Световната шампионка Станимира Петрова се прибра в България

снимка: bgboxing.org

Много роднини, близки и приятели посрещнаха световната шампионка по бокс от Южна Корея в категория до 54 кг Станимира Петрова на летище "София" днес. Тя се появи първа от отбора ни и веднага в залата за посрещане се разнесоха възгласи „Българи, юнаци!” и „Станимира, Станимира!”.

Бивши съквартирантки в общежитието на НСА подариха на 23-годишната боксьорка огромен плюшен мечок. Станимира завърши спортната академия през миналата година, а сега кара там магистратура.

„Благодаря за невероятното посрещане, много съм щастлива от успеха! Направо нямам думи да опиша всичко, което преживях! Играх и победих световна, после европейска шампионка. За всяка своя среща излизах за успеха”, заяви Станимира.

На въпрос дали когато преди година и половина е преминала от таекуондо-ITF в бокса е очаквала да стана световна шампионка, тя отговори: „Очаквах го, но не толкова бързо”.

Президентът на федерация Красимир Инински посрещна световната си шампионка с огромен букет и заяви, че цяла България трябва да се гордее с нея.

„Трябва да отдадем заслуженото на Станимира, която беляза огромен напредък като за 4 месеца от 19-о място в Европа стана първа в света. Човек не може да не бъде доволен, когато пише историята и е част от нея”, сподели още Инински.

Старши треньорът на националния отбор Павел Сяров пък обяви, че съжалява за останалите си състезателки, които не успяха да стигнат до медалите.

„Отидохме за повече медали, за повече шампионки, но съм доволен, че взехме и една титла. На Станимира жребият беше един от най-трудните. При нея всеки мач беше за финал и е страхотно, че тя се справи по най-добрия начин.

Яд ме е и за Стойка Петрова, и за Деница Елисеева, които останаха на крачка от отличията. За Стойка направо не ми се говори!”, заяви Сяров.

Според него Станимира не трябва да сменя категорията си заради Олимпийските игри в Рио.

„Тя ще боксира на 54 кг догодина на първите европейски олимпийски игри в Баку и ще да се надяваме, че за 2020 г. категорията ѝ да влезе в програмата на същинската олимпиада”, допълни наставникът.