Тотнъм срази Челси във фантастичен трилър на "Уайт Харт Лейн" (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Тимът на Тотнъм стартира по фантастичен начин новата 2015 година, след като тази вечер "шпорите" вкараха пет попадения на лидера във Висшата лига Челси и спечелиха с 5:3 домакинството си на "Уайт Харт Лейн" от 20-ия кръг.

Два гола за победителите отбеляза новата звезда на отбора Хари Кейн, докато по веднъж се разписаха Дани Роуз, Андрюс Таунзенд от дузпа и Насер Шадли. Точни за Челси пък бяха Диего Коста, Еден Азар и Джон Тери.

Така Тотнъм събра актив от 34 точки и измести Арсенал от петото място във Висшата лига, докато Челси остава лидер с 46 пункта. "Сините" обаче вече нямат аванс пред Манчестър Сити, който също е с 46 точки след днешния си успех над Съндърланд на "Етихад".

Успехът на Тотнъм днес е любопитен и по друг показател. За едва втори път в историята воден от Жозе Моуриньо отбор допуска пет гола в един мач. За последно това се случи през 2010 година, когато Реал Мадрид на Специалния бе разгромен с 0:5 от Барселона на "Камп Ноу".

Също така, Челси за трети път допуска пет гола в един мач от създаването на Висшата лига. За първи път това се случи срещу Ливърпул през 1996 година - 1:5, а през 2011 "сините" отстъпиха с 3:5 пред Арсенал.

Мениджърът на Тотнъм Маурисио Почетино заложи на Хари Кейн в ролята на острие, докато Насер Шадли, Кристиан Ериксен и Андрю Таунзенд трябваше да оперират в близост до нападателя. Райън Мейсън и Набил Бенталеб оформиха двойка вътрешни халфове във формацията на домакините. Роуз, Фертонген, Фацио и Уолкър започнаха в защита пред Юго Лорис.

Диего Коста очаквано оглави атаката на Челси на "Уайт Харт Лейн". Вилиан, Оскар и Еден Азар оформиха тризъбеца от втора позиция, докато Сеск Фабрегас и Неманя Матич и този път започнаха в средата на терена. Иванович, Кейхил, Тери и Аспиликуета трябваше да оперират в защита пред вратаря Тибо Куртоа.

4129295

Домакините от Тотнъм стартираха активно срещата, опитвайки се да притиснат своя съперник в собствената му половина. В 7' Насер Шадли отправи и първия точен изстрел в очертанията на някоя от двете врати, но Тибо Куртоа не бе затруднен и улови безпроблемно. Челси пък трудно успяваше да организира акция в половината на "шпорите", които действаха стабилно в началото на двубоя.

Малко след началото на срещата се стигна и до лоши новини за Маурисио Почетино, който вече трябваше да извършва първа принудителна смяна в своя състав. Райън Мейсън получи разтежение и трябваше да напусне игра, а на негово място на терена се появи Муса Дембеле.

Тотнъм определено стартира по-добре дербито, а в 16' Тибо Куртоа отново бе принуден да се намесва. И този път изстрелът бе дело на Насер Шадли, чийто опит за ножичен удар бе париран сигурно от съотборника му в националния тим на Белгия.

Само две минути по-късно обаче резултатът вече бе открит в полза на Челси. Еден Азар блесна с индивидуалните си качества и размина Дани Роуз, а изстрелът му с десния крак срещна една от гредите зад Юго Лорис. Топката се озова право в краката на Оскар, който пренасочи кълбото към Диего Коста, а испанският национал нямаше как да сбърка от непосредствена близост - 0:1.

Отбелязаният гол сякаш смути "шпорите", защото последваха нови силни минути и поредица от атаки за гостите. В 24' Оскар не бе никак далеч от удвояване на резултата, но изстрелът по земя на бразилеца се търкулна покрай страничната греда.

4129292

И докато Челси се радваше на силни минути и дори търсеше втори гол, в 30' Хари Кейн изправи на крака трибуните с брилянтна индивидуална акция. Младият нападател на Тотнъм се освободи от защитата на Челси и с десния крак прониза Тибо Куртоа, намирайки мрежата зад белгиеца с превъзходен изстрел от дистанция - 1:1.

Две минути преди почивката отбраната на Челси се пропука, а Тотнъм стигна и до пълен обрат в двубоя. Подаване на Кристиан Ериксен изведе Насер Шадли очи в очи с Куртоа, но изстрелът на белгиеца срещна една от гредите. Топката обаче попадна право във включилия се напред Дани Роуз, който осъществи успешна добавка и изведе "шпорите" напред - 2:1.

В добавеното време на първата част ситуацията на Челси съвсем се утежни, защото Тотнъм получи и правото да изпълни дузпа. Гари Кейхил закъсня с намесата си и фаулира Хари Кейн в наказателното поле, а зад топката застана Андрюс Таунзенд. Английският национал бе безкомпромисен и матира Куртоа, давайки далеч по-солиден аванс на домакините - 3:1.

Втората част очаквано стартира с офанзивна игра от страна на гостите, които трябваше да наваксват сериозното си изоставане в резултата. В 50' Еден Азар стреля силно към вратата на Тотнъм, но над напречната греда на вратата.

4129307

Само минута по-късно отново се стигна до момент на солово представление от страна на Хари Кейн, който отбеляза и втори гол във вратата на Тибо Куртоа. Таранът на Тотнъм получи топката в наказателното поле на Челси и майсторски финтира Неманя Матич, преди с прецизен изстрел с десния крак да преодолее белгийския страж на "сините" - 4:1.

След точно час игра Челси успешно се върна в мача, след като Еден Азар и Сеск Фабрегас разиграха на двойно подаване. Скоростната акция на "сините" остави белгиеца очи в очи с Лорис, като крилото не сбърка и от удобна позиция намали на 4:2.

Хари Кейн продължи да представлява основна опасност за вратата на Челси в днешния двубой, като в 68' отново младежкият национал на Англия можеше да оформи и хеттрика си в срещата. Кейн се озова зад защитата на Челси и от малък ъгъл опита да намери голлинията, но топката премина успоредно на вратата на гостите. В 75' пък Челси можеше да намали пасива си на само едно попадение, но Юго Лорис спаси по феноменален начин прецизен изстрел на Аспиликуета.

Всичко на "Уайт Харт Лейн" сякаш приключи в 78', когато Тотнъм наниза и пети гол в мрежата на Челси. Този път Хари Кейн блесна с асистенция за Насер Шадли, който навлезе в пеналтерията и стреля, а след рикошет в Джон Тери топката стана неспасяема за Куртоа - 5:2.

В 84' една от резервите на Челси Рамирес бе изпуснат в наказателното поле на домакините, като изстрелът на бразилеца премина на сантиметри покрай десния страничен стълб на вратата. Малко след това трети гол в мрежата на Юго Лорис все пак падна, а капитанът Джон Тери намали на 5:3, оставайки непокрит в малкото наказателното поле.

До края на двубоя обаче усилията на Челси за връщане на интригата не дадоха резултат, а отбраната на Тотнъм действаше концентрирано и не позволи нови главоболия за Юго Лорис.