Словения е баскетболният крал на Европа! (ВИДЕО)

снимка: fiba.com

Словения пренаписа своята баскетболна приказка и триумфира с титлата на европейското първенство за пръв път в своята история! На финала възпитаниците на Игор Кокошков се наложиха над Сърбия с 93:85 в драматичен и изключително оспорван мач. В двубоя водачеството често се сменяше, но словенците бяха по-класният тим и това си пролича в последните минути, когато резултатът бе 82:82. Тогава те направиха чудовищна финална серия и триумфираха с трофея.

Капитанът Горан Драгич бе под пара и показа защо е най-добрият на ЕвроБаскет, а и един от най-добрите в света. Звездата на Маями Хийт поведе тима си към победата с цели 35 точки. В последната четвърт той излезе, защото силите му бяха на привършване, но имаше достойни заместници като Клемен Препелич и Яка Блажич, които довършиха "плавите". Младият талант Лука Дончич пък се контузи лошо в средата на третата част и напусна паркета със сълзи на очи, знаейки, че може да помогне на тима си. Именно оттам започна спада в играта на словенците.

Първата част бе равностойна, като Словения водеше с 2 точки, а после водачеството се смени и западните ни съседи поведоха. Във втората част обаче словенците направиха серия от 11:0 и поведоха с двуцифрен резултат. На почивката техният аванс бе 9 точки. След подновяването на играта сърбите се доближиха само на 2 точки, а после Дончич се контузи и "плавите" дори поведоха, възползвайки се от смута в тима на Игор Кокошков. Със серия от 12:0 в самия край на мача обаче словенците размазаха съперника.

Освен невероятните 35 точки на Драгич, 21 наниза Клемен Препелич, а Антъни Рандолф добави 11, за да гарантира успеха. Богдан Богданович не успя да изведе Сърбия до титлата, макар да отбеляза 22 точки. Милан Мачван също бе на ниво с 18, но и той не успя да спре машината Словения, която грабна трофея на ЕвроБаскет 2017 без нито една загуба.