Стойчев и Казийски загубиха и Суперкупата от Мачерата

снимка: trentinovolley.it

Итас Диатек Трентино (Тренто) с Радостин Стойчев и Матей Казийски не успя да защити Суперкупата на Италия, след като тази вечер пред пълни трибуни в Модена загуби драматично с 2:3 от Лубе Банка Марке (Мачерата).

Шампионите повеждаха на два пъти в резултата, но Казийски и компания успяваха да изравнят на два пъти. Мачерата обаче издържа психически в тайбрека и след 11:15 в решаващата 5-а част взе Суперкупата, притежавана до този момент от Тренто.

По този начин Лубе Банка Марке взе втори трофей на Стойчев, Казийски и Трентино, след като в оспорван финал на първенството през април Мачерата отново спечели след уникална драма и обрат от 0:2 до 3:2.

Итас Диатек пък успя да спечели Купата на страната през пролетта - отново с обрат и победа с 3:2 срещу Мачерата.

Най-полезен за Лубе Банка Марке беше Иван Зайцев, който в този двубой се подвизаваше като диагонал - 23 точки. Кристиан Савани добави 20, а Станкович се отчете с 15. За Итас Диатек капитанът Казийски беше над всички, като заби 21 точки в полето на противника. Щокър и Хуанторена добавиха съответно 17 и 12.

От самото начало двата отбора се захапаха, като първата техническа пауза дойде при 7:8 в полза на Мачерата, докато след чудесна игра на Щокър и Казийски Тренто обърна до 16:14. Двата отбора обаче отново се изравниха при 16:16 и продължиха така до 21:21. Тогава Зайцев регистрира три поредни аса за 21:24. Казийски се опита да обърне развоя, записа две поредни точки, но сбърка от сервис и геймът бе спечелен от шампиона - 23:25 и 0:1 за Мачерата.

Възпитаниците на Радо Стойчев започнаха вихрено втората част, като с атаки на Казийски и два поредни блока на Рафаел и Джурич Тренто поведе с 6:2, а след това и 8:4. Рафаел разигра Щокър и Хуанторена, които направиха 16:10 при второто техническо прекъсване. В този момент на терена се появиха резервите на двата отбора, сред които и Учиков за Тренто, а геймът приключи при 25:19 за Итас Диатек - 1:1 в сетовете.

Третият гейм започна с леко предимство за Лубе Банка Мачерата, която поведе с 2:4, но Казийски и компания обърнаха до 8:7. За съжаление на носителите на Купата на страната, Зайцев отново вкара в употреба мощния си сервис и втората техническа пауза дойде при 13:16. Тогава обаче Казийски направи две хубави блокади, а Зайцев и Травица започнаха да грешат често - 21:18. Равенството обаче отново бе възстановено за 23:23, а нервите на Мачерата се оказаха по-стабилни и шампионите затвориха гейма с 26:28 - 1:2 за Лубе Бакна Мачерата.

Четвъртия гейм обаче се разви изцяло в полза на Тренто, като Рафаел започна все по-често да разчита на капитана Казийски - резултатът беше на лице и след 8:4 и 16:12 при техническите паузи, Тренто затвори гейма с 25:20 след чудесна игра на Хуанторена и Джурич.

Нервите на Казийски и компания обаче не издържаха, като Зайцев и Савани показаха огромната си класа и успяха да затворят срещата при 11:15 и 2:3 за Мачерата - златен дубъл за италианския гранд.