Тежка нощ и разгром за Лудогорец в Шампионска лига

Българският шампион Лудогорец регистрира най-тежката си загуба в Шампионска лига и общо трета в най-силния клубен турнир, след като бе разпилян с категоричното 4:0 от швейцарския първенец Базел в 4-ия кръг на груповата фаза.

За разлика от предишните три двубоя в Лигата на богатите, този път Лудогорец бе надигран тотално и домакините от „Санкт Якоб Парк“ съвсем заслужено се поздравиха с изразителен успех, макар последният им гол да не бе редовен заради игра с ръка на автора Марек Сухи.

Лудогорец остава с 3 точки в Група В, колкото има и Ливърпул, който отстъпи само с 0:1 на Реал Мадрид в другия мач от групата. За съжаление, головата разлика на Лудогорец вече е 3:8, докато на „мърсисайдци“ е 2:6, а и те имат предимство в директните двубои и засега заемат третото място.

Реал Мадрид е убедителен лидер с 12 точки, докато Базел окупира еднолично втората позиция с 6 пункта и предимство в директните сблъсъци с Лудогорец и Ливърпул.

4122746

Фабиан Фрай в 33-ата минута с великолепен пас от дълбочина предизвика разцепване в защитата на Лудогорец, при което Георги Терзиев закъсня с реакцията си и бе изпреварен от Емболо при борбата за първа топка. Мощният физически африкански нападател успя да си освободи позиция за стрелба с овладяването и макар с анемичен изстрел, прати топката в мрежата зад гърба на Стоянов - 1:0.

В 42-ата минута втори прехвърлящ пас от дълбочина на Фрай матира централните защитници на Лудогорец, които не бяха сигурни дали трябва да пазят Гонсалес и Емболо или да се стремят да правят изкуствена засада. Парагваецът се откъсна от закъснялия Терзиев и хладнокръвно простреля Стоянов за 2:0.

4122742

В 56-ата минута Браян Ангуло не можа нито да остави в засада Емболо, нито да го покрие да не получи топката на десния фланг. Камерунецът направи крачка и центрира успоредно на голлинията, където непокритият Гаши от упор разстреля вратаря за 3:0.

В 65-ата минута след изпълнение на ъглов удар бранителите на Лудогорец отново не реагираха по най-добрия начин и позволиха на Шер да свали топката за Суки. Кълбото стигна до него след рикошет и той си помогна с ръка, за да го овладее, преди от непосредствена близост да реализира четвъртото попадение.

4122741

В другия дуел от Група В Реал Мадрид победи Ливърпул, като можете да научите повече за двубоя НА ТОЗИ ЛИНК.

Първо полувреме

В първите осем минути на терена домакините обстрелваха на два пъти Владислав Стоянов от дясното крило, но първо Дерлис Гонсалес, а после и Фабиан Шер от пряк свободен удар не можаха да затруднят достатъчно националния страж. И в двата случая топката щеше да излезе в аут, но Стоянов демонстрира добър рефлекс и отклони кълбото далеч от вратата си.

4122722

Въпреки че Базел имаше териториално надмощие, отборът на Лудогорец не се притесняваше често да се настанява в противниковата половина, но по този начин провокираше контраатаки на домакините. Единственият проблем, макар и минимален, в играта на "орлите" през първия четвърт час, бе, че при въпросните скоростни акции на швейцарския шампион защитниците биваха оставяни с числен пасив спрямо нападателите.

4122725В 21-ата минута Козмин Моци бе заменен принудително от Александър Александров, след като румънският бранител се контузи пет минути по-рано, когато с отлична намеса в защита попречи на Бреел Емболо да овладее топката в малкото наказателно поле.

Между 27 и 29-ата минута двата тима си размениха опасни удари, които вратарите трябваше да отразяват. Позадрямалата обстановка на терена се оживи, когато Михаил Александров се бе разменил с Даниел Абало на десния фланг и центрира успоредно на голлинията, като след рикошет кълбото стигна именно до Абало, но красивият му удар от воле мина над гредата.

