Славия спря Литекс за топ 3 и му нанесе първа загуба

Славия развали плановете на Литекс за завръщане в топ 3 и удари селекцията на Христо Стоичков с 2:1 в столичния квартал „Овча купел".

Попаденията паднаха в първия половин час на мача, като още в 7-ата минута Здравко Лазаров откри резултата с 4-ия си гол в първенството до момента.

Васил Божиков си отбеляза ефектен автогол в 18-ата, след като с глава с гръб към вратата си успя да прехвърли стража Илко Пиргов - 2:0. Попадението за Литекс отбеляза нападателят Исмаил Иса в 26-ата минута.

Емил Грозев беше изгонен директно с червен картон в 66-ата минута от главния съдия Таско Тасков и по този начин съпротивителните сили на гостите от Ловеч значително отслабнаха.

Така Литекс остава на 4-то място с актив от 43 точки, но може да бъде изместен от ЦСКА, ако „червените" надиграят Етър като гост от 17:00 часа днес. Славия пък вече има 29 пункта и остава сигурен на 8-ата позиция.

Ловчанлии загубиха в първенството за първи път от 10-ти ноември, когато отстъпиха на Берое с 0:1 в Стара Загора.

През първото полувреме действията на терена се развиваха много бързо и интересните ситуации се случваха с кратък интервал помежду си. Зрителите на стадиона в „Овча купел" се насладиха на скоростни отигравания и чисти ситуации пред двете врати, които ставаха възможни заради грешките на защитниците.

Още в 7-ата минута домакинският натиск на Славия в началото даде позитивно отражение на резултата за „белите". Много активният в тези моменти от мача Димо Атанасов направи мощен пробив по лявото крило и центрира успоредно на голлинията.

Там Здравко Лазаров се протегна и почти с шпагат успя да засече топката неспасяемо в мрежата на Литекс - 1:0.

Гостите от Ловеч реагираха мигновено и бранителят Емил Грозев можеше да изравни с глава 120 секунди по-късно, когато посрещна центриране на Георги Миланов от пряк свободен удар, но топката профуча на два метра над вратата на Славия.

Здравко Лазаров с прекрасен извеждащ пас в 15-ата минута изведе Радослав Василев сам срещу вратаря, но нападателят на „белите" се засуети и стреля от малък ъгъл, като прати кълбото много неточно встрани.

В 19-ата минута нов прехвърлящ пас почти от центъра стана причина за втория гол във вратата на Илко Пиргов. Васил Божиков обаче не се разбра с колегата си в отбрана Грозев и по комичен (и красив) начин прехвърли с глава стража си, за да прати кълбото в собствената си мрежа - 2:0 за домакините.

В 26-ата минута бе ред на Литекс с извеждащо подаване над защитата да матира противниковата защита. Симеон Славчев асистира на Исмаил Иса, който с едно докосване преодоля излезлия напред вратар Георги Петков и на празна врата без проблеми намали на 2:1.

В 32-ата минута Галин Иванов пропусна отличен шанс да накаже поредно неразбирателство в защита на ловчанлии, като от 7-8 метра насочи топката високо над вратата.

В 45-ата пък Грозев за пореден път получи възможност да стреля с глава от добра позиция в наказателното поле, но отново не бе прецизен в удара си и прати кълбото във външната страна на мрежата.

Втората част също протече на високи обороти и не беше лишена от интрига, но зрителите не видяха повече попадения. Бранителите и на двата отбра явно си бяха взели поука от първото полувреме и не допускаха повече съперници да се откъсват сами срещу вратарите.

Най-любопитната ситуация след почивката се случи в 66-ата минута, когато Емил Грозев си изкара директен червен картон, защото дръпна за фланелката излизащия на чиста позиция Радослав Василев.

Реферът Таско Тасков реши да изгони бранителя на Литекс, защото играчът на „белите" щеше да излезе сам срещу вратаря.

След този момент логично атаките на Литекс се притъпиха и за домакините не бе трудно да опазват аванса си, но в същото време опитите им да увеличат головата си сметка се оказваха неуспешни.

Така след последния съдийски сигнал Славия отпразнува една от най-престижните си победи през 2013-та година.