След куп пропуски и драма в края Фиорентина е в топ 4

Бившият италиански национал Алесандро Диаманти отбеляза първия си гол откакто се завърна във Фиорентина, но той не беше достатъчен, за да донесе победа над Аталанта в ранния мач от неделната програма на 22-ия кръг в Серия А. Все пак, с попадение на Мануел Паскуал от съмнително положение за засада в 87-ата минута „виолетовите“ спечелиха ценен успех с 3:2 на своя стадион.

„Ла Виола“ поне временно се намести на четвърто място в класирането с актив от 35 точки – 1 повече от Лацио и Сампдория, които обаче още не са изиграли двубоите си от кръга. В най-лошия случай за Фиорентина, тимът ще остане шести, но с големи шансове да се пребори за европейска квота.

С изключение на странното поражение от Парма с 0:1 в първия мач за 2015-та година на 6-ти януари, отборът на Винченцо Монтела няма друго поражение (само три ремита) в последните си 10 двубоя на всички фронтове, включително 2:0 над Рома на „Олимпико“ в четвъртфинала от турнира за Купата на Италия.

Аталанта демонстрира висока ефективност в двубоя с Фиорентина, но отново отстъпи на съперника си, както беше и на осминафиналите за Купата (1:3 на 21-ви януари). Бергамаските са 15-ти с 23 точки – само на пет от зоната на изпадащите.

Диаманти ще изкара следващите 6 месеца на „Артемио Франки“ като преотстъпен от китайския Гуанжу Евъргранд. Това не е първият му престой при флорентинци, като през сезон 2002/2003 той отново е под наем при тях, този път от Прато.

Въпреки усиления натиск и тоталното надмощие през второто полувреме, офанзивните футболисти на Винченцо Монтела направиха сериозни пропуски. Три пъти Марио Гомес не можа да засече топката във вратата от малкото наказателно поле, Мохамед Салах също не можа да допринесе за победа, въпреки активността си, а самият Диаманти отправи поне четири удара преди да се разпише.

Аталанта поведе изненадващо в 9-ата минута с попадение на Дзапакоста, но Фиорентина изравни с гол на Басанта в 18-ата след асистенция на Фернандес. Серията от пропуски пред вратата на гостите спря в 76-ата минута, когато Диаманти с великолепен финт елиминира трима защитници и разпечата вратаря Спортиело. Бранителите на „Ла Виола“ обаче отново разочароваха в 80-ата минута, когато оставиха Боакие да се промъкне зад гърба им и да засече центриране по земя на Дзапакоста – 2:2.

Домакините обаче не спряха да преследват победата и подаване на Салах успоредно на голлинията бе засечено на далечната греда от Мануел Паскуал, който остави впечатление, че е в засада, но голът му бе признат – 3:2.