Супер Цецо класира Кунео на исторически финал в Шампионска лига!

снимка: cev.lu

Цветан Соколов влезе завинаги в историята на Бре Банка Ланути (Кунео), след като беше най-резултатен за своя тим в срещата със ЗАКСА от полуфиналите на Шампионската лига, спечелена драматично от италианския тим с 3:2 (24:26, 25:20, 25:20, 23:25, 15:10) в Сибир.

Това е и първи финал за възпитаниците на Роберто Пиаца в най-силния европейски клубен турнир във волейбола, а българският диагонал отново беше над всички в своя тим със своите 24 точки.

Срещата беше много равностойна, като още в първия гейм двата отбора се захапаха и се движеха точка за точка, въпреки че в началото Кунео водеше с 2 точки при 8:6. При 24:24 обаче полският колос успя да излъже своя съперник и записа две поредни точки след грешка на Антонов от сервис и ас на Фонтелеш.

Във втората част Соколов и Вийсманс започнаха вихрено, а Нгапет със сервис направи 5:1 за своя тим. ЗАКСА се опита да изравни, но при 12:9 треньорът на Кунео взе таймаут, който доведе до 14:9 и 16:11. До края на частта италианският тим не изпусна своя аванс и успя да спечели след 25:20.

Равностойната игра продължи да господства и в третия гейм, като Кунео повеждаше на няколко пъти, но ЗАКСА стигна до 13:13. Тогава Соколов взе нещата в свои ръце и две негови атаки доведоха до 16:14. Две отлични блокади на българина и атака на Нгапет доведоха до 23:16, а до края поляците само успяха да стопят аванса на противника - 25:20.

Четвъртата част обаче не се разви по вкуса на Кунео, като в самото начало Ручиак и компания дръпнаха с 3:0 и 6:2, но все пак резултатът бе изравнен при 14:14, а след това отново при 22:22. ЗАКСА обаче стигна до два геймбола при 24:22 след грешка на Нгапет и атака на Рузие. Фонтелеш заби решителната точка и доведе нащата до тайбрек - 25:23.

В решителната пета част обаче Кунео не остави никакви съмнения кой е по-заслужилият отбор и с мощна игра от самото начало поведе с 3:0 и 5:1, а при 11:6 след силна атака на Соколов всичко в срещата изглеждаше решено, а блок-аут на Вийсмас беше оформен и крайният резултат - 15:10 и 3:2 за Кунео.

Италианският тим ще играе на финала срещу домакина на проявата - Локомотив (Новосибирск), след като "железничарите" също поднесоха изненада и победиха считания за фаворит в турнира и миналогодишен шампион Зенит Казан също след 3:2.

Финалната среща е утре, неделя, в 15:30 часа, като ще бъде предавана пряко по БНТ1, а Цветан Соколов ще се опита да донесе първа европейска титла на клубния си тим.