След дузпи Серхио Ромеро прати Аржентина на финал на Световно първенство 2014

Аржентина е вторият финалист на Световно първенство 2014, след като „албиселесте“ минаха през рулетката на дузпите срещу Холандия и след 0:0 след 120 минути и 4:2 след дузпи Лионел Меси и компания ще играят на 13-и юли срещу Германия във финала на „Маракана“.

Редовното време не предложи почти никакви емоции за зрителите, като двата отбора заложиха основно подсигуряването в защита и празните пространства бяха изключително малко.

Робен се разигра през второто полувреме и получи два шанса да отбележи, но Аржентина издържа, докато Силесен спаси единствените 3 точни удара в 90-те минути – 0:0 и продължения.

В добавените 30 минути Холандия беше малко по-активният отбор, но в крайна сметка голове не паднаха въпреки двата опита на Робен с удари отдалеч. Меси пък се загуби, с което и нападението на Аржентина не вървеше.

По-чистите положения обаче бяха за „албиселесте“, които чрез резервите Макси и Агуеро изпуснаха на два пъти да поведат в резултата и да спечелят мача – 0:0 и дузпи.

Рон Флаар и Уесли Снайдер обаче не издържаха, Серхио Ромеро усети къде ще бият и спаси две изпълнения, с които прати своите на финал срещу Германия.

Аржентина се класира за финал за пръв път след 1986 година, когато Диего Армандо Марадона изведе своите до титлата. Сега Лионел Меси, който днес задмина Марадона по мачове (92 мача) има шанс да запише и последния голям трофей, който няма в своята визитка – световната титла.

Проблемите в състава на Холандия пък изиграха лоша шега на Луис Ван Гаал, който трябваше да смени Ван Перси и Де Йонг, което не му позволи да пусне Тим Крул за дузпите. Силисен не успя да спаси нито една дузпа, въпреки че на два пъти беше близо.

На 12-и юни, събота, Холандия излиза срещу Бразилия в спор за бронзовите отличия. Преди 4 години "лалетата" играха финал, който загубиха след продължения от Испания (0:1).

4101505

Срещата започна с минута мълчание в памет на Алфредо ди Стефано, който почина след претърпян инфаркт на 7-и юли.

Срещата почна нервно, като преобладаваха единоборствата в средата на терена. Меси и Лавеци опитаха интересни пробиви, но без резултат. Същото опита и Робен, който на два пъти беше фаулиран, а в 12' в Сао Пауло беше отправен и първият удар - дело на Снайдер, но доста неточно.

4101509

Веднага след това обаче Сабалета изведе Перес перфектно отдясно, който сви към центъра и беше повален пред наказателното поле. Последва удар на Лионел Меси, но Силесен успя без проблем да улови топката.

Към 15' Перес и Лавеци смениха позициите си и нападателят на ПСЖ мина отдясно на нападението на "гаучосите", което на два пъти създаде сериозни проблеми за защитата на Холандия. Той проби на скорост, но Игуаин и Перес не успяха да засекат неговите подавания. В 25' обаче Аржентина едва не беше на колене, след като Де Йонг даде 50-метров пас на Ван Перси, но ударът с глава на нападателя излезе в аут.

4101504

За разлика от мача между Германия и Бразилия снощи, двата отбора действаха изключително отговорно в защита и положенията в първия половин час липсваше. "Албиселесте" играеха по-добре, особено в предни позиции, но Силесен нямаше нужда се намесва решаващо.

До края на полувремето малко по-активните действия на Аржентина продължиха, но при единствената ситуация пред Меси Мартинс го спря с нарушение с цената на картон. При последвалото центриране обаче Силесен улови безпроблемно - 0:0 след здрава 45-минутна битка.

4101508

След почивката Ван Гаал пусна Янмаат на мястото на Мартинс, който си изкара картон в края на полувремето. Холандия пък почна малко по-активно второто полувреме, като Снайдер пробва своя късмет от пряк свободен удар, но не намери очертанията на вратата. В 58' Лавеци създаде реален шанс за своите, като проби отдясно и центрира отлично за Игуаин, но в последния момент Янмаат успя да затвори нападателя на Наполи - все още 0:0 без никакви чисти положения.

4101517

На терена за Холандия се появи и Класи, който замени контузения до скоро Найджъл де Йонг. Плеймейкърът раздвижи малко нападението на Холандия, но и това не помогна особено на "лалетата". Меси пък се загуби съвсем през второто полувреме, от което страдаше атаката на Аржентина.

"Гаучосите" все пак изостриха играта, след като Перес проби отдясно и поднесе топката за Игуаин, който от 3 метра стреля на сантиметри от гредата - първи голям пропуск в 77' на двубоя. Само 4 минути след това нападателят на Наполи беше изваден за сметка на Агуеро, а на терена се появи и Паласио. Играта на Аржентина получи повече скорост, но "лалетата" успяха да се справят с набезите в края.

4101520

В 91' Робен пропусна да реши всичко, след като направи за смях защитата на Аржентина и остана сам срещу Ромеро, но в последния момент Масчерано с отчаян шпагат успя да избие в корнер. След него не последва нищо интересно и двата отбора се отправиха на кратка почивка преди продълженията.

Първи натиск осъществиха "лалетата", а в 97' отново Масчерано беше последна преграда за Робен. Той мина като на парад между двама отдясно и опита да подаде към появилия се преди секунди Хунтелаар, но полузащитникът на Барселона изби в корнер.

4101514

Крилото пробва сам удар в 99', но Ромеро успя да се намеси и спаси. В същото време Меси на няколко пъти показа умора и даде грешни подавания, проваляйки голяма част от атаките на своите в продълженията.

Холандия и Аржентина продължиха безличното си представяне и в следващите минути, като зрителите на стадиона в Сао Пауло скучаха до 115', в която дойде време за втория голям пропуск на Аржентина. Паласио беше изведен сам срещу Силесен, но реши да стреля с глава и вратарят улови.

4101512

Само няколко секунди по-късно Меси напомни за себе си с бърз пробив отдясно, като успя да центрира към резервата Макси, чийто удар обаче беше твърде лек, за да затрудни Силесен. В 120' пък Робен комбинира с Каут, но ударът на нападателя рикошира в защитник - 0:0 и дузпи.

Силесен трябваше да пази за Холандия, след като Ван Гаал извърши трите си смени, а Рон Флаар се нагърби с изпълнението на първата дузпа след смяната на Ван Перси. Нервите му не издържаха и той би право в Ромеро, а след това последваха три поредни точни изпълнения - на Меси, Робен и Гарай. Снайдер избра да стреля в десния ъгъл, но Ромеро успя да стигне до топката и изби - две спасени дузпи.

Агуеро и Каут бяха точни, а Макси реализира за 4:2 и прати Аржентина на финал.