Световният шампион си взе сбогом с титлата

Испания загуби с 0:2 втория си двубой от група А на Световното първенство 2014 в Бразилия и каза „сбогом“ на Мондиала.

Поржението означава, че „Ла Роха“ няма да защити световната си титла и след три последователно спечелени големи първенства (две Европейски и едно Световно) сега напуска надпреварата още в груповата фаза.

Тимът на Висенте дел Боске е без спечелена точка и с голова разлика 1:7 след първите си две срещи в Бразилия, а Чили и Холандия имат по две победи и се класират на осминафинал. В следващия кръг двата тима ще определят кой ще бъде първи и кой втори в групата, като двубоят не е без значение, тъй като може да определи съперника на Бразилия в следващата фаза.

Головете за Чили тази вечер отбелязаха Едуардо Варгас в 20-а и Чарлес Арангис в 43-а минута, с което хвърлиха в екстаз препълнените с чилийски запалянковци трибуни на „Маракана“.

Вижте пълната статистика от мача Испания - Чили.

Южноамериканският състав изигра страхотен мач и постигна първа победа в официален мач над Испания. Тимът на Хорхе Сампаоли показа голяма увереност и използва по най-добрия начин голямото си оръжие – пресата, с което не позволи на противника да разиграва спокойно топката и да организира опасни атаки към вратата на Клаудио Браво.

4095508

Чилийците се възползваха от своите ситуации и откриха в 17-а минута чрез Едуардо Варгас, който получи асистенция от Чарлес Арангис и с хладнокръвие преодоля опита на Икер Касияс и Серхио Рамос да го спрат. В края на първото полувреме стражът на Испания отрази шут на Алексис Санчес от пряк свободен удар, но топката попадна у Арангис, който покачи на 2:0 и направи задачата на противника невъзможна.

Въпреки поражението в първия двубой срещу Холандия с 1:5 Испания бе фаворит срещу Чили и „Ла Роха“ трябваше да покаже, че е най-добрият отбор в света в последните шест години и да се възползва от слабосите в защита, които южноамериканците показаха срещу "кенгурата".

4095521

За целта Висенте дел Боске бе направил анонсираните промени. На мястото на неубедителния Жерар Пике започна Хави Мартинес, а вместо Шави сред титулярите бе Педро Родригес. На вратата отново застана Икер Касияс.

В защита заопчнаха Сесар Аспиликуета, Хави Мартинес, Серхио Рамос и Жорди Алба. Атаката отново поведе Диего Коща, а по фланговете му помагаха Давид Силва и Педро Родригес. Малко зад нападателя действаше Андрес Иниеста, а Серхио Бускетс и Шаби Алонсо уплътняваха халфовата линия.

4095523

Чилийският наставник Хорхе Сампаоли избра схема 3-5-2, като на върха на атаката бяха Едуардо Варгас и Алексис Санчес, а зад тях Артуро Видал. В средата на терена играха Маурисио Исла, Чарлес Арангуис, Марсело Диас и Еуженио Мена. На вратата логично мястото си зае Клаудио Браво, а в защита бяха подредени Гари Медел, Франсиско Силва и Гонсало Яра.

Първо полувреме

Двубоят започна с атака за Чили. Артуро Видал намери Едуардо Варгас в наказателното поле, испанската защита действа неубедително, но нападателят на Валенсия не можа да се възползва и да отбележи. Все пак Чили спечели корнер, но след него Гонсало Яра стреля неточно с глава.

В началните си минути двубоят се развиваше много интересно, а испанците бяха тимът, който повече владееше кълбото и се опитваше да създаде нещо опасно пред вратата на Клаудио Браво. В първите 15-тина минути чилийската отбрана се справяше, но точно тогава дойде най-добрата ситуация за "Ла Роха" до този момент.

4095522

Диего Коща напредна в наказателното поле и стреля, топката стигна до Шаби Алонсо, но той не успя да преодолее Браво, а след това и Давид Силва бе близо до гола, но стражът на Чили улови, а се оказа, че има и засада.

Отговорът на Чили бе убийствен. В 20-а минута южноамериканците организираха бърза атака. Артуро Видал и Алексис Санчес размениха подавания от дясно, а след това топката стигна до Чарлес Арангес, който по великолепен начин намери Едуардо Варгас в центъра на наказателното поле. Нападателят на Валенсия овладя хладнокръвно и с удара си изпревари Икер Касияс и Серхио Рамос, наказвайки световния шампион - 1:0 за Чили.

Дори с аванс в резултата Чили не се прибра в своята половина, а опитваше да руши играта на противника с преса в неговата половина. Испанците влагаха максимални усилия, за да организират добри атаки, но в играта им личше безидейност.

Добрата игра на Чили продължи и в края на полувремето играчите на Хорхе Самапаоли нанесоха втория си удар. Чили получи правото да изпълни фаул след нарушение срещу Алексис Санчес пред наказателното поле. Потърпевшият стреля, Касияс изби, но топката попадна в Чарлес Арангис, който не се поколеба да удвои - 2:0 за Чили.

Второ полувреме

Второто полувреме започна с масиран натиск на Испания. На почивката Дел Боске извади Алонсо и пусна в игра Коке. Още в третата минута след подновяването на играта Иниеста изведе Диего Коща в наказателното поле, но той стреля над вратата.

Натискът продължи и след няколко не кой знае колко опасни положения в 53-а минута испанците стигнаха до най-сериозната ситуация пред противниковата врата до този момент. Диего Коща отправи ножичен удар, топката се озова в Серхио бускетс, който бе оставен непокрит. Той обаче от няколко метра не намери добре топката и резултата остана непроменен.

4095538

Пресата и раздаването на футболистите на Сампаоли продължи да им носи успех и сериозните опасности пред Браво бяха твърде малко. Напротив - тимът на Чили направи няколко много хубави атаки, като в 68-а минута резултатът можеше да стане и 3:0. Маурисио Исла догони една топка на далечната греда, но не можа да я насочи в рамките на вратата.

С течение на времето в игра се появи Фернандо Торес, а след това и Санти Касорла, но това не промени ситуацията на терена. В 80-а минута именно футболистът на Арсенал пробва да завърши многоходова комбинация с далечен шут, но Браво изби в корнер, при който не се случи нищо интересно.

4095544

Четири минути по-късно Андерс Иниеста видя празно пространство пред себе си пробва силен шут от дистанция, но Браво внимаваше и спаси ефектно.

Последното действие пред вратата на Чили бе удар на Рамос отблизо след разбъркване в наказателното поле на южноамериканците, който обаче бе блокиран от играч на Чили.

Преди мача

Испания и Чили излизат един срещу друг в решителен мач от група В на Световното първенство по футбол.

В първия мач от днешната програма Холандия постигна трудна победа с 3:2 срещу Австралия и е едноличен лидер в потока. Към този момент „лалетата“ изглеждат най-сигурни за следващата фаза, а испанци и чилийци трябва да определят кой ще им направи компания на осминафинал.

4095539

В първия си двубой „Ла Роха“ бяха здраво напердашени именно от холандците и загубиха с 1:5. Чили е на другия полюс, след като надви Австралия с 3:1. Това означава, че поражение на Испания ще ги извади от сметките, а дори равенство може да се окаже фатално за Висенте дел Боске и компания, тъй като в последния мач Чили излиза срещу Холандия и сметки, които да изхвърлят иберийците не са изключени.

При победа на Испания всичко ще се реши в последните двубой, които противопоставят актуалния световен шампион на Австралия и Чили на Холандия.

Ето и програмата на Мондиал 2014 до края на груповата фаза.