Страхотен Мата съсече Ливърпул, тъжно последно дерби за Джерард (ВИДЕО)

Стивън Джерард бе изгонен в последното си дерби с Манчестър Юнайтед от Висшата лига, а неговият Ливърпул загуби с 1:2 домакинството си на "дяволите" в среща от 30-ия кръг на първенството.

И двата гола за победителите реализира Хуан Мата, като второто попадение на испанеца падна след красива странична ножица. Точен за Ливърпул пък бе Даниел Стъридж, но това не се оказа достатъчно за нещо повече от страна на домакините.

Тъжно последно дерби с Юнайтед изигра капитанът на Ливърпул Стивън Джерард. "Осмицата" се появи в игра на почивката, но остана на терена по-малко от минута, бивайки изгонен за грубо стъпване върху крака на Андер Ерера.

В добавеното време на мача пък Уейн Рууни пропусна дузпа, като неговият изстрел бе париран от Симон Миньоле.

Страхотно бе представянето на Ливърпул през 2015 година досега, като те бяха единственият тим, който бе непобеден от началото на годината във Висшата лига. Те спечелиха 26 точки, от възможни 30, от първи януари насам. Мърсисайдци имаха серия от 13 мача без загуба, като само Челси имаше повече през някаква част от сезона (14).

С днешния си успех Манчестър Юнайтед запази мястото си в Топ 4 на Висшата лига, събирайки 59 точки и доближавайки се на само пункт зад третия Арсенал. Ливърпул пък пропусна възможността да се изкачи сред първите четири, оставайки на пето място с актив от 54 точки.

Мениджърът на Ливърпул Брендън Роджърс започна двубоя с Даниел Стъридж на върха на атаката, докато Филипе Коутиньо и Адам Лалана трябваше да помагат на английския национал в офанзивен план. Джо Алън и Джордан Хендерсън оформиха двойка вътрешни полузащитници, а Алберто Морено и Рахийм Стърлинг трябваше да действат на двата фланга в постройката 3-4-3 на северноирландския мениджър. Мамаду Сако, Мартин Шкъртел и Емре Джан стартираха в защита пред вратаря Симон Миньоле. Капитанът Стивън Джерард и Марио Балотели бяха оставени на пейката.

Луис ван Гаал бе оставил Радамел Фалкао и Анхел Ди Мария на резервната скамейка, като изнесен в предни позиции за Юнайтед започна капитанът Уейн Рууни. Хуан Мата и Ашли Йънг бяха предпочетени на двата фланга в предни позиции, докато Майкъл Карик, Андер Ерера и Маруан Фелаини оформиха тройка вътрешни халфове във формацията на холандеца. Антонио Валенсия и Дейли Блинд стартираха като крайни бранители във формацията на гостите, а Крис Смолинг и Фил Джоунс трябваше да действат в сърцето на защитата пред вратаря Давид Де Хеа.

Дербито стартира на високо темпо, като и двата тима се вкопчиха един в друг от първия начален сигнал на рефера. Още в 4' Рахийм Стърлинг ловко елиминира съпротивата на Фил Джоунс в наказателното поле, но Давид Де Хеа излезе навременно и улови топката.

4136602

В 14' обаче защитата на Ливърпул бе матирана от изцяло испанска комбинация на гостите. Андер Ерера пусна превъзходно подаване зад отбраната на домакините, като топката попадна в краката на Хуан Мата. "Осмицата" стреля технично покрай Симон Миньоле и изведе Манчестър Юнайтед напред в резултата - 0:1.

Няколко минути по-късно мърсисайдци опитаха да отговорят на предизвикателството, но волето на Дани Стъридж след точно подаване на Джордан Хендерсън премина встрани от вратата. В 26' Дейли Блинд успя да размине Емре Джан, но Андер Ерера не успя да отиграе кълбото в пеналтерията на домакините.

Десет минути преди почивката превъзходна атака на Ливърпул като по чудо не доведе до изравняване на резултата. Подаване от дистанция на Джордан Хендерсън намери Стъридж в наказателното поле на Юнайтед, а нападателят на домакините с едно докосване отклони към нахлуващия Адам Лалана. №20 на "червените" стреля без забавяне и насочи кълбото, но изпращайки го на сантиметри покрай лявата странична греда на вратата.

На почивката Брендън Роджърс извади от игра Адам Лалана и вкара на терена капитана Стивън Джерард, но само минута след подновяването на играта северноирландецът щеше да съжалява за решението си. "Осмицата" остана на терена едва 40 секунди в последното си дерби с Манчестър Юнайтед, след като неспортсменско действие от негова страна спрямо Андер Ерера му докара червен картон. Джерард грубо настъпи испанския халф на "дяволите", което и заслужено остави Ливърпул с човек по-малко на терена.

Макар и останали с човек по-малко на терена, домакините продължиха да търсят промяна на статуквото по отношение на резултата. В 53' Филипе Коутиньо опита да изненада Де Хеа от далечна дистанция, но изстрелът на бразилеца излезе в аут.

4136603

В 58' обаче Юнайтед направи важна стъпка към победата, а Хуан Мата отбеляза втория си гол в дербито. Влезлият като резерва Анхел ди Мария пусна отлично подаване зад защитата към испанския си съотборник, а №8 на гостите оползотвори паса с красива странична ножица, удвоявайки преднината на своя тим - 0:2.

В 69' обаче гостите сами върнаха Ливърпул в мача, а груба грешка на Майкъл Карик бе наказана. Халфът на Юнайтед загуби топката в половината на своя тим, което позволи на "червените" да осъществят скоростна контраатака в половината на "дяволите". Акцията завърши с подаване на Коутиньо към Даниел Стъридж, който с пронизващ изстрел матира Давид Де Хеа за 1:2.

В добавеното време Манчестър Юнайтед можеше да отбележи и трети гол, след като Емре Джан фаулира Дейли Блинд в наказателното поле на Ливърпул. Зад топката застана Уейн Рууни, който обаче не успя да преодолее Симон Миньоле от бялата точка.