Славия завърши с победа лагера в Турция

снимка: pfcslavia.com

С победа завършва подготовката на "Славия" в Анталия. "Белите" спечелиха с 1:0 срещу казахстанския "Тобол" на игрището в комплекс "Титаник" в турския курорт Лара.

Така от петте контроли на турска земя славистите постигнаха 4 успеха - 1:0 срещу казахстанския "Иртиш", 2:0 срещу румънския "Политехника", 2:0 срещу корейския "Самсунг" (Сувон), 0:3 срещу молдовския "Тираспол", а в двубоя "белите" играха с експериментален състав", и сега 1:0 срещу "Тобол". В четвъртък са предвидени две тренировки, в петък една преди обяд, след което отборът ще отпътува за София с полет през Истанбул.

Треньорът Милен Радуканов пусна като титуляри следните футболисти: Георги Петков, Радослав Димитров, Кире Ристевски, Димитър Пиргов, Таджей Апатич, Янко Сандански, Чавдар Янков, Олег Шалаев, Фернандо Да Силва, Атанас Курдов и Цветозар Панов. В началото на второто полувреме дебют в "Славия" направи Валентин Марчев, заменил Апатич, в 46-ата минута също така влезе и Ради Василев вместо Янков. В 60-ата минута Величко Величков замести Ристевски, а в 78-ата Георги Пашов влезе вместо Радослав Димитров. В 87-ата минута на терена се появи и Емил Стоев, сменил Курдов.

Мачът започна с позиционна и твърда игра, като сблъсъците бяха основно в средата на терена. Казахстанците се показаха като тактически грамотен отбор, но и и в тактическо, и в техническо отношение славистите бяха по-добри. Още в петата минута Апатич имаше добра възможност за гол, след като се пребори и отне една топка в наказателното поле на "Тобол", но ударът му бе слаб. След 15-ата минута "Славия" наложи доминация в средата на терена, разиграванията на българите станаха по-точни и по-продължителни, "белите" по-често печелеха и борбата за първа топка.

Така Курдов взе една топка в средата на терена и направи добър рейд отдясно, след което намери на чиста позиция Фернандо Да Силва. Бразилецът, който определено бе играчът на мача, се освободи от един защитник и спокойно простреля от няколко метра мрежата на казахите за 1:0 в 21-ата минута.

В този период от мача Янков даде няколко от марковите си дълги и томчни извеждащи подавания. В средата на терена добре се бореха и покриха много голям терен Сандански и Шалаев. Отдясно Радослав Димитров и Да Силва направиха поредица успешни слизания по фланга, както и Апатич и Панов отляво. Двойката централни бранители Ристевски - Пиргов игра спокойно и точно, като казахстанците получиха само два пъти възможност да стрелят опасно към вратата на Георги Петков, ръководил добре защитата и халфовата линия.  Здраво застъпи и Величков, който за половин час на терена показа добра тактическа ориентация и обра няколко високи топки.

Много силен дебют направи Марчев, осъществил няколко много остри атаки отляво. Неговото влизане съвпадна с появата и на Василев на терена, което промени и схемата на игра - Курдов се върна по-назад, както няколко пъти се случва в мачовете в Анталия, Василев започна да действа като централен нападател, но също понякога позициониран леко назад и встрани.

След сравнително равностойното първо полувреме през второто славистите определено бяха по-добрият отбор на терена. В 55-ата минута Курдов от добра позиция опита да прехвърли вратаря на "Тобол", но топката мина на около метър покрай сглобката. След това дойдоха няколко много добри акции на Да Силва отдясно, след две от които бразилецът отправи опасни удари. После същото направи Марчев отляво, но пробивите му завършиха с остри центрирания, които обаче не доведоха до удари, а само до мелета в малкото наказателно поле на противника. Отново Да Силва опита да отбележи и бе близо до пападение. В самия край на мача младият Емил Стоев се озова на добра позиция, но силният му удар бе спасен от вратаря.

При единственото опасно слизане на казахстанците към вратата на "Славия" след почивката Марчев самоотвержено с шпагат блокира удара, който можеше да се окаже и доста сложен за отразяване.

Преди контролата в лагера на "Славия" стана ясно, че на младия Мирослав Иванов е направена успешна операция на глезена в София. Защитникът получи травмата на загрявката преди двубоя с "Тираспол", но мъжки игра 60 минути с бинтован и стегнат глезен.