Специалния vs Съра: Още една бутилка вино след битка на арената

снимка: Guliver/Getty Images

Реал Мадрид и Манчестър Юнайтед е най-чаканият мач от осминафиналната фаза на Шампионската лига този сезон. Два от най-звездните и обичани отбори излизат един срещу друг, за да подновят легендарно съперничество на терена, а и на скамейките.

Старши треньорите на тези колоси също са знаменити имена във футбола, оставили дълбок отпечатък върху развитието на играта през годините. Ако не бяха Сър Алекс Фъргюсън и Жозе Моуриньо, футболът нямаше да е същият.

Двамата гиганти на пейката на Юнайтед и Мадрид са пили вино заедно след мач точно 14 пъти досега - предстоят им още два бляскави сблъсъка, които обаче няма да променят статистическите тенденции.

След тегленето на жребия тази година те отново се засипаха с комплименти и си засвидетелстваха уважение, като веднага допълниха, че ще трябва да се сдобият с хубаво вино по случай поредния си сблъсък на терена.

Жозе Моуриньо има предимство в дуелите си на арената срещу Сър Алекс - 6 победи за Специалния, 5 равенства и 3 успеха за иконата на Манчестър.

Португалският специалист никога не е криел възхищението си от съперника, като сега ще изведе 4-ти отбор на терена срещу „червените дяволи", начело с шотландския тактик.

Първият сблъсък между Жозе и Сър Алекс беше през 2004-та година, когато именно Моуриньо излезе на голямата сцена, след като съкруши именно великия фаворит Юнайтед в Шампионската лига.

Последният път, когато двамата специалисти си стиснаха ръцете на терена, беше 2009-та година, отново в най-комерсиалния и силен футболен турнир, като този път триумфира гранда от Манчестър.

Sporta.bg ще ви припомни всичко най-интересно и най-важно от сблъсъците между Жозе Моуриньо и Сър Алекс Фъргюсън.

Сезон 2003/2004

Порто излиза срещу суперфаворита Манчестър Юнайтед в четвъртфиналите на Шампионската лига. „Драконите" спечелиха първия мач на своя стадион с 2:1, което означаваше, че ги очаква тежка нощ на „Олд Трафорд", защото задачата на Сър Алекс не беше особено трудна.

И в действителност срещата в „Театъра на мечтите" се разви по очакван сценарий от домакините - Пол Скоулс откри резултата в полза на „дяволите", а по-късно второ попадение на знаменития халф е неправилно отменено заради несъществуваща засада.

Юнайтед разчита да съхрани крехкия си аванс до края, но в 90-ата минута Кощиня втрещи „Олд Трафорд" с изравнителен гол, който провокира Жозе Моуриньо да се отдаде на голямата си еуфория.

Така първият спор между двамата велики наставници отива на сметката на португалеца, който още на следващия сезон подписва с Роман Абрамович и Челси, вече като европейски клубен шампион.

Сезон 2004/2005

В първенството Моуриньо изковава два успеха над Юнайтед - 1:0 и 3:1, които се оказват ключови за първата титла на Челси от 50 години.

Специалния нанася още поражения по егото на Сър Алекс и неговия Юнайтед, защото отстранява „дяволите" в турнира за Купата на лигата - 0:0 у дома и 2:1 на „Олд Трафорд" с голове на Франк Лампард и Деймиън Дъф. В последствие Моуриньо печели трофея след 3:2 след продължения на финала с Ливърпул.

Сезон 2005/2006

Тази кампания маркира първата победа на Сър Алекс срещу Челси на Моуриньо - 1:0 в първия дуел от шампионата на Англия.

Ответният двубой обаче предполага далеч по-мажорно настроение за Специалния, защото той постига най-изразителния си успех над Манчестър Юнайтед - 3:0 на „Стамфорд Бридж", което дава начало на празненствата за втората поредна титла в Премиършип.

Сезон 2006/2007

В тази кампания Манчестър Юнайтед повишава значително нивото си, а Кристиано Роналдо изиграва най-силния си сезон с екипа на „червените дяволи". Челси сдава титлата за сметка на Сър Алекс Фъргюсън и неговия състав, а мачовете между двата гранда в шампионата не излъчват победител.

На „Олд Трафорд" се стига до равенство 1:1, а в предпоследния кръг на първенството Юнайтед изковава нулево реми и вече може да отваря шампанското по случай титлата.

Моуриньо обаче взима частичен реванш за изпуснатия златен медал - Дидие Дрогба вкарва за 1:0 във финала на ФА къп.

Chelsea 1 - 0 Manchester Unitedby anakin316

Сезон 2007/2008

Жозе Моуриньо остава начело на Челси само до 20-ти септември в тази кампания и има възможност да се изправи срещу Сър Алекс за последно в битка за Къмюнити Шилд.

В редовното време и продълженията резултатът е равен - 1:1, а Манчестър Юнайтед печели с 3:0 в изпълненията на дузпи.

Сезон 2008/2009

Моуриньо поема Интер, за да продължи пътя на „нерадзурите" пък най-великите им постижения на домашна и международна сцена. Историческият требъл през 2010-та година обаче е предвещаван от провал в Шампионската лига предния сезон.

Специалния се изправя срещу Манчестър Юнайтед на осминафиналите - в състава на „червените дяволи" личи името на Димитър Бербатов. На „Меаца" двата тима изиграват неособено бляскав мач, приключил при резултат 0:0.

Реваншът на „Олд Трафорд" предложи далеч по-голямо зрелище за зрителите. Неманя Видич открива резултата още в 4-ата минута след удар с глава при центриране от корнер - 1:0. Интер обаче не се стъписва и се впуска в търсене на изравнителен гол.

Срещата ще се запомни с големите пропуски на „нерадзурите" и най-вече тези на лидера им Златан Ибрахимович. Той дори удря гредата от няколко метра през първото полувреме, а след почивката Юнайтед наказва съперника си с втори гол, дело на Роналдо в 48-ата минута. Адриано пробва да вкара забележително попадение със странична ножица по-късно, но отново топката среща гредата.

Сезон 2012/2013

Жозе Моуриньо ще изведе четвърти отбор срещу Сър Алекс и неговия Манчестър Юнайтед, като историята показва, че с Челси и Порто Специалния успя да излезе победител в споровете.

Сега обаче Реал Мадрид е изправен пред най-сериозната си и реална цел - Шампионската лига - а на пътя му стои убедителният лидер в Премиършип Манчестър Юнайтед, който мечтае за нов златен требъл.