
Ако Леонардо да Винчи искаше да нарисува перфектния футболист, щеше да използва за модел Кристиано Роналдо. Той изглежда като създаден в лаборатория. Има перфектните характеристики - бързо ускорение, непреодолима сила, равновесие, скоростно извъртане, удар с двата крака. С две думи, физиката му позволява да владее всички умения на футболната игра. Меси пък се появи внезапно от приказките "Хиляда и една нощ". Той е духчето от вълшебната лампа. На Леонардо Меси нямаше да се хареса за неговия идеал - Витрувианския човек, но за футбола става.
На "Бернабеу" един срещу друг ще се изправят двамата най-добри футболисти. Меси за Барса, Кристиано за Реал. Те са на върха на силите си и имат амбицията да се провъзгласят за крале на футбола. Битката между Кристиано и Меси е събитието на вечерта.
Меси пристига в Мадрид на върха на кариерата си. Вкара 39 гола и си заслужи думи, казвани единствено за Пеле и Марадона. Признават го по целия свят с изключение на неговата родина - Аржентина. Там все още е в сянката на мита за Диего. Въпрос на време е и аржентинците да проумеят истината, да приемат очевидното за истина. Меси е магьосник. Той не е само бързина и повратливост. Разбира важността на колектива и показва своите способности тогава, когато е необходимо. Той е първокласен стратег и изключителен единак. На Гуардиола му харесва да използва максимално арсенала на Меси.
Пеп ще продължава да търси оптималната схема, която да пасва напълно на аржентинския талант. Лео винаги трябва да е в сърцето на играта. Всички, които поставяха под съмнение неговите качества, днес виждат играч, способен да доминира по целия терен. Той е все по-близо до Марадона. А от гледна точка на головете вече го е минал.
Кристиано Роналдо пристигна в отбор без школа. Реал М нямаше ясна концепция през последните 20 години, но някак намери решение да печели трофеи. Кристиано изглежда идеалният. Той е от онези играчи, които се адаптират към всеки модел. Отговаря на това, което искат от него и добавя експлозивност. Отбелязва средно по гол на мач в сезон, през който изтърпя неприятна контузия. И го прави с не добре сглобен, с един безкрайно критикуван отбор.
Неговото влияние върху отбора е по-голямо от това на Меси за Барса. Кой знае, тази хаотична среда може да е оптималната за него. Кристиано е свободна душа, която не се нуждае от схеми. Схемата е той самият. Така се превърна в играча, който познаваме - страховит за съперниците и малко особен, когато става въпрос за колективна игра. Но и в двата случая ядрено оръжие.
Сантяго Сегурола, "Марка"






















Лудогорец
ЦСКА-София
Левски
Ботев Пд
Берое
Локомотив Пд
Манчестър Сити
Манчестър Юн
Челси
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