Тежка битка и нова победа за Григор Димитров в Монте Карло

Григор Димитров изигра втори пореден тежък мач на тазгодишния турнир в Монте Карло, но се справи със съпротивата на Алберт Рамос след 4:6, 6:3, 6:4, класирайки се за осминафиналите в надпреварата.

Българинът почна колебливо в първия сет, като допусна решаващ пробив още при първото си подаване. Той допусна над 10 непредизвикани грешки в сета, което не му позволи да търси връщане на пробива – 0:1. В следващата част обаче той сервираше уверено и стигна до пробив за 3:1, задържайки аванса си до края.

В заключителната част Димитров натисна силно своя съперник с много дълбоки удари и, следк ато пропусна няколко възможности, най-накрая в гейм №5 стигна до три точки за пробив, възползвайки се още от първата.

До края българинът заложи на собствения си сервис и безпроблемно спечели следващите си подавания за крайното 6:4 в сета.

Благодарение на днешната си победа той си осигури над 35 хиляди евро, а в същото време защити 90 от 180-те точки, които спечели през миналата година на същия турнир.

На осминафиналите Димитров има тежка задача срещу поредния испанец – Давид Ферер, който също се класира за следващия етап. При победа испанската серия не спира, като българинът най-вероятно ще се изправи срещу Рафаел Надал.

Димитров почна много слабо на сервис гейм и беше пробит още в първия си сервис-гейм, след като съперникът му поведе с 30:40. Последва и оспорван гейм №2, но испанецът натисна и успя да спечели две поредни точки след 30:30 - 0:2.

Гришо се съвзе след първите си колебливи изяви и благодарение на първия си сервис си осигури няколко лесни печеливши удари, като намали до 1:2 след ас. Също толкова категорични за сервиращия бяха и следващите два гейма - 2:3, но Григор продължава да изоставше с пробив.

Българинът имаше своите шансове при следващото подаване на Рамос, но не успя да натисне в ключови моменти. С четири непредизвикани грешки на Григор Рамос поведе 40:30 и отново спечели подаването си. Последва нов лесен сервис-гейм за Димитров и 3:4.

Димитров продължи да бъде неузнаваем и допусна още две непредизвикани грешки за 3:5. В същото време той продължи убедително на сервис, наниза няколко добри точки при мрежата и отново намали - 4:5 и Рамос сервираше за сета.

Геймът почна с магичен минаващ удар по правата на Димитров, но последва директна точка от сервис за Рамос. Испанецът продължи да натиска и разходи българина по целия корт в следващите две точки и след още една непредизвикана грешка Рамос взе пъривя сет - 4:6.

Втори сет

За разлика от първата част, сервисът на Григор не изневери и той лесно завоюва първия гейм. Последва оспорвана част, в която Димитров взе две страхотни точки за 30:30, но непредизвикана грешка не му позволи да търси пробив - 1:1. Нов бърз гейм на 0 даде нов аванс на №14 в света - 2:1.

Рамос продължи да изпитва затруднения в своя сервис гейм, а Димитров натисна от форхнед, за да стигне до първата си точка за пробив в мача - 30:40. Нов уинър от форхенд му осигури и ключовия аванс - 3:1. Двойна грешка позволи на Рамос да изравни за 40:40, но силният форхнед отново спаси българина - 4:1, а след размяна на два сервис гейма - 5:2.

Димитров насочи усилията си към своето подаване и Рармос успя да намали до 5:3. Българинът наниза два поредни форхенда, а след излизане на мрежата направи 40:0. Финалната точка в сета дойде след бекхенд в мрежата на Рамос - 6:3.

Трети сет

Рамос почна на серивс и Григор имаше първа възможност за пробив при 30:40, но за съжаление не намери добре топката при бекхенд - 40:40. Това разколеба Григор и испанецт успя да со вземе подаването - 0:1. Това обаче не му попречи да е убедителен при своето подаване, което отново спечели на 0.

В следващата част имаше спорен момент при 30:30, като съдията отсъди точка за Григор, но след това се поправи, тъй като топката беше закачила линията - 40:30. Рамос обаче би в аут при следващото разиграване и отново имаше равенство - 40:40. Димитров стигна до две точки за пробив, но Рамос показа отлична защита и в крайна сметка успя да защити подаването си - 2:1.

Григор имаше леки проблеми в следващото си подаване, но все пак затвори частта на 30. Той се възползва оптимално от леките проблеми на Рамос в левия глезен, получени в миналата част, и стигна до 3 точки за пробив, реализирайки още първата с великолепна къса от бекхенд - 3:2. №14 в света изостана с 15:30, но показа здрави нерви, защити се отлично и се измъкна от трудната ситуация с прекрасен ас - 4:2.

Димитров, подобно на втория сет, заложи на своя серивс и сравнително лесно загуби за 4:3. В следващия гейм той се отчете с феноменалена точка при мрежата, а с форхенд по правата поведе с 40:15, което му помогна да затвори гейма на 30 - 5:3.

Рамос успя да се задържи в сета с бърз сервис-гейм, но Димитров с мощен сервис и категорични удари в близост до основната линия не остави шанс на съперника - гейм на 0 след ас, 6:4 и 2:1 в сетовете.

В първия кръг българинът стигна до много трудно 2:1 над Мануел Гранойерс, но определено запази сили срещу далеч по-слабия си съперник. В същото време днешният му опонент стигна до успех над Ярко Ниеминен.

Рамос е извън топ 100 като е считан за аутсайдер в предстоящия двубой. Григор Димитров пък е №14 в света и има да защитава място на четвъртфиналите от миналогодишното издание на турнира.

При победа днес Димитров най-вероятно ще играе срещу Давид Ферер, като това ще е своеобразно повторение на финала от Стокхолм през миналта година, когато българинът завоюва първата си титла.