Сълзите на Байерн в КЕШ - двата загубени финала през 80-те (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Тази седмица ще се изиграе финалът в Шампионската лига между Байерн Мюнхен и Челси. Sporta.bg ще ви представи всички финали на двата тима в историята на турнира за Купата на Европейските шампиони (КЕШ) и неговия наследник Шампионската лига.

Байерн Мюнхен е оставил своята огромна следа в най-силния футболен турнир. Немците имат 4 трофея и 4 загубени финала, докато тима на Челси може да се похвали само с един загубен финал.

Вчера ви представихме материал за най-успешния период на германския колос в най-силния турнир на Стария континент - а именно спечелването на три поредни титли.

Байерн Мюнхен е най-успешният германски отбор в КЕШ и Шампионската лига, като има 4 трофея и е загубил 4 финала - предстои 9-ият мача за титлата на баварците в събота срещу Челси.

Евентуален успех ще прати Байерн на трето място във вечната класация на най-силния турнир, защото това ще бъде 5-ти трофей за тима - колкото има и Ливърпул. Само 2 отбора са били по-успешни в КЕШ и Шампионската лига. Милан има 7 отличия, а Реал Мадрид - 9.

Едно от най-силните поколения на баварците безспорно бе през 80-те години, но за съжаление на всички, които обичат клуба, голямата цел не бе постигната и въпреки двата финала за КЕШ, Байерн не се окичи със златото.

Байерн в КЕШ през сезон 1981/1982

Този сезон е един от най-емблематичните в историята на германския футбол, а и на българския, както ще припомним. В състава на немския колос, предвождан от унгареца Пал Чернай, личат знаменити футболисти като Волфганг Дремлер, Клаус Аугенталер, Уго Хорсман, Паул Брайтнер, Дитер Хьонес и Карл-Хайнц Румениге.

Румениге е капитан на националния отбор на Западна Германия, който през същия сезон ще играе финал на Световното първенство, загубен с 1:3 от Италия. Той се представя на високо ниво и реализира 5 гола - само 1 по-малко от Паоло Роси, който печели голмайсторския приз. Паул Брайтнер също е неделима част от Бундестима и твърд титуляр в Байерн.

През сезон 1981/1982 клубният футбол е под тоталната доминация на английските отбори, които прекратяват хегемонията именно на Байерн от периода 74-76 и трите поредни титли от КЕШ. Следват два триумфа на Ливърпул, два на Нотингам и отново Ливърпул, който влиза в кампанията 81/82 като действащ шампион на Европа.

Първият кръг от КЕШ противопоставя баварците и непретенциозния шведски шампион Остерс Ваксьо. Първият мач се играе в скандинавската страна на 16-ти септември 81-ва и Байерн печели минимално, но в реванша след две седмици е повече от убедителен и разгромява съперника си с 5:0.

За баварците следващото препятствие е Бенфика, като отново домакинската форма на клуба се оказва решаваща, защото след нулево равенство в Лисабон следва внушителна победа с 4:1 в Мюнхен (с хеттрик на Дитер Хьонес). След втория кръг Байерн се оказва основен фаворит в турнира, защото Ливърпул е неубедителен, а Ювентус отпада рано от надпреварата след 1:3 и 1:1 срещу Андерлехт.

През март 1982-ра година само осем отбора остават в битката за КЕШ - Байерн, Ливърпул, Андерлехт, Динамо Киев, Астън Вила, Университатя Крайова, Цървена звезда и ЦСКА Септемврийско знаме.

Байерн има нелеката задача да отстрани румънския гранд от Крайова, като постига първата си победа далеч от дома в турнира - 2:0 в Румъния след голове на асовете Брайтнер и Румениге.

Шампионът Ливърпул се изправя за втора поредна година срещу българския ЦСКА, като излиза суперфаворит на терена, защото миналият сезон на „Анфилд" разпечата „армейците" с 5:1. „Червените" обаче този път се защитават смело и безкомпромисно и резултатът е само 1:0, благодарение на попадението на Лий Уелън.

Реваншите са на 17-ти март и Байерн няма проблеми да подпечата прогреса си в следващата фаза, като ранен гол в 21-ата минута на Хьонес му осигурява комфортен аванс в общия резултат, а в крайна сметка мачът завършва 1:1 и баварците отстраняват Университатя след 3:1 в двете срещи.

