Славия препъна ЦСКА и удари здраво рамо на Лудогорец

Лидерът в българския шампионат ЦСКА допусна грешна стъпка в борбата си за шампионската титла, след като тази вечер "червените" стигнаха единствено до равенство 0:0 при домакинството си на Славия в среща от 14-ия кръг на "А" група.

Така авансът на 31-кратните шампиони пред Лудогорец бе скъсен от седем на пет точки, имайки предвид, че вчера "орлите" спечелиха гостуването си на Марек в Дупница.

Хиксът на "Българска армия" означаваше и край на серията на ЦСКА от пет поредни победи, като за последно "армейците" бяха губили точки при визитата си на Черно море във Варна. ЦСКА все пак остава лидер с актив от 33 точки, докато шампионът Лудогорец следва с 28. Славия завоюва 13-а точка от началото на сезона и се изравни с Локомотив Пловдив във втората шестица на шампионата.

ЦСКА имаше инициативата в по-голяма част от сблъсъка, като през първата част "червените" направиха няколко пропуска пред вратата на отлично пазилия Емил Петров. След почивката "белите" започнаха да се отбраняват все по-добре, допускайки и ограничен брой възможности  за попадение пред вратата си.

Изключително драматични се оказаха последните минути на срещата, когато и двата тима можеха да стигнат до успеха. Първо страхотен удар на Тончи Кукоч срещна горната греда зад Емил Петров, а в последствие Димитър Везалов на два пъти не успя да донесе успех на Славия.

Двубоят завърши с неприятен инцидент, след като хърватският бек на "червените" Тончи Кукоч атакува контузения вратар на Славия Георги Петков в тунела на стадиона.

Любопитното е, че Славия "отмъква" две точки от актива на ЦСКА съвсем скоро, след като "белите" сториха това и срещу другия кандидат за титлата - Лудогорец. "Белите" не бяха победени и в Разград, когато срещата също завърши при нулево реми.

4122157

Треньорът на домакините Стойчо Младенов отново постави Серджиу Буш на върха на своята атака, докато Тони Силва и Луис Соарес бяха избрани да помагат на румънския таран в предни позиции. Борис Галчев се завърна сред титулярите и стартира редом до Стивън Сънди и Жуан Фелипе в халфовата линия на ЦСКА, а Тончи Кукоч, Александър Тунчев, Марин Оршулич и Венцислав Василев започнаха в отбрана пред Якуб Дивиш.

Бившият футболист на "червените" Мишел Платини оглави атаката на Славия, докато Радослав Василев, Фернандо да Силва и Костадин Дяков започнаха от втора позиция в схемата на Иван Колев. Иван Вълчанов и Чавдар Янков трябваше да оперират в средата на терена, а Пиргов, Ристевски, Везалов и Фераресо започнаха в защита пред Емил Петров.

4122156

Както и можеше да се очаква, ЦСКА започна вихрено срещата, установявайки домакински натиск над своя съперник от самото начало на срещата. Атаките към вратата на Емил Петров следваха една след друга, като футболистите на Стойчо Младенов се стараеха да поддържат високо темпо в играта си. Първият изстрел в дербито пък бе дело на Борис Галчев, чийто мерник обаче не бе точен.

Десет минути след началото отбраната на Славия бе поставена под сериозно напрежение, а "армейците" на два пъти останаха близо до откриване на резултата. Жуан Фелипе засече центриране на Тони Силва и стреля, но Димитър Везалов с решителна намеса изби в корнер. Малко след това капитанът Александър Тунчев намери очертанията на вратата, а стражът на "белите" Емил Петров не се намеси добре, изпускайки топката. Вратарят на Славия обаче извади късмет, тъй като наблизо нямаше футболист в червено, който да довкара кълбото в мрежата.

4122158

В 16' се стигна и до първи интригуващ момент с участието на Серджиу Буш. Румънският голаджия на ЦСКА получи отличен пас от Борис Галчев и излезе очи в очи с Емил Петров, но стражът на "белите" успя да се намеси, спасявайки удара на тарана. Минута след това на добра позиция се озова и Тони Силва, но изстрелът на крилото премина в близост до страничната греда.

"Червените" продължиха да атакуват стремглаво вратата на Славия, като ситуациите пред Емил Петров валяха една след друга. В 22' "белите" все пак погледнаха за кратко към вратата на ЦСКА, но Дивиш се намеси при силен удар на Мишел Платини. Луис Соарес и Тони Силва също се нагърбиха с отговорността и стреляха, но и техните удари не се оказаха ефективни. В 36' за присъствието си на терена отново напомни и Серджиу Буш, но Емил Петров спаси изстрела му.

4122159

Постепенно се стигна до 38', когато Славия пропиля най-добрата си възможност за гол от началото на двубоя. Груба грешка в отбраната на "армейците" позволи на Иван Вълчанов да намери Фернандо да Силва в пеналтерията на ЦСКА, като състезателят на Славия бе оставен напълно непокрит от играчите на домакините. Да Силва успя да намери очертанията на вратата, но Якуб Дивиш демонстрира рефлекс и спаси с една ръка. Последвалият корнер доведе и до гол в мрежата на "червените", но попадението на Ристевски бе отменено поради засада.

И след почивката ЦСКА продължи да търси така важния първи гол, но Славия се отбраняваше дисциплинирано в повечето време. "Армейците" все по-трудно достигаха до чисти шансове пред Емил Петров, което и започна да напомня за гостуването на "белите" на Лудогорец в Разград.

В 62' Луис Соарес си намери позиция за удар и стреля, но Петров внимаваше и спаси. Малко след това Стойчо Младенов погледна и към своята резервна скамейка, а Антон Карачанаков освежи състава на "червените", заменяйки Жуан Фелипе.

В 73' треньорът на ЦСКА извърши и втора промяна, като Стойчо Младенов гласува доверие на бразилския халф Еденилсон Бергонси. Само две минути по-късно "кариоката" припомни за възможностите си при стрелба от дистанция, но Емил Петров за пореден път се намеси безупречно и отрази в корнер.

Заключителните минути на "Българска армия" се оказаха инфарктни, защото и двата тима пропуснаха страхотни шансове за победно попадение. Първо феноменален удар на Тончи Кукоч разтресе горната греда зад Емил Петров, а в следващите минути Славия стигна до чудесни възможности пред вратата на ЦСКА. Първо Якуб Дивиш спаси удар с глава на Везалов, а малко след отново бранителят на "белите" можеше да вкара, но Бергонси изби от голлинията.

В самия край на добавеното време Антон Карачанаков опита да донесе успех на "червените" от пряк свободен удар, но изстрелът на таланта не бе достатъчно силен, за да затрудни Емил Петров.