Спортинг спря баския терор, всичко ще се реши на "Катедралата" (Видео)

Отборът на Спортинг Лисабон позабави устрема на Атлетик Билбао в тазгодишното издание на Лига Европа, след като тази вечер "лъвовете" спечелиха с 2:1 домакинството си в първи 1/2-финален двубой от турнира.

Гостите излязоха напред след попадение на Ауртенече, но с голове на Емилиано Инсуа и Диего Капел, Спортинг осъществи пълен обрат. Така се очертава изключително интригуващ реванш на "Сан Мамес" след седмица, когато двата иберийски състава отново ще се вкопчат в битка. Резултатът можеше да бъде и още по-изразителен в полза на Спортинг, но португалците не се възползваха от силната си игра в последните минути.

Наставникът на гостите Марсело Биелса не можеше да разчита на един от своите лидери Хави Мартинес, който бе наказан за двубоя. Мястото на испанския национал бе заето от Борха Екиза, а в атака за баските отново блестяха имената на Фернандо Йоренте и Икер Муниаин. Головете за Спортинг отново се очакваха от холандския нападател Рики ван Волфсвинкел, който често тормозеше отбраната на испанския тим.

Първата част стартира с по-активна игра на "лъвовете", докато играчите на Марсело Биелса навлязоха по-бавно в срещата. Голове през първите 45 минути нямаше, но и двата тима създадоха някои опасни положения пред двамата вратари, оставайки близо до целта.

Още в 4' Горка Ираисос трябваше да осъществява първо спасяване за днешната вечер, като стражът на баските отрази силен изстрел на Инсуа. Пет минути по-късно Рики ван Волфсвинкел също отправи удар, но "лалето" стреля неточно. Постепенно отборът на Атлетик се окопити и започна по-често да играе с кълбото, като баските започнаха да действат с повече самочувствие, макар и рядко да достигаха до опасни ситуации пред Руи Патрисио.

Далеч по-интересно на "Жозе Алваладе" стана в заключителните минути на първото полувреме, когато двата тима предложиха повече емоции на публиката. В 34' Перейра от домакините бе близо до откриване на резултата, но изстрелът му срещна външната страна на мрежата. Между 43' и 45' на "Жозе Алваладе" стана горещо, като първо Ван Волфсвинкел стреля в аут, а две минути по-късно Инсуа се подхлъзна във важен момент, опропастявайки добра контраатака на "лъвовете".

Второто полувреме в Лисабон отново започна с по-активна игра на Спортинг, който се опита да притисне своя съперник, подкрепян от трибуните. В 50' Емилиано Инсуа предпочете да стреля, вместо да центрира, но ударът му бе отразен от Ираисос. Само четири минути по-късно се стигна и до първи голов удар в мача, който обаче бе в полза на баските. Атлетик получи правото да изпълни статично положение пред вратата на Спортинг, а бранител на "лъвовете" не се намеси добре, отклонявайки топката право към непокрития Ауртенече. Бранителят на баските се възползва от подаръка и насочи кълбото в мрежата, вкарвайки за 0:1.

Попадението отприщи баските напред, като минути по-късно Атлетик бе близо до това да нанесе втори удар. В 58' Де Маркос се озова на добра позиция, но бе блокиран. Само минута по-късно се стигна и до инфарктна ситуация пред вратата на Руи Патрисио, като баските треснаха гредата зад португалския вратар. Аморебиета стреля след изпълнение на корнер, но силният удар на защитника срещна един от страничните стълбове на вратата.

В следващите минути Атлетик изпълни още няколко статични положения пред вратата на Спортинг, докато "лъвовете" отговориха в 69', когато вратата на Ираисос бе сериозно застрашена. Португалците бяха изключително близо до изравнителен гол, но удар с глава на Рики ван Волфсвинкел мина близо до гредата. Спортинг все пак нанесе своя удар в 77', когато португалският гранд възстанови равенството. Маркел Сусаета изчисти слабо едно центриране на Диего Капел, което позволи на Емилиано Инсуа да стреля с глава. Аржентинецът бе точен и прониза Горка Ираисос за 1:1.

Попадението доведе до устрем в играта на "лъвовете", които започнаха да търсят и втори гол. До такъв се стигна скоро след първия, а в 80' Спортинг излезе напред. Бившият футболист на Севиля Диего Капел стреля силно с левия крак и от сериозна дистанция прониза Ираисос, пращайки топката в мрежата за 2:1. Гостите от Билбао могат да бъдат и доволни от този резултат, имайки предвид, че Спортинг не бе никак далеч и от трето попадение. В 84' Карийо стреля от много изгодна позиция, но за късмет на Ираисос, неговият удар мина близо покрай гредата.

Атаките на Спортинг в заключителните минути продължиха с пълна сила, а възпитаниците на Рикардо Са Пинто видимо търсеха и трети гол. На няколко пъти вратата на Атлетик бе сериозно застрашена, но в крайна сметка отбраната на баските оцеля, като испанският тим запази добри шансове за реванша на своя "Сан Мамес".