ЦСКА пък поставя на колене втори пореден европейски шампион, след като миналата година е разплакал Нотингам. Двата знаменити гола на Стойчо Младенов след подавания на Никола Велков.

На полуфиналите Байерн се изправя срещу смятания за абсолютен аутсайдер ЦСКА, а другата двойка е Астън Вила - Андерлехт. Без излишни приказки около емблематичния сблъсък на националния стадион „Васил Левски" пред 70 000 зрители, ви предоставяме видеа с головете на „армейците". За баварците точни са Бернд Дюрнбергер в 27-ата за 3:1, Хьонес в 32-ата за 3:2 и Брайтнер за крайното 4:3.

ЦСКА - Байерн 1:0 (Георги Димитров 7')

ЦСКА - Байерн 2:0 (Цветан Йончев 13')

ЦСКА - Байерн 3:0 (Радослав Здравков 18'-дузпа)

ЦСКА - Байерн 4:2 (Цветан Йончев 49')

Реваншът в Мюнхен се оказва злополучен за „армейците", въпреки смелата им игра през първото полувреме. Изходът от сблъсъка бе решен от вездесъщия Брайтнер в края на първата и началото на втората част, което и пречупва духа на българския шампион. Резултатът е открит в 43-ата минута, а в 47-ата Брайтнер е точен за втори път от дузпа. Румениге довършва ЦСКА с нови две попадения в 65-ата и 76-ата минута и Байерн продължава към финала с общ резултат 7:4.

Самият финал изглежда предначертан в полза на баварците - те се изправят срещу Астън Вила - шампионът на Англия, който обаче се намира в неубедителна форма по това време. Тимът от Бирмингам е едва 11-ти във временното класиране на Висшата лига и е съсредоточил всичките си усилия в турнира за КЕШ.

Най-силният клуб в Източна Германия Динамо Берлин за малко не изхвърля „виланите" от надпреварата още във втория кръг. Вила печели като гост с 2:1 и губи на свой терен с 0:1, като само попаденията на чужд терен ги класират напред. Следва 0:0 в Киев срещу Динамо и 2:0 успех в Англия, което е достатъчно за прогрес до полуфиналите. Там Вила се изправя срещу Андерлехт и отново е облагодетелстван от икономичната си игра и добра домакинска форма - 1:0 на Острова и 0:0 в реванша.

Финалът е на 26-ти май на стадиона на Фейенорд в Ротердам пред малко по-малко от 40 000 зрители. Мачът е атрактивен и с много пропуски, но звездите на Байерн този път не намират мрежата на противника и баварците губят с 1:0 с „кривия" гол на Питър Уит. Така титлата за шести пореден път отива в английски отбор.

Байерн остава със среброто, но първите трима водещи голмайстори са Хьонес (7), Румениге (6) и Брайтнер (5).

Ето видео от попадението на островитяните, а под него е разширеният репортаж от срещата за ценителите на класиката:

Байерн в КЕШ през 1986/1987

(На снимката: Капитаните Лотар Матеус и Пинто разменят флагчета преди първия съдийски сигнал)

Байерн отново участва в КЕШ, след като е спечелил 9-ата си титла в Бундеслигата, а през въпросния сезон ще триумфира и за 10-ти път в Западна Германия. Три поредни години баварците доминират у дома си, но през 85/86 отпадат на четвъртфинал от Андерлехт (0:2 и 2:1).

От финала през 82-ра доминацията на английските отбори в турнира е нарушена от друг германски отбор - Хамбургер, но Ливърпул пак печели през 84-та. Ювентус триумфира в трагичния финал на „Хейзъл" през 85-та, след което първият си КЕШ печели Стяуа Букурещ.

В Байерн звездите са по-различни, в сравнение с последния финал в надпреварата. Треньор вече е Удо Латек, който се завръща в тима след като е изгонен през 1975 година. Латек е първият треньор, донесъл КЕШ на Байерн, както и успехите в Бундеслигата.

