Страхотен успех за Габрово в Европа

снимка: sport-gabrovo.com

Отборът на КВК Габрово елиминира със златен гейм Префаксис  Менен /Белгия/ и се класира за четвъртфиналите на турнира за  купата на CEV.

В следващия етап на турнира волейболистите на КБК Габрово ще играят срещу победителя от осминафиналната двойка  Малие Мили Пиянго (Турция) - Джердап Кладово (Сърбия).

Двата  тима играят мач-реванш на 12 декември, като в първия двубой  турците взеха победа с 3:1.

Вицешампионът на България отбеляза страхотно начало в мача,  като доминираше изцяло в първия гейм.

Предимството на българите  бе в добрия начален удар, комбиниран с отлична блокада, от която габровци реализираха пет точки. Второто техническо прекъсване  дойде при 16:14 за габровци, след което те реализираха серия от  пет последователни точки и напълно обезвериха белгийския  съперник.

Добрата игра на габройвските волейболисти продължи и във  втората част, като те отново поеха водачеството до второто  прекъсване. Постепенно обаче гостите намалиха грешките си и  стабилизираха посрещането, което се отрази на успеваемостта в  атака и това доведе до изравняване на резултата при 18:18.

Последваха минути на равностойна игра, като в крайна сметка  съставът на Префаксис показа по-голяма концентрация и се наложи. Това стана не и без помощта на първия съдия в мача, като при  23:23 реферът не позволи на габровци да вземат предимство, след  като прецени, че не трябва да се отсъди пристъпване на белгийски играч.

Така гостите поведоха след успешна атака с 24:23.  Габровци все пак изравниха и останаха в играта, но в крайна  сметка отстъпиха на напора на Префаксис и противникът спечели  гейма и резултатът стана 1:1.

В третата част гостите от Белгия поеха инициативата, като  започнаха да диктуват играта. Габровци обаче опонираха, като  геймът премина през няколко миниобрата. Въпреки че през  по-голямата част на гейма бяха догонващи, силни минути на  домакините взривиха и публиката при равенството 19:19, при което нашите стопиха пасив от три точки.

Впоследствие обаче, в  решаващите минути габровци не издържаха и отново отстъпиха в  играта, като съперникът спечели гейма и поведе с 2:1. В четвъртия гейм българите се върнаха в мача след корекции в  играта.

Габровци поддържаха минимален актив от 2-3 точки в своя  полза, като не го изпусната докрай и спечелиха гейма, а с това  докараха мача до тайбрек. В тайбрека домакините от Габрово отбелязаха стабилно начало,  като поведоха с 5:2. До края на решителната пета част нашите  устояха на атаките на съперника, като взеха крайната победа с  3:2 и спечелиха правото да играят златен гейм.

В най-решаващата част на двубоя волейболистите от Габрово  продължиха на гребена на вълната, като започнаха ударно с 4:1.  Гемът бе инфарктен, но домакините показаха, че заслужават да  победят, като устояха на напрежението, а Костадин Гаджанов сложи финалния акорд, като затвори гейма с директна точка от начален  удар, посочва БТА.