (както и 24 от последните 28 състезания), но отново се пропука на най-големия спортен форум. Третяков пък влезе в историята на мъжкия скелетон като единственият действащ световен шампион, който успява да спечели олимпийската титла.

Бронзовото отличие остана за представителя на САЩ Матю Антоан, който донесе първи медал за страната си в скелетона от титлата на Джими Ший в Солт Лейк Сити 2002-ра. Американците обаче възлагаха надеждите си на Джон Дейли, който преди последния манш бе 4-ти, но направи непростима грешка при засилката си, изпускайки платформата извън канала. Така той загуби огромна част от скоростта си и финишира 15-ти в крайното класиране.