Спортинг ще спира испанското нашествие

Тази вечер от 22:05 ще се изиграят двата полуфинала от турнира Лига Европа. Двете срещи се очакват с огромен интерес на Пиринеите, както и в останалата част от Европа.

Все пак един срещу друг излизат Спортинг Лисабон - Атлетик Билбао в едната среща, докато в другата сили ще мерят Атлетико Мадрид и Валенсия.

Двата полуфинала се очертават като много интересни, защото отборите са равностойни и залагат предимно на атакуващ футбол.

Тимът на Спортинг излиза срещу изненадата тази година в турнира Лига Европа - Атлетик Билбао. Баските отстраниха последователно Манчестър Юнайтед и Шалке, като впечатление направи лекотата, с която се справиха в двата сблъсъка.

Спортинг пък от своя страна се справи с Манчестър Сити, така че един срещу друг се изправят отборите, които отстраниха манчестърските грандове.

Любопитното е, че прякорите на Спортинг и Атлетик са еднакви - лъвовете.

Двата тима са се срещали досега само един път в третия кръг за Купата на УЕФА през сезон 1985/86 като Спортинг продължава напред с общ резултат 4:2.

Мнозина смятат тима от Билбао за фаворит, но на този етап отборите изглеждат много равностойни.

Баските от Билбао не простиха на нито един фаворит

Треньорът на Спортинг Са Пинто вярва, че неговите опоненти играят като Барселона. „Те играят почти като Барселона. Чувстват се удобно, докато разиграват топката. Задържат я добре и построяват атаките си лесно.

„Имам и страхотни спомени от дербитата между баските отбори. Целият стадион ври и кипи през всички 90 минути, а футболистите играят на върха на възможностите си.

„Гордеем се, че сме единственият португалски отбор в УЕФА на този етап. Ще продължим да мечтаем. Ние сме отбор със 106 годишна история, която включва много успехи и участия в евротурнирите", заяви португалският специалист.

От другата страна треньорът на Атлетик Билбао Марсело Биелса благодари за хубавите думи на Са Пинто.

„Това е пореден голям мач за нас. Всички двубои бяха много вълнуващи. Няма значение срещу кого сме се изправяхме. Двубоят срещу Спортинг ще бъде много различен от тези с Манчестър Юнайтед и Шалке", сподели аржентинецът.

Под въпрос за мача е младата звезда на Атлетик Икер Муниаин, но големият отсъстващ за Билбао е Хави Мартинес, който е наказан и неговото място ще бъде заето от Борха Екиза. Карлос Гурпегу пък се завръща в отбора, но не е играл от октомври.

Спортинг ще разчитат най-вече на младия си голмайстор Рики ван Волфсвинкел, който има шест гола в турнира.

След като изхвърлиха Сити, футболистите на Са Пинто са способни на всичко

Другия двубой е изцяло испански, като един срещу друг се изправят Валенсия и Атлетико Мадрид.

Валенсия се включи в надпреварата след груповата фаза, тъй като преди това участва в Шампионската лига. „Прилепите" отстраниха без особени трудности Стоук Сити и ПСВ Айндховен, и въпреки че загубиха първата среща с АЗ Алкмаар, на реванша бяха безпощадни и разгромиха холандците с 4:0.

Атлетико Мадрид пък стартира в Лиага Европа още през юли, но се представя не по-малко впечатляващо. От 16 мача в турнира „дюшекчиите" имат 14 победи и вкараха общо 10 гола на Лацио и Бешикташ в първите два кръга от елиминационната фаза.

Наистина в четвъртфиналите срещу Хановер мадридчани срещнаха затруднения, но с две победи с по 2:1 вече са на крачка от финала. Тази крачка обаче се очертава да е най-трудната от всички.

Тази година двата отбора вече се срещнаха на два пъти в Испания. Само преди два месеца те завършиха 0:0 в Мадрид, а в първия мач есента само попадението на Роберто Солдадо ги раздели.

В момента Валенсия има преднина от седем точки пред своя съперник в Примера Дивисион, но тима не се намира в добра форма и това показа гостуването на Еспаньол през уикенда, загубено с 4:0.

Според наставника на Атлетико Мадрид разликите между двата отбора не са големи.

„Срещата ще бъде спечелена от по-търпеливия отбор, който направи по-малко грешки. Може би разликата между двата отбора е, че Валенсия играе повече по крилата, докато ние предпочитаме атаки през центъра.

Ако те владеят топката, ще си имаме проблеми, защото разполагат с пъргави играчи, които могат да покрият широк периметър. Ако ние сме с топката - противника ще бъде в опасност", смята аржентинският специалист.

Атлетико Мадрид има 14 победи в Лига Европа този сезон

Треньорът на Валенсия Унай Емери подкрепя мнението на своя колега.

„Атлетико играе много подобно на нас във всички аспекти, а двата тима се познават много добре. Така че малките детайли и здравата работа през всичките 180 минути на двете срещи ще бъдат основополагащи за успеха.

Не трябва да забравяме, че има два мача, но искаме добър резултат и в Мадрид. Трябва да се опитаме да вкараме", категоричен е Емери.

В състава на гостите трайно контузен е полузащитникът Евер Банега, а освен него за „прилепите" няма да играе и Антонио Бараган. В игра обаче се завръща Мигел.

Диего Симеоне пък няма да може да разчита на Диего Годин.

Валенсия е един от фаворитите в Лига Европа откакто се включи в турнира

Преди две години, когато Атлетико Мадрид спечелиха трофея в Лига Европа, а на четвъртфиналите отстрани именно Валенсия след 2:2 на „Местая" и 0:0 в реванша.

Какво ще стане в тазгодишното издание на турнира предстои да разберем. Първото действие е довечера от 22.05 часа българско време.