Световно първенство по футбол 2002: Реваншът на Роналдо

снимка: Guliver/Getty Images

Световното първенство по футбол през 2002-ра година е първото, проведено в Азия и първото, организирано от две страни – Япония и Южна Корея. Освен с геополитическата си значимост, шампионатът ще се запомни с ужасяващите съдийски грешки в полза на азиатските отбори, в частност домакините Южна Корея, които стигнаха до 4-тото място.

Бразилия стана световен шампион за 5-ти път, след като победи с 2:0 Германия във финала, благодарение на головете на Роналдо. Феномена затвърди лидерството си в света на футбола с великолепното си представяне на Мондиала и по-късно заслужи Златната топка за приноса си към триумфа на „селесао“.

Бронзовото отличие отиде на сметката на Турция, победила с 3:2 съдомакините Южна Корея. Световното първенство по футбол през 2002-ра година в Япония и Южна Корея е последното, на което се използва правилото „златен гол“.

Чрез него Сенегал елиминира Швеция, а Корея – Италия с победи 2:1 на осминафиналите. На четвъртфиналите пък Турция побеждава с 1:0 Сенегал и слага край на африканската приказка.

Тъй като две държави организират Мондиал 2002, цели 20 стадиона приемат мачове, като финалът се провежда на Международния стадион в Йокохама пред 69 029 зрители. Головете на Роналдо срещу Германия увеличават общата му сметка в турнира на 8, като той по убедителен начин става водещ реализатор и за първи път от много време преодолява границата от 6 попадения.

Общо 2.71 милиона зрители са посетили мачовете на Мондиала, което е малко в сравнение със следващите издания на шампионата, но е значителен прогрес на популярността на футбола в Азия. ФИФА обаче отчита сериозен технически провал в разпространението на билетите, които по данни са разпродадени три месеца преди началото на шампионата, но на първите мачове видимо има празни места. В крайна сметка се оказва, че има непродадени билети, които стават достъпни за феновете чрез интернет.

Цели 161 попадения са отбелязани във всички 64 мача – следващите Мондиали не могат да се похвалят с подобна висока резултатност.

Шокиращо действащият тогава световен шампион Франция не регистрира нито едно попадение във вратата на противниците си в груповата фаза – 0:1 от Сенегал, 0:0 с Уругвай и 0:2 от Дания. Именно Франция (и Аржентина) са големите разочарования на Мондиал 2002, като „петлите“ са посечени още в мача на откриването от дебютанта на такъв форум Сенегал.

Погромът на Франция може да се измери само с този на „гаучосите“, които побеждават Нигерия с 1:0, губят от Англия с 0:1 и правят равен 1:1 с Швеция. Мачът с „Трите лъва“ е един от най-дългоочакваните заради историческото съперничество на двете нации, като гол на Дейвид Бекъм от дузпа накланя везните в полза на англичаните.

В интерес на истината „Трите лъва“ изживяват един от най-силните си Мондиали, но са елиминирани на 1/4-финал от Бразилия след загуба с 1:2 – в този мач Роналдиньо вкарва знаменития си гол от пряк свободен удар на около 30 метра от вратата на Дейвид Сиймън.

Италия и Испания се представят далеч под очакванията и стават жертва на домакините Южна Корея. Слабата игра на двете европейски сили обаче не е единствената причина за провала им, тъй като съдиите на мачовете им помагат на азиатците да спечелят. Още в груповата фаза Корея получава помощ от реферите при ключовата победа над Португалия, която коства на „селесао“ прогрес в елиминациите.

Най-възрастният арбитър на Мондиала – 45-годишният аржентинец Анхел Санчес (трети в националната ранглиста според ФИФА, но въпреки това предпочетен да свири на Световното вместо двамата преди него) гони Бето в 22-ата и Жоао Пинто в 27-ата минута. В 70-ата Парк Джи Сунг реализира попадението, което класира напред Корея.

Италианците и испанците също си изпатиха от съдийски грешки в полза на Корея, като Франческо Тоти също получава ранен червен картон в 22-ата минута и азиатците побеждават с 2:1 след продължения. Кристиан Виери е дал аванс на „адзурите“ в 18-ата, но Сеол Ки-Хьон изравнява в 88-ата минута, а в 117-ата Ан Юн-Хван посича Италия и класира домакините напред.

Юн-Хван по това време е собственост на италианския първодивизионен Перуджа, като от клуба късат договора му в желанието си да отмъстят за нанесеното унижение. Още на следващия ден след победата на Корея президентът на Перуджа Лучано Гаучи казва, че няма намерение да плаща на човека, "съсипал италианския футбол".

Испания губи с дузпи от Корея на четвъртфиналите след 0:0 в редовното време, когато два гола на „Ла Фурия“ са изключително спорно отменени. С триумфа си домакините станаха първата страна (и до днес) извън Европа и Америките, стигала до полуфинал на Световно първенство по футбол.

На четвъртфиналите приключва и знаменитият поход на Сенегал, който губи с 0:1 след продължения от Турция със златен гол в 94-ата минута Йълхан Мансъз. Така един от четирите отбора дебютанти (заедно с Китай, Еквадор и Словения) отпада, но става едва втория тим от Черния континент след Камерун през 90-та година, стигнал до 1/4-финал на Мондиал (през 2010-та и Гана ще може да се похвали с такова постижение).

В битката за бронзовите медали Турция побеждава Корея с 3:2, а Хакан Шюкюр открива резултата след само 11 секунди игра, и то при положение, че азиатците изпълняват първи център. Попадението на Шюкюр е най-бързият гол в историята на световни шампионати.

Двата гола на Роналдо във финала (това е първи мач на Световно между „селесао“ и Германия) бетонират превъзходството на Бразилия над останалите отбори на Мондиала. За първи път от 1986-та, когато го направи Аржентина, световният шампион стига до титлата без да се е нуждаел от победа след изпълнение на дузпи. Също така за първи път от 1970-та кралят на футбола печели всичките си мачове на Световно първенство.

Капитанът Кафу първи вдигна най-ценния трофей над главата си, като стана първият футболист в историята с участие на три последователни финала на Мондиал. Оливер Кан става единственият вратар носител на Златната топка на ФИФА (тогава различна от по-престижната Златна топка на „Франс Футбол“) за най-добър играч на турнира, независимо от грешката му при първия гол във финала на Роналдо.