Тотнъм повали храбрите Днипро

Тотнъм спази тенденцията винаги да излиза победител на своя „Уайт Харт Лейн“ в Лига Европа, като стана един от малкото отбори изобщо в турнира, който успява да заличи пасив от първия мач и да се класира за осминафиналите в надпреварата.

Не без помощта на несправедлив червен картон на нападателя на Днипро (Днепропетровск) Роман Зозуля, „шпорите“ спечелиха с 3:1 реванша си срещу украинския отбор и го елиминираха по драматичен начин.

Тотнъм бе в ситуация нокдаун в началото на второто полувреме, когато именно Зозуля откри резултата в 47-ата минута в полза на гостите. Той с гръб към вратата успя с глава да насочи кълбото в мрежата след центриране на Руслан Ротан.

В 56-ата минута Кристиан Ериксен с прекрасно изпълнение на пряк свободен удар възстанови равенството, но играта на домакините не вървеше по вкуса на феновете. В 62-ата минута Ян Вертонген се строполи на земята симулирайки, след като размени леки удари в главата със Зозуля и му издейства червен картон.

Численото предимство на „шпорите“ моментално бе материализирано от тяхна страна, като в герой се превърна Емануел Адебайор. Тогоанският нападател в 65-ата минута се възползва от асистенция на Ериксен, за да протегне крак и да прати кълбото в мрежата за 2:1. 4 минути по-късно пък Адебайор получи топка на гърди от Езикиел Фрайърс, овладя хладнокръвно и технично преодоля вратаря на Днипро Денис Бойко – 3:1.

Днипро не се отказа да гони решителен втори гол, въпреки численото неравенство, като най-активен за гостите бе украинският национал Евгени Коноплянка. Той първо нацели гредата с техничен изстрел от 20-ина метра, а в добавеното време от пряк свободен удар провокира страхотна намеса на стража Уго Льори.

Тотнъм е единственият английски отбор, продължаващ до осминафиналите, след като уелският тим, състезаващ се в Премиърлийг – Суонси – отстъпи с 1:3 на Наполи и отпадна. Следващият опонент на „шпорите“ ще бъде португалския гранд Бенфика, който днес спечели с 3:0 домакинството си на ПАОК и с общ резултат 4:0 прогресира до топ 16 на Лига Европа.