Емболо се откъсна от опеката на Ал. Александров в следващата атака на домакините и стреля по диагонал по земя, но с върха на пръстите си Стоянов успя да отклони топката встрани от целта. Секунди по-късно отново отдясно Михаил Александров получи топката на ръба на пеналтерията, но шутът му попадна в обсега на Ваклик и стражът изби в аут.

За съжаление, в 34-ата минута великолепен пас от дълбочина на Фабиан Фрай позволи на Емболо да използва пролука между отбраната и халфовата линия на Лудогорец, като още с овладяването си камерунецът нахлу в наказателното поле и елиминира с тяло Георги Терзиев. 17-годишният нападател стреля слабо, но от чистата позиция нямаше как да сбърка и да не преодолее Стоянов за 1:0.

В 42-ата минута втори прехвърлящ пас от дълбочина на Фрай матира централните защитници на Лудогорец, които не бяха сигурни дали трябва да пазят Гонсалес и Емболо или да се стремят да правят изкуствена засада. Холандецът се откъсна от закъснялия Терзиев и хладнокръвно простреля Стоянов за 2:0.

4122721

В 45-ата минута Даниел Абало по прекрасен начин по земя изведе сам срещу вратаря Мишо Александров, който обаче твърде бавно се придвижи до кълбото в наказателното поле и когато стреля, Ваклик вече бе скъсил ъгъла и му бе по-лесно да парира най-доброто положение за българския шампион.

Второ полувреме

В началото на второто полувреме Георги Дерменджиев смени почти незабележимият преди почивката (и като цяло през този сезон) Роман Безяк с привлечения от Ботев Юнес Хамза. Като цяло обаче действията в редиците на "орлите" не се раздвижиха, а по-скоро домакините започнаха с още повече скорост да разгръщат атаките си.

4122740

Особено по десния фланг българите изпитваха проблеми с опазването на противниците и в 59-ата минута Ангуло закъсня да покрие Емболо, който напредна по фланга и центрира ниско успоредно на голлинията, а фронтално срещу вратата непокритият Гаши маркира първия си мач в Шампионска лига с гол за 3:0.

Албанецът е водещ голмайстор на Базел в първенството с 6 гола, но едва сега направи дебюта си в най-силния турнир през сезон 2014/15, като вече има седем попадения на сметката си през сезона.

4122739

В 65-ата минута Базел вкара 4-ти гол, който не трябваше да бъде зачетен, защото Марек Сухи овладя топката с ръка в малкото наказателно поле, преди да прониже мрежата на Владо Стоянов за 4:0.

Съставите на двата отбора

Георги Дерменджиев очаквано е заложил на рекордно скъпото попълнение от лятото Браян Ангуло на поста ляв защитник, след като героят от първия мач с Базел Йордан Минев е наказан заради натрупани жълти картони.

На вратата на Лудогорец е Владислав Стоянов, пред него, освен испанеца, в защита са подредени Козмин Моци и Георги Терзиев в средата и Жуниор Кайсара на десния бек. Капитанът Светослав Дяков и Фабио Ешпиньо очаквано си партнират в халфовата линия, докато по крилата се разчита на Даниел Абало вдясно и Михаил Александров вляво.

Марселиньо ще подпомага от позицията на плеймейкър единствения чист нападател Роман Безяк. Старши-треньорът не изневерява на подбора си на играчи в Шампионска лига, като оставя на резервната скамейка хора като Юнес Хамза и Върджил Мисиджан. На пейката са още Милан Борян, Александър Александров, Абел Анисе, Христо Златински и Вандерсон.

4122672

За Базел на вратата очаквано е единственият футболист без пропусната игрова минута от началото на сезона Томаш Ваклик. Пред него в защита са Фабиан Шер, въпреки контузията, Бехранг Сафари, Марек Сухи и Таулант Джака.

Опорен халф е Фабиан Фрай, топ реализаторът Шкелзен Гаши прави дебют в Шампионска лига на левия фланг на нападението, а Лука Цуфи и Мохамед ел Нени ще помагат на Фрай в средата на терена. На дясното крило е намиращият се в добра форма Дерлис Гонсалес, а единствен чист нападател е 17-годишният камерунец Бреел Емболо.