Тотална доминация на САЩ на Световното по лека атлетика

Американските лекоатлети доминираха и в последния ден на световното първенство в зала пред своя публика в Портланд.

Двете щафети на САЩ - на 4 по 400 метра бягане, спечелиха и при мъжете, и при жените в последния ден и така американците завършиха турнира с общо 23 медала, 13 от които златни.

В мъжката щафета американците в състав Кайли Клемънс, Калвин Смит, Кристофър Гистинг и Върнан Норууд спечелиха с време 3:02.45 минути, а призовата тройка допълниха квартетите на Бахамите (3:04.75) и Тринидад и Тогабо (3:05.51).

При жените тимът на САЩ спечели с още по-голяма лекота, като Наташа Хейстингс, Куанера Хейс, Къртни Около и Ашли Спенсър завоюваха златните медали с време 3:26.38 минути. Втори са полякините с 3:31.15, а изненадващо бронзовите отличия взеха представителките на Румъния с 3:31.51.

Американците взеха титлата още в скока на височина, където сензация предизвика 18-годишната Ващи Кънингам, дъщеря на бившия куотърбек от НФЛ Рандъл Кънингам, която стана най-младата световна шампионка в скока на височина в историята на световните първенства по лека атлетика в зала и на открито.

Титлата остана за САЩ и на 1500 метра (мъже), където спечели Матю Сентровиц с време 3:44.22 минути, което е най-големият му успех в кариерата. Сентровиц завоюва първо злато от голямо първенство пред собствена публика и прекъсна доминацията на африканците на дългите дистанции. Състезателят живее и тренира в Портланд. Чехът Якуб Холуша остана втори с 3:44.30 минути, а бронза е за Николас Уилис (Нова Зеландия) с 3:44.37 минути.

В бяганията на дълги разстояния очаквано доминираха представителите на Етиопия. Гензебе Дибаба и Йомиф Кеджелча спечелиха златните медали при жените и мъжете в бягането на 3000 метра. Дибаба триумфира с лекота при жените с 8:47,43 минути и защити титлата си от преди 2 години в Сопот. Среброто остана за друга етиопка - Месерет Дефар с 8:54.26, а трета е американката Шанън Роубъри за 8:55.55.  Кеджелча донесе дубъл за Етиопия на 3000 метра, след като се наложи при мъжете с време 7:57.21 минути. Американец Райън Хил направи силен финал и завърши втори със 7:57.39, изпреварвайки в сетния миг световния шампион от 2012-а - Аугостине Чоге от Кения, който взе бронзов медал със 7:57.43.

В сектора за скок на дължина при мъжете златото спечели Маркис Денди с 8.26 метра, като скочи само сантиметър повече от втория Фабрис Лапиер от Австралия.  Китаецът Чжанцжоу Хон остана с бронза с най-добро лично постижение - 8,21 метра. Омар Маклеод донесе единственото злато за Ямайка от шампионата, като триумфира на 60 метра с препятствия (мъже) със 7,41 секунди, което е най-добро постижение в света за сезона и национален рекорд на Ямайка. Втори остана Паскал Мартино-Лагарт от Франция със 7,46, а трети е Димитру Баску, също от Франция, със 7,48.