Солиден ЦСКА покори Ловеч и окупира второто място

ЦСКА постигна изключително ценен успех с 1:0 като гост на Литекс в дербито от 4-ия кръг на плейофите в първата седмѝца на А група, с което измести временно „оранжевите“ от второто място в класирането.

Единственото попадение в напрегнатия сблъсък на Градския стадион в Ловеч бе дело на Неманя Милисавлевич, който направи пробив от левия фланг към дъгата на наказателното поле и стреля необезпокоявано. Топката рикошира в крака на Пламен Николов и придоби коварна парабола, с което стана неспасяема за Евгени Александров – 0:1.

Така „армейците“ се изравниха по актив с днешния си съперник, като и двата тима имат по 58 точки, но ЦСКА е с мач повече. Въпреки това към този момент възпитаниците на Стойчо Младенов (той записа първа победа в Ловеч) са пред Литекс, защото в трите досега мача с ловчанлии са записали две победи с по 1:0 и едно нулево равенство. Шампионът и лидер Лудогорец е с 64 точки и цели два мача по-малко от ЦСКА.

4076139

Успехът бе едва 4-ти от 21 гостувания на „армейците“ в Ловеч, но може да се окаже решаващ в битката за второто място, както и в борбата за титлата, където Лудогорец вече има подчертано предимство спрямо Литекс и ЦСКА.

„Оранжевите“ продължават без победа в плейофната фаза на А група, след като бяха прекалено ялови в нападение срещу "армейците“. Те от своя страна отново демонстрираха слабост пред гола и не можаха да се възползват от повечето си голови положения, за да реализират поне още едно попадение.

Първо полувреме

В 4-ата минута "армейците" създадоха първата голова опасност, след като Емил Гъргоров изведе Омар Косоко в предни позиции, а той надбяга Васил Божиков и стреля в наказателното поле, но Евгени Александров отклони топката, която после бе изчистена в корнер. От неговото изпълнение Жаксон Менди бе оставен сам на два метра от вратата, но не можа с глава да насочи кълбото в мрежата.

В първите минути домакините от Литекс пробваха предимно с далечни удари да притесняват Райс М'Боли, като при един такъв шут на Юрген Джазула в 7-ата минута вратарят на ЦСКА не се намеси убедително, а в създадената суматоха Вилмар Джордан падна на тревата и поиска дузпа, каквато не бе отсъдена.

4076140

След първоначалната открита игра и от двата тима темпото постепенно спадна, главно заради внезапно настъпилия брак в действията на футболистите, които започнаха да бъркат всеки трети пас.

В 29-ата минута и "червените" имаха претенции за дузпа, след като Божиков с ръка отклони топката от крака на Косоко, който бе тръгнал да го финтира в наказателното поле.

В 40-ата минута ЦСКА изпусна най-чистото си положение, след като цели трима души в малкия пенал не можаха да нанесат решителен удар в мрежата на Евгени Александров, който геройски опази вратата си. Последният нанесъл изстрел бе Ивайло Чочев, който нацели гредата от 2 метра.

Второ полувреме

На почивката и в състава на ЦСКА бе извършена принудителна смяна - Пламен Крачунов влезе на мястото на Вальо Илиев, след като Армандо Ваюши бе заменен от Момчил Цветанов секунди преди края на първата част.

Второто полувреме започна отлично за "армейците", които отново бяха по-агресивни в половината на съперника. Неманя Милисавлевич бе оставен да направи пробив от ляво към дъгата на наказателното поле и да стреля. Топката рикошира в крака на Пламен Николов и стана неспасяема за вратаря Евгени Александров, оплитайки се в мрежата му - 0:1.

4076141

ЦСКА продължи да бъде по-опасният отбор и в 55-ата минута Омар Косоко проби на скорост в пеналтерията и излезе очи в очи с Александров, но Божиков в последния момент изби в корнер. След неговото изпълнение отново Менди се озова на стрелкова позиция, но този път стреля над вратата с глава.

Литекс отново имаше претенции за дузпа след падане на Данило Асприля в пеналтерията, а в 62-ата минута Юрген Джазула с опасе диагонален изстрел прати кълбото на сантиметри от гредата на М'Боли.

В 68-ата минута при една контраатака ЦСКА можеше да нанесе решителен удар, но Косоко отново не можа да преодолее Александров и стреля право в него от 12 метра след добър пас на Гъргоров.

Литекс опита да упражни финален натиск, но той бе стихиен и не доведе до напрежение пред Райс М'Боли. ЦСКА пък не можа да се възползва от няколкото си контраатаки и резултатът 0:1 се запази и след последния съдийски сигнал.

Преди мача

Ловчанлии имат 3 точки аванс пред „червените“ на второто място, но са и с мач по-малко, което означава, че при евентуален успех ще се утвърдят в подножието на върха.

Литекс още няма победа в шампионата, откакто той бе разделен на две половини, но ЦСКА е спечелил само 3 от 20-те си гостувания в Ловеч досега в историята на съперничествата между двата тима.

Евгени Александров ще пази на вратата на домакините, а пред него в защита се подреждат Страхил Попов, Васил Божиков, Пламен Николов и Иван Горанов. Симеон Славчев извежда с капитанската лента своите съотборници и ще оперира в средата на терена, където му помага Александър Цветков.

Юрген Джазула, Асприля и Армандо Ваюши очаквано подпомагат единствения нападател Вилмар Джордан. За Литекс в този мач са наказани Мирослав Манолов и Николай Бодуров.

ЦСКА е единствено без Тодор Янчев, който е аут за този двубой заради натрупани картони. Вместо него в средата на халфовата линия е избран Стивън Сънди, който ще бъде партньор в тази част на терена на Ивайло Чочев.

На вратата на „червените“ отново е Райс М'Боли, а квартетът в отбрана се състои от Апостол Попов, Жаксон Менди, Валентин Илиев и Жереми Фо-Поре. Неманя Милисавлевич се завръща сред титулярите, а на другия фланг на атаката е поставен Иван Стоянов.

Емил Гъргоров ще бъде в ролята на плеймейкър зад нападателя Омар Косоко, който изтърпя наказанието си от червения картон срещу Левски.