Славия и Ботев (Пд) дадоха зрелищно начало на футболната пролет

Славия и Ботев (Пловдив) дадоха отлично начало на пролетния полусезон в „NEWS7 футболно първенство" и изиграха оспорван и интересен мач на стадион „Славия", който завърши със справедливия резултат 2:2.

И двата тима повеждаха в резултата, но не успяваха за дълго да задържат преднината си, като в същото време се отчетоха с няколко пропуска от отлични позиции. Въпреки равностойния характер на срещата, трябва да се отчетат страхотните спасявания на вратаря на домакините Стефано Кунчев.

Новите попълнения на „белите" Тодор Янчев и Галин Иванов бяха в основата на първия гол в срещата - бившият капитан на ЦСКА стреля отдалеч, а при добавката Иванов откри резултата в 8-ата минута.

Вандер Виейра получи отличен пас от дясното крило и от близка дистанция изравни на 1:1 в 19-ата минута. 6 след началото на второто полувреме пък Ботев осъществи пълен обрат, след като Мариан Огнянов направи великолепен рейд и с красив прехвърлящ удар даде аванс на „канарчетата" - 1:2.

Крайното 2:2 бе фиксирано в 53-ата минута, когато друго ново попълнение на „белите" - Антонио Ливраменто - с глава засече добро центриране отдясно и възстанови заслуженото равенство.

До края на срещата и двата тима имаха няколко възможности за трети гол, но до него така и не се стигна.

Така Станимир Стоилов дебютира с равенство работата си като старши треньор на Ботев, като избегна поражение срещу отбора, който отстрани „канарчетата" на четвъртфинал за Купата на България с общ резултат 4:0.

Славия вече има 17 точки, но остава на 9-то място в класирането, докато Ботев (Пд) поне временно се изкачва на 3-то място с актив от 30 пункта. ЦСКА и Литекс засега са с по 29, като в събота от 15:00 часа излизат един срещу друг в едно от дербитата на 16-ия кръг.

Първото полувреме предложи много открит футбол и зрителите на стадион „Славия" видяха няколко отлични положения за гол и пред двете врати.

Сравнително бързо домакините успяха да наложат натиск и да се възползват от временното стъписване в редиците на Ботев. Тодор Янчев индикира, че ще се впише идеално в схемата на Велислав Вуцов и веднага направи присъствието си значимо още в първия официален мач с бялата фланелка.

Янчев напредна през центъра в 8-ата минута и стреля коварно от 20-ина метра, като вратарят на Ботев Адам Стаховяк не можа да укроти топката и просто я отклони вдясно. Защитата на „канарчетата" обаче беше хваната неподготвена и това позволи на Галин Иванов да притича и първи да стигне до кълбото. Бившият играч на Литекс с премерен изстрел направи от добавката гол и даде ранен аванс на „белите" - 1:0.

Възпитаниците на Станимир Стоилов не позволиха на домакините да надградят над предимството си и до края на полувремето допуснаха само още един опасен удар към вратата на Стаховяк.

Сравнително бързо пасивът на „канарчетата" беше заличен след отлична акция с няколко пасове в наказателното поле. Подаване отдясно по земя стигна на далечната греда, където оставен сам беше Вандер Виейра. Бранителите на „белите" се бяха скупчили в дясната половина, затова оставиха 10-ката на Ботев без опека. Вандер пък нямаше проблеми отблизо да изравни резултата на 1:1 в 19-ата минута.

Тодор Неделев можеше секунди по-късно да оформи пълния обрат за гостите, като стреля много опасно в наказателното поле, но Стефано Кунчев се отличи с великолепно спасяване.

Петър Димитров пък имаше най-добрата възможност да даде нов аванс на Славия през първото полувреме, след като си проби път в пеналтерията на гостите, но ударът му бе париран от Адам Стаховяк.

В 45-ата минута пък Борис Галчев изпълни страхотно пряк свободен удар, но Стефано Кунчев отново не позволи топката да посети мрежата му.

Веднага след подновяването на играта „канарчетата" продължиха усилено да търсят пълен обрат в резултата. В 51-ата минута това стана факт, след като Мариан Огнянов изпълни невероятна самостоятелна акция. Бившият халф на Левски напредна, преодоля елегантно вратаря и почти от аутлинията с технично копване на топката я прати неспасяемо в мрежата за 1:2.

Славия светкавично отговори на предизвикателството и друг новопривлечен футболист се разписа, за да възстанови равенството. В 53-ата минута прецизно центриране отдясно в наказателното поле бе посрещнато с глава от Антонио Ливраменто, който с глава от няколко метра не остави никакви шансове на Стаховяк - 2:2.

За съжаление вместо двата тима да се амбицират да търсят победа с още по-зрелищен резултат, на терена зачестиха физическите единоборства и красивите комбинации липсваха до края на редовното време.

Съдията Ахмет Ахмет имаше много работа с преценката за сериозността на нарушенията, но не раздаде толкова много картони, че да развали добрите впечатления от нивото на срещата.

В 78-ата минута Тодор Янчев пусна хубаво извеждащо подаване в наказателното поле за Здравко Лазаров, който след кратка обработка на топката стреля по диагонала. Кълбото обаче се отби в лявата странична греда, а в последвалото разбъркване нямаше повече удари.

Ботев също имаше шанс за 3-ти гол, но Стефано Кунчев за пореден път се намеси великолепно в критична ситуация. Тодор Неделев и Иван Цветков направиха хубаво двойно подаване, което позволи на първия да напредне и да стреля от границата на наказателното поле. Кунчев обаче се намеси блестящо и с рефлекса си запази равенството в срещата.