Срам! Литекс отпадна от Лига Европа, след като допусна два гола в Ловеч

снимка: pfclitex.com

Отборът на Литекс изненадващо не успя да победи латвийския ФК Йелгава и завърши наравно 2:2 на градския стадион в Ловеч. Това означава, че след общ резултат 3:3 "оранжевите" напускат втория по сила европейски клубен турнир Лига Европа още в първия кръг.

В първия мач момчетата на Красимир Балъков изпуснаха преднината си от един гол, след като допуснаха куриозен такъв в края на срещата. Днес те играха значително по-слабо, губеха с 1:0, успяха да обърнат развоя с два гола на Бьорн Йонсен, но не съумяха да задържат преднината си отново и допуснаха изравняване, което ги лиши от по-нататъчно участие в надпреварата.

Срещата започна по-добре за гостите и след две изпуснати положения пред вратата на домакините, Йелгава все пак откри. След изпълнение на корнер и две греди в 12-тата минута Марцис Ошс откри резултата в полза на Йелгава.

Постепенно отборът на Литекс наложи натиск и това даде резултат. Бърза атака на "оранжевите" в 24-тата минута даде възможност на Бьорн Йонсен да напредне и да получи в половината на гостите, където овладя и с прецизен прехвърлящ удар матира Каспарс Икстенс, за да изравни резултата.

Минута преди края на редовните 45 минути Йонсен получи топката в наказателното поле, имаше около него двама защитници в бяло, от които той се освободи, но ударът му по земя не намери очертанията на вратата.

Втората част започна с натиск на Литекс, като Петрос Бумал и Йонсен пропуснаха добри възможности до 55-тата минута.

Само минута по-късно Йонсен вкара своя втория гол. Прекрасно центриране на капитана Страхил Попов към нападателя, който с глава матира Икстенс за пълния обрат в мача.

Ужасяваща грешка на стража на домакините, който излезе неразчетено при центриране в бяло, доведе до ново изравняване, като този път в прегръдките на съотборниците си попадна Абдулайе Диало. При повторението се видя, че голмайсторът бе в засада, която бе изкуствено създадена, но флагът на страничния съдия не се вдигна.

До края на срещата гостите се затвориха плътно около вратата на своя страж и не позволиха на футболистите в оранжево да достигнат до трети гол, който да ги класира за втория  кръг.

Също днес от 20 часа Берое приема литовския Атлантас в реванш от първия квалификационен кръг на Лига Европа, след като спечели гостуването преди седмица с 2:0. Следете този мач на живо НА ТОЗИ ЛИНК.

Литекс завърши разочароващо 1:1 като гост на латвийския ФК Йелгава в първия мач от първи квалификационен кръг на Лига Европа и пропусна възможността да се прибере в България с по-значително предимство преди реванша в Ловеч на 9 юли.

„Оранжевите“ на Красимир Балъков пропуснаха добри положения за повече голове в срещата, а в самия край по комичен начин след „английско“ изпълнение на тъч се стигна до изравнителното попадение на домакините.

Литекс обаче запази перфектната си статистика на старта в евротурнирите, в които участва за 15-ти път в историята си. Ловчанлии имат 10 победи и вече 5 равенства в дебютните си двубои в надпреварите на УЕФА, а головата им разлика е 22:4.

Треньорът на Литекс Красимир Балъков е избрал да започне с Винисиус Баривиейра, Иван Горанов, Васил Божиков, Рафаел Перес, Страхил Попов, Никола Колев, Петрос Бумал, Арсенио Нунеш, Кристиан Малинов, Данило Асприля, Бьорн Маарс Йонсен.

Виталис Астафевс заложи на  Каспарс Икстенс, Валерис Реджко, Марцис Ошс, Абдулайе Диало, Александърс Губинс, Гинтс Фрейманис, Борис Богдашкинс, Дариуш Латка, Глебс Клушкинс, Рустам Сосранов, Олегс Малашенокс.