Трета поредна титла за Алисън Феликс на 200 метра

снимка: guardian.co.uk

Алисън Феликс стана първата лекоатлетка, завоювала три поредни титли на 200 м гладко бягане за жени. Американката спечели безапелационно финала на дългия спринт на Световното първенство в Берлин с резултат 22.02 секунди.

 

Среброто остана за олимпийската шампионка Вероника Кембъл-Браун от Ямайка с резултат 22.35, а бронзът - за Деби Фъргюсън-Маккензи от Бахамите с 22.41. Предишните две световни титли за 23-годишната Феликс са от 2005 г. и 2007 г.

 

Нейният връстник и сънародник Лашон Мерит пък грабна златото при мъжете в бягането на 400 м с резултат 44.06 секунди. Втори след Мерит се класира двукратният световен шампиок Джереми Уоринър, също от САЩ, а трети - Рени Куоу от Тринидад и Тобаго. Триумфът на Съединените щати бе помрачен от дисквалификацията на мъжката им щафета на 4х100 м, влязла във финала с най-добър резултат. Американските спринтьори бяха дисквалифицирани заради предаване на палката извън разрешената зона. От делегацията на САЩ заявиха, че ще подадат контестация. Американците бяха дисквалифицирани в мъжката щафета 4х100 м и на олимпиадата в Пекин през 2008 г. - тогава пък заради изпускане на палката при предаването й между постовете.