Сърбия удари Русия в "българската" група

Два от съперниците на България в Световната лига по волейбол – Сърбия и Русия – предложиха зрелищен двубой в най-напрегнатия сблъсък от началото на уикенда в комерсиалния турнир.

Сърбите се наложиха с 3:2 над действащия шампион в надпреварата пред 6 300 зрители в град Ниш, като срещата продължи 121 минути и завърши при 25:20, 25:17, 22:25, 19:25 и 15:13.

Въпреки усилията на Денис Бирюков, „Сборная“ не можа да постигне забележителен обрат от 0:2 до 3:2. Посрещачът на Динамо (Москва) завърши мача с 20 точки (17 от атака, 1 блокада и 2 аса) като топ реализатор, а Денис Земченов реализира 18.

С изключение на Бирюков, всички играчи на Русия бяха твърди резерви, заради желанието на треньора Андрей Варонков да даде шанс на повече волейболисти да запишат игрови минути. За сърбите това бе първа победа в надпреварата, като Урош Ковачевич бе с най-голям принос със своите 16 точки.

Диагоналът Александър Атанасиевич не бе на познатото високо ниво и се отчете само с 15 пункта, а 14 добави капитанът Никола Ковачевич. Днес от 21:00 часа двата тима ще изиграят втория си сблъсък, а мачът отново ще бъде в Ниш.

В класирането Сърбия е на второ място с две точки, Русия е трета с една. САЩ и лидер с пет пункта, докато България има една точка и е на четвърта позиция.

Това бе едва 5-ата победа на Сърбия (включваме мачовете на Югославия и Сърбия и Черна гора) над Русия в Световната лига от 21 мача. За трети пореден път двете страни се изправят една срещу друга в турнира, като „плавите“ прекратиха негативна серия от 4 загуби от съперника си.

Любопитен факт е, че „сборная“ вече има загубени 500 гейма в историята на Световната лига и се присъединява към другите три държави с толкова много загубени отделни части – Япония с 646, Куба с 558 и Италия с 531.