На вратата тогава  блести белгиецът Жан-Мари Пфаф. Младите Андреас Бреме и Лотар Матеус, който е капитан, оперират в халфовата линия, голмайстори са Людвиг Кьогъл и братът на Карл-Хайнц Румениге - Михаел. Има и познати лица от 82-ра като Дитер Хьонес и господарят на защитата Клаус Аугенталер.

Байерн се стреми да си върне величието отпреди 10 години и започва уверено срещу сериозен противник още в първия кръг - ПСВ. Мачът в Айндховен е спечелен с два гола на острието Рейнолд Мати в 80-ата и 90-ата минута, а реваншът е изигран спокойно за 0:0.

Баварците отново изглеждаха като най-силният клуб в Европа, което бе затвърдено от убедителния успех с 2:0 над Аустрия Виена във 2-ия кръг с попадения на Ханс-Дитер Флик и Лотар Матеус от дузпа. Комфортният аванс означаваше, че ремито 1:1 в австрийската столица е достатъчно за Байерн да продължи към четвъртфиналите.

Там ги очаква гордостта не белгийския футбол Андерлехт - тимът отпадна на полуфинал в предишното издание от бъдещия шампион Стяуа, но си отмъсти през сезон 1986/87 като отстрани румънците във втория кръг. Успехът с 3:0 в първия мач е достатъчен за Андерлехт и поражението с 0:1 в Букурещ не е фатално за прогреса на белгийците.

Домакинството на Байерн над Андерлехт вероятно е най-добрият мач, който германският колос изиграва в турнира, и то срещу сериозен опонент. Двата тима се срещнаха на четвъртфиналите и миналата година, но тогава Андерлехт се оказа победител.

Отмъщението в Мюнхен е повече от сладко - 5:0 с голове на Румениге, Ханс Пфлюгер, Хьонес на два пъти и Роланд Волфарт. В реванша белгийците опитват да спасят честта си и на два пъти повеждат, но попадения на Волфарт и Матеус фиксират крайния резултат на 2:2 и Байерн е вече на полуфинал.

Четирите най-добри отбора в КЕШ през тази кампания се оказват Порто, Динамо Киев, Байерн и Реал Мадрид. Не е нужно да се подчертава на феновете, че „кралския клуб" и гранда от Бавария са суперфаворити в турнира, но жребият ги праща един срещу друг на полуфиналите.

През 2011/2012 Байерн излъга Реал след драматични дузпи на „Сантяго Бернабеу", но на 8-ми април 1987-ма година е много много по-убедителен.

Аугенталер открива резултата в 11-ата минута, а Матеус е точен от дузпа в 30-ата за 2:0. Волфарт праща Реал в нокдаун в 37-ата минута с трети гол в мача, но иконата на „белия балет" Емилио Бутрагеньо вкарва почетно попадение в 44-ата. Крайното 4:1 е фиксирано от Матеус с нов безпощаден удар от бялата точка.

Силите на Мадрид не стигат за разгром в реванша и домакините печелят само с 1:0 чрез гол на Сантияна. Общият резултат обаче е в полза на баварците - 4:2.

В другия полуфинал Порто отстранява Динамо Киев със същия резултат след две победи с 2:1. Португалците, може да се каже, са облагодетелствани от жребия в турнира, защото пътят им към последния мач преминава през непретенциозни отбори. Първо е отстранен Рабат Аякс, следва чехословашкия шампион Виктовице, после успех над Брьондби и двете победи над Динамо Киев.

В редиците на Порто блести Фернандо Гомеш, който има 5 гола до момента в турнира, а Антонио Андре се отчита с 4 попадения. В решителния сблъсък обаче ще се запомнят изпълненията на други двама футболисти.

Пред 62 000 зрители на стадион "Пратер" (сегашният "Ернст Хапел") във Виена на 27-ми май Порто и Байерн излизат един срещу друг във финала на КЕШ. Людвиг Кьогъл открива резултата в полза на баварците в 24-ата минута, но Маджер изравнява в 79-ата с магически гол с пета. Влезлият като резерва Жуари се оказва на точното място в 81-ата минута, за да засече центриране на Маджер и да донесе успеха с 2:1 на „драконите".

Ето и видео от мача, който донесе първия КЕШ на Порто и маркира втория загубен финал на Байерн.