Тотнъм и Челси не се победиха във вълнуващо лондонско дерби

Лондонските врагове Тотнъм и Челси си отбелязаха по един гол във вълнуващ последен сблъсък от 17-ия кръг на Премиършип и не излъчиха победител на „Уайт Харт Лейн". Емануел Адебайор откри резултата още в 8-ата минута, а Даниел Стъридж изравни в 23-ата и с това поделиха точките за „шпорите" и „сините".

Мачът бе изключително отворен и бяха създадени много голови положения, но за съжаление на феновете на двата тима, през второто полувреме любимците им сътвориха сериозни пропуски, които костваха успеха.

Така Тотнъм за първи път от 16 години ще празнува Коледа като най-горно класираният столичен клуб в Премиършип, след като събра 35 точки на третата позиция. Челси вече има 33 пункта и е с мач повече от възпитаниците на Хари Реднап, като остава четвърти в подреждането.

„Шпорите" спазиха традицията да не допускат загуба от този свой противник на „Уайт Харт Лейн" и вече пет години не познават поражението при домакинство на „сините".

Домакините започнаха двубоя много по-активно и още от самото начало се настаниха в противниковата половина. Владението на топката беше категорично в полза на „шпорите" и те се възползваха от него оптимално, като най-опаснатите ситуации през първия четвърт час бяха създадени от Гарет Бейл.

Уелският национал още в 3-ата минута направи един от типичните си пробиви и нахлу в пеналтерията през центъра, но бранителите на Челси възстановиха стратегическите си позиции и блокираха удара му.

В 8-ата минута обаче Бейл се понесе в нов рейд, този път по любимия му ляв фланг, при който центрира прострелно в наказателното поле. Петър Чех допусна топката да мине покрай плонжа му, а връхлитащият Адебайор без проблеми я прати в мрежата - 1:0.

„Сините" се държаха прекалено пасивно на терена и платиха с инкасирания гол, но можеха да го върнат още в ответната си атака - Хуан Мата задържа кълбото и напредна, след което отправи силен удар към Брад Фридъл. Американският страж парира шута на опонента си, но бе безпомощен при добавката на Даниел Стъридж. Младокът обаче направи изключителен пропуск, като не уцели опразнената рамка от границата на малкия пенал.

Челси продължаваше да се задоволява с едва 30% от владението на топката, но въпреки това възстановиха паритета в резултата при втория си опит да минат центъра - Ашли Коул направи двойно подаване с Дидие Дрогба на левия фланг, а топката рикошира в дясната ръка на крилото, преди той да я овладее повторно. Съдията Хауърд Уеб не видя нарушението и остави атаката на гостите, която завърши с центриране успоредно на голлинията за далечната греда, където абсолютно непокритият Стъридж засече кълбото в мрежата - 1:1 в 23-ата минута.

Домакините сякаш се стъписаха от неочакваното изравняване и започнаха по-често да се прибират и задържат в собствената си половина. В резултат на това „сините" можеха да се възползват от гостоприемството и дори да осъществят пълен обрат в мача.

В 27-ата минута Жозе Босингва изпрати балонна топка в наказателното поле с пас от около 30 метра, но въпреки това той стигна до своя адресат - Дрогба. Котд'ивоарецът овладя на гърди и моментално стреля, при което кълбото разтресе сглобката на гредите.

Това бе и последното голово положение в срещата, тъй като до края на полувремето играта се накъса, а Андре Вилаш-Боаш извърши и две принудителни смени, след като контузии получиха Бранислав Иванович и Джон Оби-Микел. На тяхно място в игра се появиха Пауло Ферейра и Ориол Ромеу, с което португалският специалист бе принуден да лимитира до една промените в игрови план за втората част.

След почивката Тотнъм не успя да осъществи натиск и видимо отстъпваше на градския си противник по отношение на ударите, макар голяма част от тях да бяха неточни в актива на Челси.

Все пак, „сините" създадоха най-опасното си положение в 53-ата минута, когато Дрогба с прекрасен пас в уличка изведе Рамиреш сам срещу вратаря. Брад Фридъл обаче излезе от малкия пенал и парира отлично изстрела на бразилеца, който пък от своя страна бе длъжен да отбележи.

След първия четвърт час „шпорите" изравниха играта и започнаха по-често да се задържат в противниковата половина, но без да си печелят позитиви. Едва в 68-ата минута Лука Модрич стреля в очертанията на вратата, а след намесата на Чех топката се върна в хърватина. Последва центриране към далечната греда, но ударът с глава на Сандро не намери целта, въпреки чистата позиция.

Преди това пък центриране на Дрогба опасно се насочваше към Джон Тери, който успя да се извиси и да играе с топката, но недостатъчно, за да я прати във вратата.

В 85-ата минута Тотнъм имаше две изключително изгодни ситуации, чрез които да стигне до победния гол - първо Сандро се озова на върха на атаката и опита да прехвърли Петър Чех от точката на дузпа, но голкипърът на Челси демонстрира висша класа и изби в корнер.

След неговото изпълнение пък Вилиам Галас от пет метра прати кълбото над горната греда, за да затвърди поредицата от пропуски за „шпорите". Отговорът на Челси не закъсня и Мата центрира от пряк свободен удар, а непокритият Рамиреш фронтално срещу вратата и напълно необезпокояван не успя да уцели целта.

В 93-ата минута домакините вече се виждаха победители, когато Гарет Бейл подхвана бърза контраатака и изведе отляво в наказателното поле Адебайор. Техничният удар на тогоанецът преодоля Чех, но Джон Тери със самоотвержен шпагат изчисти от голлинията.