Страхотна Цвети Пиронкова с отлична победа над номер 21 в света

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова започна отлично турнира в Москва за Купа Кремъл, който е с награден фонд 740 000 долара. Пловдивчанаката срази категорично в първия сет номер 21 в света Варвара Лепченко (САЩ) с 6:0, а след това с тайбрек затвори мача в своя полза.

Цвети бе записала първата си загуба от тази съперничка само преди две седмици в състезанието в Шанхай, но сега си взе реванш и вече има 3 успеха в 4 мача над американката.

Българката защити точките, спечелени тук от миналогодишното издание на надпреварата, като си осигури и 10 350 долара от наградния фонд. В следващия кръг вероятно за нея ще следва мач с Доминика Цибулкова, която обаче първо трябва да преодолее съпротивата на Екатерина Макарова.

При победа и във втория кръг пловдивчанката ще спечели още 60 точки за световната ранглиста и може да играе с Каролине Возняцки или Урсула Радванска.

Пиронкова се наслаждаваше на играта си на корта и впечатли с изпълнението на сервис, като в същото време бе господарка на разиграванията от основната линия, което ѝ помогна само за 23 минути да върже геврек на опонентката си.

Интригата на корта се появи едва във втория сет на мача, който започна изненадващо с пробив още в първия гейм в полза на Лепченко, която се активизира след трагичната първа част.

Американката започна да пласира много по-прецизно подаванията си и успя да си заслужи сервиране за 1:1 сета при 5:4 в своя полза.

При 40-30 втората ракета на САЩ стигна до сетбол, но Пиронкова го отрази, а след това без забавяне осъществи пробив за 5:5.

При последвали тайбрек българката отново се оказа по-стойностната тенисистка на корта - тя поведе изразително с 5:1 точки и се възползва още от първия си мачбол, за да затвори мача с 6:0, 7:6(3).

В последните две години Пиронкова отпада във втория кръг в Москва, като през 2009-та година постига най-доброто си класиране - на ¼ финалите.